Kiedy grzejnik płytowy sprawdzi się najlepiej?

Grzejnik płytowy

Grzejnik płytowy, inaczej nazywany jest panelowym. Jego budowa sprawia, że to bardzo wydajne modele. Składają się ze zgrzanych płyt, między którymi przebiegają pionowe i poziome kanały z gorącą wodą. Popularne są modele jedno- dwu- i trzypłytowe. Który z nich wybrać?

Z artykułu dowiesz się:

Grzejniki płytowe nie są najnowszym rozwiązaniem na rynku. Funkcjonują w naszych mieszkaniach już od dłuższego czasu. To te kaloryfery z charakterystycznie pofalowana frontową płytą. Nowe wersje tych grzejników dekoracyjnych są zdecydowanie bardziej ozdobne i można je dopasować do różnych stylów i pomysłów na aranżację przestrzeni.

Grzejnik płytowy — zasada działania

Na grzejnik płytowy składają się zgrzane ze sobą płyty, czyli najczęściej arkusze blachy, która dobrze przewodzi ciepło. Między nimi, w pionowych i poziomych kanałach, przepływa gorąca woda, która w pierwszej kolejności ogrzewa blachę, a ta z kolei powietrze. Najwydajniejsze modele wyposażone są w tzw. konwektor, czyli arkusz falistej blachy, przymocowany do płyty. Dzięki niemu moc grzejnika można zwiększyć aż o około 60%. W modelach jednopłytowych można zastosować maksymalnie jeden konwektor. Grzejniki, które mają cztery płyty, mogą być wyposażone w tyle samo konwektorów lub nie mieć ich wcale.

grzejnik płytowy compact plan

Grzejnik płytowy z płaską płytą frontową

grzejnik płytowy compact

Płytowy grzejnik do systemów ogrzewania wodnego o uniwersalnym stylu

grzejnik płytowy ramo compact

Grzejnik płytowy z płaskim frontem i lekkimi przetłoczeniami poziomymi

grzejnik płytowy verical

Pionowy grzejnik płytowy przeznaczony do montażu na wąskich i wysokich ścianach

Oznaczenia grzejników płytowych

Jeśli zastanawiasz się właśnie, ile płyt i konwektorów ma Twój grzejnik, sprawdź jego dwucyfrowe oznaczenie.

  • Pierwsza cyfra wskazuje liczbę płyt,
  • druga konwektorów.

Przykładowo, liczba 30 oznacza trzypłytowy grzejnik bez konwektora, a 21 grzejnik dwupłytowy z jednym konwektorem. Przy oznaczeniu może też pojawić się także symbol V.

  • Litera V oznacza, że model dostępny jest z wbudowanym przewodem przyłączeniowym i zaworem regulacyjnym, który umożliwia połączenie grzejnika od dołu.

Nowoczesne grzejniki dekoracyjne to często również modele składające się właśnie ze zgrzanych ze sobą płyt, tyle że z wieloma możliwościami personalizacji, jeśli chodzi o frontowy panel.

Zasada rozprowadzania wody w grzejnikach płytowych

Grzejniki płytowe dobrze współpracują z instalacjami niskotemperaturowymi, dlatego są jednym z chętniej wybieranych rozwiązań do nowego budownictwa. Często są określane jako grzejniki niskotemperaturowe. Najczęściej zawór doprowadzający wodę jest w nich umieszczony od góry — woda grawitacyjnie przepływa przez wszystkie kanały, po czym jest odprowadzana zaworem umieszczonym na dole. Innym sposobem jest przepływ szeregowy — woda wpływa do płyty, która znajduje się na zewnątrz (od strony pokoju), a następnie do kolejnych płyt, które znajdują się dalej (od strony ściany). To nowe rozwiązanie ma na celu zwiększyć wydajność urządzenia i przyspieszyć podwyższenie temperatury w pokoju.
Grzejnik płytowy dekoracyjny

Grzejnik jednopłytowy czy dwupłytowy?

Zasada działania grzejnika płytowego polega na tym, że ciepło promieniuje do pomieszczenia przede wszystkim z płyty, która jest najdalej od ściany.

  • Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, grzejniki jednopłytowe są wydajniejsze niż te, które składają się z większej ilości płyt. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta, druga płyta oddaje o około 30% mniej ciepła, ponieważ odbija się ono od tej, która jest obok.
  • Grzejniki jednopłytowe są cieńsze i lżejsze, więc pozostawiają więcej swobody, jeśli chodzi o ich montaż. Można je zawiesić na ściankach działowych lub pod parapetem. Są dostępne już od szerokości około 6 cm (należy doliczyć +3 cm odległości, która powinna dzielić je od ściany). Dla porównania modele dwupłytowe są o około 4 cm szersze.

Grzejniki płytowe z jedną płytą lub modele dwupłytowe są najczęściej wybierane do systemu grzewczego w wolnostojących domach czy tych w zabudowie szeregowej. Modele, które mają więcej płyt, poza oznaczeniem, łatwo poznać po specyficznej budowie. Mają zabudowane boki, a na górze charakterystyczną kratkę, która zasłania żebra kaloryfera. Front w nowoczesnych modelach grzejników dekoracyjnych może stanowić element dekoracyjny. Wielu producentów umożliwia personalizację swoich kaloryferów. Przednie panele można ozdobić grafiką, zdjęciem lub wybrać opcję wykończenia, np. w macie, aby grzejnik ozdobny idealnie komponował się z całością wystroju.

Jak działa grzejnik na podczerwień?

Jednym z rozwiązań, jeśli chodzi o grzejniki płytowe, są tzw. płytowe promienniki podczerwieni. To bardzo efektywny sposób na ogrzanie pomieszczeń, a w zasadzie należałoby powiedzieć, że tego, co się w nich znajduje. Modele grzejników na podczerwień są bardzo cienkie i można je ustawić w dowolnym miejscu. Zasada ich działania znacznie odbiega od klasycznych kaloryferów.

Zamontowana grzałka nagrzewa się do bardzo wysokiej temperatury i powoduje emisję promieniowania, które nie nagrzewa powietrza, ale ściany, meble i osoby znajdujące się w pomieszczeniu. Dzieje się to już po kilku sekundach od włączenia. Na rynku dostępne są promienniki krótko-, średnio- i długofalowe, które można dopasować do wielkości pomieszczenia. Warto jednak pamiętać, że im krótsza jest emitowana fala, tym ciepło będzie intensywniejsze. Dłuższa fala oznacza ciepło rozproszone. Urządzenia dostępne są w modelach wolnostojących, ale także z opcją zawieszenia na ścianie, a nawet na suficie. To technologia przyszłości, którą warto wziąć pod uwagę, jako element systemu grzewczego domu.

Ceny grzejników płytowych w sklepie