Jak odpowietrzyć grzejnik?

Jak odpowietrzyć grzejnik

Odpowietrzenie kaloryfera nie należy do skomplikowanych czynności i można je przeprowadzić samodzielnie, bez wzywania specjalistów. Zapowietrzone grzejniki nie tylko nie działają prawidłowo, ale należy pamiętać, że szybciej ulegają korozji. Dlatego też warto pamiętać, że grzejnik należy odpowietrzać regularnie.

W tym artykule:

Jeśli mimo sezonu grzewczego kaloryfer podłączony do centralnego ogrzewania nie pracuje prawidłowo, przyczyną może być jego zapowietrzenie. Nie wynika ono z błędów, jeśli chodzi o użytkowanie. Powietrze może pojawić się w instalacji w trakcie napełniania układu na początku sezonu grzewczego. Tego typu awaria zdarza się dość często, stąd warto wiedzieć jak poradzić sobie z problemem.

Kiedy wykonać odpowietrzanie grzejnika?

Jeśli mieszkasz w bloku, kaloryfery są elementem całości systemu grzewczego. Profilaktycznie warto odpowietrzyć grzejniki w trakcie napełniania układu, na początku sezonu grzewczego, ponieważ właśnie wtedy, wraz z wodą, dostaje się do nich powietrze. Grzejnik zapowietrza się także przy częstym spuszczaniu wody z układu i ponownym napełnianiu go, dlatego za każdym razem warto sprawdzić, czy kaloryfery są równomiernie ciepłe.

Odpowietrzenie kaloryfera

Dlaczego grzejnik się zapowietrza?

Jest kilka przyczyn zapowietrzania grzejników:

  • wspomniane nieprawidłowe napełnienie układu lub częste spuszczanie z niego wody. W wodzie, która jest wtłaczana do instalacji, mogą znajdować się pęcherzyki powietrza i właśnie one są przyczyną problemu;
  • poza sezonem grzewczym wewnątrz instalacji znajduje się powietrze. Mimo użycia specjalnych odpowietrzaczy nie zawsze uda się wypełnić przewody i grzejniki całkowicie wodą;
  • powodem może być nieszczelność układu lub jednego z jego elementów. Najczęściej są to przewody, które wykonane z tworzyw sztucznych nie zapewniają całkowitej szczelności i pozwalają na gromadzenie się w układzie powietrza;
  • problem może być skutkiem reakcji chemicznych (zwłaszcza na skutek kontaktu tlenu z żelazem) zachodzących wewnątrz rur, które powodują wytrącanie się pęcherzyków powietrza. Dzieje się tak zwłaszcza w starych kaloryferach lub tych, które wykonane są z niskiej jakości materiałów;
  • narażone na awarie są również instalacje otwarte, które w najwyższym punkcie układu mają kontakt z powietrzem.

Dlaczego grzejniki nie grzeją?

Zanim przedstawimy instrukcję, jak odpowietrzyć kaloryfer krok po kroku, warto wiedzieć, kiedy należy to zrobić. Objawy zapowietrzonego grzejnika są łatwe do zidentyfikowania. Usunięcie awarii konieczne jest, jeśli w domu jest zimno, mimo trwającego sezonu grzewczego. Przyczyną zimnego kaloryfera na dole mogą być właśnie pęcherzyki powietrza, które uniemożliwiają równomierne nagrzanie się profili grzewczych. O zapowietrzeniu kaloryferów świadczą też wydobywające się z nich hałasy jak bulgotanie czy charakterystyczne trzeszczenie — to właśnie przemieszczające się pęcherzyki. To jednak nie wszystko. Problem wpływa też na eksploatację grzejników — zapowietrzone mają większy wydatek, który mimo tego nie przekłada się na ciepło w domu.

Odpowietrzanie instalacji CO

Nowoczesne grzejniki są wyposażone w dwa rodzaje odpowietrzników. Odpowietrzyć instalację CO można ręcznie. Wystarczy do tego śrubokręt lub klucz płaski, którym odkręcamy zawór. Niektóre kaloryfery mają fabrycznie zamontowane odpowietrzniki C.O., które odkręca się specjalnym kluczykiem. W nowszych modelach warto zamontować automatyczny odpowietrznik grzejnika, który nie wymaga naszych działań. Jeśli w kaloryferze zaczyna gromadzić się powietrze, poziom wody, a więc również umieszczony pływak opada i otwiera zawór upustowy.

