Jak prawidłowo zamontować grzejnik?

Montaż grzejnika

Prawidłowy montaż grzejnika daje gwarancję, że zarówno kaloryfer, jak i cała instalacja będą pracowały prawidłowo. Przy wymianie starych grzejników w bloku na nowoczesne ozdobne kaloryfery nie trzeba się martwić, że nowe modele nie będą pasowały do instalacji. Ważne, aby przy montażu pamiętać również o tym, gdzie chcemy powiesić grzejnik. Nie każdy będzie bowiem pasował do każdego rodzaju ściany.

W tym artykule:

Montaż grzejnika łazienkowego, jak i pokojowego nie jest trudnym zadaniem, ale jeśli nie masz doświadczenia, warto zlecić to zadanie specjalistom. Wymiana kaloryferów nie jest też zadaniem, które łatwo wykonać w pojedynkę. Najpierw trzeba zdjąć stary grzejnik, a potem prawidłowo podłączyć nowy. Na co jeszcze zwrócić uwagę, aby system grzewczy pracował wydajnie i efektywnie? Podpowiadamy.

Jak podłączyć grzejnik do systemu CO?

Podłączenie nowego grzejnika centralnego ogrzewania musi być wykonane prawidłowo, aby zarówno kaloryfer, jak i przyłącza pracowały poprawnie. Jest kilka błędów, których należy się wystrzegać.

  • Przede wszystkim nie można pomylić rury wlotowej, która dostarcza gorącą wodę do paneli grzewczych z wylotową, która ją odprowadza. Przy montażu bocznym rura wlotowa powinna być od góry, a wylotowa od dołu. Ich zamiana spowoduje spadek mocy kaloryfera nawet o 40%.
  • Kierunek przepływu wody jest zwykle oznaczony na zaworze strzałką, ale jeśli nie możemy znaleźć tego symbolu, warto sprawdzić w instrukcji i upewnić się, że kaloryfer podłączamy prawidłowo.
  • Odpowietrzacz należy zamontować w najwyższym punkcie kaloryfera, ponieważ tylko wówczas będzie skutecznie usuwał gromadzące się w instalacji pęcherzyki powietrza.
  • Jeśli montujemy grzejnik z grzałką elektryczną, warto upewnić się, że ma ona właściwą moc (zwykle jest to 50 do 80% mocy grzejnika), a także, że nadaje się do danego modelu kaloryfera.
  • Ograniczeniem w montażu niektórych grzejników są również typy ścian. Ciężkie żeliwne grzejniki należy zawiesić na ścianach nośnych, np. pod oknami. Lżejsze dekoracyjne kaloryfery pozwalają na większą dowolność. Możemy je zamontować na ściankach nośnych, regipsach czy reprezentacyjnych ścianach pokrytych cegłą lub imitacją betonu.
  • Warto też sprawdzić, czy wybrane modele będą właściwie pracowały z posiadanym w mieszkaniu lub domu typem instalacji. O ile w bloku moc kaloryfera musi odpowiadać tej, którą ma demontowany egzemplarz, o tyle w domu ważne jest także to, czy instalacja cieplna jest nisko- czy wysokotemperaturowa. Grzejniki żeliwne nie sprawdzą się w instalacjach niskotemperaturowych, w których z kolei świetnie funkcjonują nowoczesne kaloryfery ozdobne, wykonane z materiałów, które szybko się nagrzewają i nie wymagają dużej mocy na start.

Montaż grzejników żeliwnych i płytowych

Wymiana żeliwnych grzejników na nowe kaloryfery żeberkowe wymaga jedynie zamontowania nowego modelu w miejsce starego. System przyłączeń nie będzie się w tym przypadku różnił.

Obecnie jednak najczęściej montuje się grzejniki płytowe, które dostępne są w wielu rozmiarach, dzięki czemu efektywnie nagrzewają całe pomieszczenie. Kupując tego typu modele, dostajemy w komplecie system mocowania, czyli uchwyty, a także zaślepki i odpowietrzniki. Niektóre z modeli od najlepszych producentów wyposażone są w odpowietrzacze automatyczne, które nie wymagają naszej ingerencji w prawidłową pracę urządzenia.

wymiana grzejnika

W obu typach grzejników system montażu jest podobny. Należy tylko sprawdzić, czy wybrany grzejnik jest przystosowany do montażu bocznego, czy od dołu. Obecnie modele grzejników dekoracyjnych dostępne są z różnymi opcjami przyłączy, dzięki czemu można je dopasować do naszych wymagań.

Czym się różni montaż grzejnika od dołu?

Najpopularniejszym typem montażu jest boczny. Jednak coraz częściej szukamy kaloryferów, które można zamontować od dołu.

  • Montując grzejnik z przyłączeniem bocznym, należy pamiętać, aby rura doprowadzająca wodę była u góry, a odprowadzająca u dołu.
  • Trudność montażu grzejnika od dołu polega na tym, że oba przyłącza są obok siebie. Poza tym, że nie możemy ich pomylić, to jeśli kaloryfer znajduje się nisko nad podłogą, może być konieczna tzw. konsola przyłączeniowa. Potrzebne będą do niej odpowiednie złączki i zaciski przyłączeniowe. Zwykle są one w zestawie, ale warto to sprawdzić przed zakupem.

W jakiej odległości zamontować grzejnik od podłogi i parapetu?

Nowoczesne grzejniki dekoracyjne są lekkie i nie zajmują wiele miejsca, ale trzeba pamiętać, że nie powinny dotykać ani parapetu, ani podłogi. Odstęp między obudową a wspomnianymi elementami przestrzeni powinien wynosić około 10-12 cm. Warto pamiętać, że grzejniki płytowe to rozwiązanie, które idealnie sprawdzi się pod wąskimi parapetami. Modele jednopłytowe mają tylko około 6 cm szerokości! Biorąc pod uwagę odstęp od ściany, wystają jedynie na 9 cm w głąb pokoju (3 cm to odległość płyty od ściany, na której zawieszony jest kaloryfer). Jeśli grzejnik będzie przylegał płasko do ściany, swobodna cyrkulacja ciepłego powietrza zostanie zaburzona.

Jak zmierzyć rozstaw przyłączy do grzejnika?

Standardowo rozstaw zaworów to 50 mm — taki sam rozstaw powinna mieć rura zasilająca i zwrotna. Rozstaw można zmienić o 50 mm, stosując odpowiednią złączkę, którą z jednej strony wkręca się w grzejnik, a z drugiej mocuje do zaworu. Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda montaż grzejnika łazienkowego, to rozstaw jest dokładnie taki sam, jak w przypadku innych kaloryferów.

O czym jeszcze pamiętać montując grzejnik?

Wymieniając instalację grzewczą, warto sprawdzić wszystkie jej elementy. Nawet nowy grzejnik dekoracyjny nie rozwiąże problemu nieszczelnych rur czy przyłączek. Ważne jest także sprawdzenie drożności, co można przeprowadzić, używając sprężonego powietrza. Niezależnie od typów kaloryferów wszystkie powinny być regularnie odpowietrzane, zwłaszcza przed początkiem sezonu grzewczego. Aby zapobiegać korozji, która pojawia się na skutek obecności pęcherzyków powietrza, ale także podłączenia np. do miedzianych rurek grzejników aluminiowych i zachodzącej reakcji chemicznej, warto dodać do wody środek antykorozyjny.