Ogrzewanie elektryczne – jakie rozwiązania wziąć pod uwagę?

Ogrzewanie elektryczne

Ogrzewanie elektryczne do domów jednorodzinnych i budynków komercyjnych może mieć wiele postaci — grzejniki elektryczne, piec akumulacyjny lub elektryczne ogrzewanie podłogowe. Takie rozwiązanie posiada także sporo zalet, począwszy od prostej instalacji, poprzez brak tworzenia spalin, a skończywszy na braku ryzyku wybuchu i co ważne — niewielkiej cenie samych urządzeń. Zastanawiasz się, jakie jest najtańsze ogrzewanie na prąd? Sprawdź, w co warto zainwestować.

Z artykułu dowiesz się:

  1. Dlaczego warto postawić na ogrzewanie elektryczne?
  2. Czym są grzejniki konwekcyjne?
  3. Co warto wiedzieć o ogrzewaniu elektrycznym dwufunkcyjnym?
  4. Na jakie grzejniki elektryczne warto postawić?
  5. Czym charakteryzuje się ogrzewanie elektryczne na podczerwień?

Dlaczego warto postawić na ogrzewanie elektryczne?

Koszt ogrzewania domu prądem uzależniony jest od kilku czynników, przede wszystkim rodzaju instalacji oraz jej wieku, termoizolacji budynku, czy aktualnej ceny prądu.  Na każdą z tych zmiennych inwestor ma wpływ, jednak wymagają one pewnych inwestycji. Chcąc uniezależnić się od aktualnych cen prądu, można wykonać instalację fotowoltaiczną. Aby była w stanie spełnić zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną, jej moc powinna być obliczona przez specjalistów zajmujących się montażem takich systemów.

Jakie zalety ma ogrzewanie elektryczne?

Największą zaletą ogrzewania elektrycznego jest wysoki komfort termiczny, wygoda użytkowania i możliwość użytkowania ekologicznego źródła ciepła. Użytkownik ma dodatkowo możliwość zarządzania temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach, nie musi kupować paliwa stałego (np. węgla lub pelletu).

Dodatkowo instalacja grzewcza oparta na urządzeniach zasilanych prądem nie wymaga czyszczenia popiołu, rzadko ulegają awariom i nie posiadają elementów zacinających się, jak np. podajniki paliwa. Warto mieć na uwadze, że piece elektryczne, obok kotłów gazowych dwufunkcyjnych, są najbardziej komfortowymi, jeśli chodzi o eksploatację. Tutaj jednak należy podkreślić, że piec gazowy jest zasilany paliwem kopalnym, którego wydobycie warunkach domowych nie jest możliwe.

Choć jeszcze do niedawna to ogrzewanie gazowe było tym najczęściej wybieranym, obecnie ten trend wygasa. Spowodowane to jest niestabilnymi cenami gazu, które w ostatnich miesiącach znacząco wzrosły. Co więcej, gaz jest paliwem kopalnym, które powoli wypierany jest przez OZE, które wspierają urządzenia elektryczne.

Czym są grzejniki konwekcyjne?

Zastanawiasz się jakie ogrzewanie na prąd wybrać? Opowiemy Ci o jednym z najpopularniejszym rozwiązaniu, jakim są grzejniki konwekcyjne. Warto tutaj zaznaczyć, że to rozwiązanie nie sprawdzi się na dużych powierzchniach. Nie są także opłacalnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o główne źródło ogrzewania. Konwektor zużywa w ciągu godziny ok. 2 kW prądu, co w perspektywie użytkowania go przez kilka godzin, daje kilkanaście złotych.

Działanie grzejnika konwekcyjnego

Działanie grzejnika konwekcyjnego

Ogrzewanie konwekcyjne — koszty

Ogrzewając pomieszczenie za pomocą konwektora przez cały miesiąc, trzeba liczyć się z kosztem minimum 300-400 zł. Warto tutaj zwrócić uwagę na to, że taki kaloryfer musi być umieszczony  w każdym wnętrzu. Czy zatem grzejniki konwektorowe nie są użyteczne. Okazuje się, że jest to dobry sposób na dogrzewanie pomieszczeń, których zazwyczaj nie ogrzewasz, np. garażu, czy łazienki, kiedy na zewnątrz panują silne mrozy. Dodatkowo, jeśli będziesz korzystał z urządzenia w czasie trwania taniej taryfy lub podczas pracy instalacji fotowoltaicznej, wówczas nie odczujesz tego finansowo.

Co warto wiedzieć o ogrzewaniu elektrycznym dwufunkcyjnym?

Sposobem ogrzewania, którego nie można pominąć, są oczywiście piece elektryczne dwufunkcyjne, które warto zainstalować w dobrze docieplonych wnętrzach. Są to zatem doskonałe rozwiązania do domów energooszczędnych i pasywnych. Są zatem doskonałą alternatywą dla kotłów gazowych. Aby dom ogrzewany elektrycznie był także tani w utrzymaniu, warto połączyć kocioł elektryczny z fotowoltaiką, dzięki czemu większa część zapotrzebowania energetycznego będzie realizowana z własnej produkcji energii elektrycznej. Dwufunkcyjne piece elektryczne mogą nie tylko ogrzać pomieszczenia, ale także przygotować ciepłą wodę użytkową.