Gdzie zamontować odpowietrznik automatyczny?

Automatyczny odpowietrznik powinien być zainstalowany w najwyższym punkcie instalacji. Wówczas będzie działał prawidłowo. Warto jednak pamiętać, że to część układu szczególnie narażona na uszkodzenia i rozszczelnienie, zwłaszcza na skutek wspomnianych reakcji chemicznych, które zachodzą w grzejniku, ale także wysokiego ciśnienia w obiegu. Dlatego warto wybierać urządzenia od sprawdzonych producentów, których trwałość i bezawaryjność potwierdzają użytkownicy.

Odpowietrzenie grzejnika

Jak odpowietrzyć kaloryfer krok po kroku

Zanim przystąpimy do odpowietrzenia grzejnika, warto sprawdzić, jakie ciśnienie panuje w całej instalacji. W domkach jednorodzinnych to zwykle 0,9-1,2 atmosfery. Warto je na chwilę zwiększyć, np. do 1,4 ATA, aby efektywniej usunąć zalegające pęcherzyki. To nie wszystko, proces należy powtarzać systematycznie, aby zapobiegać korozji instalacji i przeciwdziałać jej uszkodzeniu. Nie zajmuje więcej niż kilka do kilkunastu minut, w zależności od posiadanego kaloryfera.

Jeśli mieszkasz w bloku, nie masz możliwości sprawdzenia ani zwiększenia ciśnienia, dlatego warto odpowietrzyć kaloryfer już w momencie wypełniania instalacji wodą, szczególnie kiedy mieszkasz na ostatnim piętrze. Pamiętaj jednak, że nieco inaczej odpowietrza się stary żeliwny kaloryfer, a inaczej aluminiowy grzejnik łazienkowy.

Jak odpowietrzyć kaloryfer żeliwny

Ponieważ w wielu mieszkaniach można spotkać stare żeliwne kaloryfery, warto wiedzieć jak je odpowietrzyć. Czynność wymaga odkręcenia zaworu dwoma płaskimi kluczami, ale zanim to zrobisz, przygotuj miskę i ręcznik, ponieważ wraz z powietrzem, z obiegu wydostanie się również nieco wody, która na dodatek będzie zabrudzona rdzą. Dlatego zabezpiecz wszystkie miejsca, na które może prysnąć. Zakręć też zawór lub termostat, aby odciąć dopływ wody do grzejnika. Dopiero wtedy przekręć tzw. śrubunek, który zazwyczaj umieszczany jest na rurze doprowadzającej ciepłą wodę do instalacji. Pamiętaj, że należy go otworzyć delikatnie, w przeciwnym razie ciśnienie będzie tak duże, że może rozerwać instalację i woda zaleje mieszkanie. Jeśli tylko usłyszysz syk, to znak, że uwięzione powietrze ucieka z obiegu. Zaraz za nim powinna pojawić się odrobina wody. W tym momencie powinieneś zakręcić śrubunek.

Odpowietrzenie grzejnika łazienkowego

Jeśli aluminiowy grzejnik łazienkowy nie ma zamontowanego odpowietrznika CO, wówczas postępujesz tak samo, jak w przypadku żeliwnych kaloryferów i odkręcasz zawór z pomocą dwóch płaskich kluczy. Jeśli jednak znajduje się na nim odpowiedni zawór, po prostu zakręcasz termostat, przestawiasz zawór w pozycji do dołu (postaw pod nim naczynie na wodę), przekręcasz śrubę w głowicy, do momentu aż usłyszysz syk, a kiedy wypłynie z niej woda — zakręcasz ją.

Postępujesz tak samo w przypadku grzejników płytowych. Różnica może dotyczyć kaloryferów drabinkowych, które zawór mają umieszczony na górze. Wówczas, zamiast stawiać na dole naczynie, po prostu zabezpiecz kaloryfer ręcznikiem, aby nie spływała po nim wydostająca się z powietrzem woda.

Niezależnie, który z opisanych powyżej modeli posiadasz, po zakręceniu zaworu, ustaw termostat w pozycji optymalnej temperatury, poczekaj, aż kaloryfer się rozgrzeje i sprawdź wtedy, czy działa prawidłowy i na całej powierzchni jest równomiernie nagrzany.

Sprawdź inne porady