Grzejnik płytowy, inaczej nazywany jest panelowym. Jego budowa sprawia, że to bardzo wydajne modele. Składają się ze zgrzanych płyt, między którymi przebiegają pionowe i poziome kanały z gorącą wodą. Popularne są modele jedno- dwu- i trzypłytowe. Który z nich wybrać?
Z artykułu dowiesz się:
Grzejniki płytowe nie są najnowszym rozwiązaniem na rynku. Funkcjonują w naszych mieszkaniach już od dłuższego czasu. To te kaloryfery z charakterystycznie pofalowana frontową płytą. Nowe wersje tych grzejników dekoracyjnych są zdecydowanie bardziej ozdobne i można je dopasować do różnych stylów i pomysłów na aranżację przestrzeni.
Grzejnik płytowy — zasada działania
Na grzejnik płytowy składają się zgrzane ze sobą płyty, czyli najczęściej arkusze blachy, która dobrze przewodzi ciepło. Między nimi, w pionowych i poziomych kanałach, przepływa gorąca woda, która w pierwszej kolejności ogrzewa blachę, a ta z kolei powietrze. Najwydajniejsze modele wyposażone są w tzw. konwektor, czyli arkusz falistej blachy, przymocowany do płyty. Dzięki niemu moc grzejnika można zwiększyć aż o około 60%. W modelach jednopłytowych można zastosować maksymalnie jeden konwektor. Grzejniki, które mają cztery płyty, mogą być wyposażone w tyle samo konwektorów lub nie mieć ich wcale.
Grzejnik płytowy z płaską płytą frontową
Płytowy grzejnik do systemów ogrzewania wodnego o uniwersalnym stylu
Grzejnik płytowy z płaskim frontem i lekkimi przetłoczeniami poziomymi
Pionowy grzejnik płytowy przeznaczony do montażu na wąskich i wysokich ścianach
Oznaczenia grzejników płytowych
Jeśli zastanawiasz się właśnie, ile płyt i konwektorów ma Twój grzejnik, sprawdź jego dwucyfrowe oznaczenie.
- Pierwsza cyfra wskazuje liczbę płyt,
- druga konwektorów.
Przykładowo, liczba 30 oznacza trzypłytowy grzejnik bez konwektora, a 21 grzejnik dwupłytowy z jednym konwektorem. Przy oznaczeniu może też pojawić się także symbol V.
- Litera V oznacza, że model dostępny jest z wbudowanym przewodem przyłączeniowym i zaworem regulacyjnym, który umożliwia połączenie grzejnika od dołu.
Nowoczesne grzejniki dekoracyjne to często również modele składające się właśnie ze zgrzanych ze sobą płyt, tyle że z wieloma możliwościami personalizacji, jeśli chodzi o frontowy panel.
Zasada rozprowadzania wody w grzejnikach płytowych
Grzejniki płytowe dobrze współpracują z instalacjami niskotemperaturowymi, dlatego są jednym z chętniej wybieranych rozwiązań do nowego budownictwa. Często są określane jako grzejniki niskotemperaturowe. Najczęściej zawór doprowadzający wodę jest w nich umieszczony od góry — woda grawitacyjnie przepływa przez wszystkie kanały, po czym jest odprowadzana zaworem umieszczonym na dole. Innym sposobem jest przepływ szeregowy — woda wpływa do płyty, która znajduje się na zewnątrz (od strony pokoju), a następnie do kolejnych płyt, które znajdują się dalej (od strony ściany). To nowe rozwiązanie ma na celu zwiększyć wydajność urządzenia i przyspieszyć podwyższenie temperatury w pokoju.
Grzejnik jednopłytowy czy dwupłytowy?
Zasada działania grzejnika płytowego polega na tym, że ciepło promieniuje do pomieszczenia przede wszystkim z płyty, która jest najdalej od ściany.
- Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, grzejniki jednopłytowe są wydajniejsze niż te, które składają się z większej ilości płyt. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta, druga płyta oddaje o około 30% mniej ciepła, ponieważ odbija się ono od tej, która jest obok.
- Grzejniki jednopłytowe są cieńsze i lżejsze, więc pozostawiają więcej swobody, jeśli chodzi o ich montaż. Można je zawiesić na ściankach działowych lub pod parapetem. Są dostępne już od szerokości około 6 cm (należy doliczyć +3 cm odległości, która powinna dzielić je od ściany). Dla porównania modele dwupłytowe są o około 4 cm szersze.
Grzejniki płytowe z jedną płytą lub modele dwupłytowe są najczęściej wybierane do systemu grzewczego w wolnostojących domach czy tych w zabudowie szeregowej. Modele, które mają więcej płyt, poza oznaczeniem, łatwo poznać po specyficznej budowie. Mają zabudowane boki, a na górze charakterystyczną kratkę, która zasłania żebra kaloryfera. Front w nowoczesnych modelach grzejników dekoracyjnych może stanowić element dekoracyjny. Wielu producentów umożliwia personalizację swoich kaloryferów. Przednie panele można ozdobić grafiką, zdjęciem lub wybrać opcję wykończenia, np. w macie, aby grzejnik ozdobny idealnie komponował się z całością wystroju.
Jak działa grzejnik na podczerwień?
Jednym z rozwiązań, jeśli chodzi o grzejniki płytowe, są tzw. płytowe promienniki podczerwieni. To bardzo efektywny sposób na ogrzanie pomieszczeń, a w zasadzie należałoby powiedzieć, że tego, co się w nich znajduje. Modele grzejników na podczerwień są bardzo cienkie i można je ustawić w dowolnym miejscu. Zasada ich działania znacznie odbiega od klasycznych kaloryferów.
Zamontowana grzałka nagrzewa się do bardzo wysokiej temperatury i powoduje emisję promieniowania, które nie nagrzewa powietrza, ale ściany, meble i osoby znajdujące się w pomieszczeniu. Dzieje się to już po kilku sekundach od włączenia. Na rynku dostępne są promienniki krótko-, średnio- i długofalowe, które można dopasować do wielkości pomieszczenia. Warto jednak pamiętać, że im krótsza jest emitowana fala, tym ciepło będzie intensywniejsze. Dłuższa fala oznacza ciepło rozproszone. Urządzenia dostępne są w modelach wolnostojących, ale także z opcją zawieszenia na ścianie, a nawet na suficie. To technologia przyszłości, którą warto wziąć pod uwagę, jako element systemu grzewczego domu.
Obserwuj nas:
Sklep internetowy oprogramowanie © Scotti:Shop™