Warto podkreślić, że w domach, w których wykorzystuje się kotły elektryczne dwufunkcyjne nie trzeba budować komina, a tym samym znacznie obniża się koszt ogrzewania domu prądem. W domach modernizowanych można zamurować komin i tym samym poprawić termoizolacyjność budynku. Ciepłe powietrze ucieka ku górze (przez ciągi wentylacyjne i komin). Zjawisko to wykorzystuje się do tzw. wentylacji grawitacyjnej, przy której straty ciepła mogą wynosić nawet 40%. W energooszczędnych i pasywnych domach ruch powietrza wymusza się w sposób mechaniczny, za pomocą rekuperacji. Dzięki niej odzyskuje się także ciepło, które nie wydostaje się na zewnątrz, co oznacza, że z powodzeniem można zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.

Na jakie grzejniki elektryczne warto postawić?

Jeśli chcesz rozprowadzić ciepło produkowane przez kocioł elektryczny dwufunkcyjny, musisz wiedzieć, że jest na to kilka sposobów. Jednym z nich jest ogrzewanie podłogowe. Stosując to rozwiązanie w modernizowanych domach, musisz liczyć się z przeprowadzeniem gruntownego remontu. W nowych domach ogrzewanie podłogowe może być zaplanowane już na etapie budowy. Plusem rozwiązania jest wysoki komfort termiczny i estetyczny. Minusem jest niestety duża bezwładność, co oznacza, że wychłodzony budynek potrzebuje czasu, aby dobrze się nagrzać. Możesz jednak zaradzić temu problemowi instalując nowoczesne sterowniki, które pozwalają na zarządzanie temperaturą i włączanie go w określonym czasie.

Grzejnik Brem Quar Elektryczny

Grzejnik Łazienkowy Brem Quar Elektryczny

Grzejnik Cordivari Hand Elektryczny

Grzejnik Dekoracyjny Cordivari Hand Elektryczny

Kolejnym rozwiązaniem są grzejniki elektryczne wolnostojące, które nie są podpięte do kotła elektrycznego. Najważniejszym parametrem tego urządzenia jest oczywiście moc grzewcza, którą wyraża się w kW. Określa ona, jak dużo prądu zużywa dany kaloryfer, aby pracować wydajnie. Moc kaloryfera powinna być dopasowana do oczekiwań użytkowników domu względem temperatury, stopnia izolacji budynku, a także wysokości pomieszczenia. Należy pamiętać, że izolacja termiczna będzie sprawdzała się jedynie w pomieszczeniach, w których izolacja termiczna nie budzi zastrzeżeń.

Do najbardziej energooszczędnych kaloryferów elektrycznych należą grzejniki aluminiowe. Surowiec, z którego je wykonano szybko się nagrzewa się, dzięki czemu urządzenie szybko uzyskuje maksymalną moc, czego nie można powiedzieć o modnym obecnie chromie.

Choć grzejniki chromowane pięknie się prezentują, szczególnie jako kaloryfery łazienkowe, warto pamiętać o tym, że mają małą przewodność cieplną. Można je jednak zastosować w niewielkich łazienkach, gdzie będą nie tylko grzać, ale także pełnić funkcję grzejników dekoracyjnych.

Na uwagę zasługują stalowe grzejniki elektryczne, które uznawane są za klasykę. Jest to rozwiązanie, które użytkownicy cenią za dobry stosunek ceny do jakości, doskonałe przewodnictwo cieplne oraz estetyczny design.

Czym charakteryzuje się ogrzewanie elektryczne na podczerwień?

Ostatnim z rodzajów ogrzewania elektrycznego, o którym nie można zapomnieć, są promienniki podczerwieni. Jest to ciekawe rozwiązanie dla osób, które np. adaptują poddasze nieużytkowe na mieszkalne, na które trudno dotrzeć z istniejącą już instalacją grzewczą.

Promienniki podczerwieni występują w postaci płaskich grzejników, które z powodzeniem można umieścić zarówno na ścianie, jak i na suficie. Można je nabyć także w formie cienkich mat grzewczych, które montuje się pod panelami. To rozwiązanie doskonale współpracuje z fotowoltaiką, dzięki czemu sprawia, że dom ogrzewany elektrycznie jest tani w utrzymaniu.

Podsumowanie

Choć przez większość inwestorów ogrzewanie elektryczne uważane jest za najdroższe, stosując odpowiednie rozwiązania, możesz znacznie obniżyć koszt ogrzania domu prądem, jednocześnie ciesząc się z ekologicznego źródła ciepła.

Czy wiesz że można zmienić grzejnik z instalacją wodną na elektryczny instalując grzałkę elektryczną?
Sprawdź ceny grzałek elektrycznych do kaloryferów