Jak działa termostat grzejnikowy?

Głowica termostatyczna do grzejnika

Głowica termostatyczna, inaczej termostat grzejnikowy, najprościej wyjaśniając, reguluje dopływ ciepła do kaloryfera. Montaż regulatora na grzejniku daje nam wygodną i szybką możliwość kontroli temperatury w pomieszczeniu. W ten sposób mamy realny wpływ nie tylko na temperaturę, ale również generowane zużycie ciepła, czyli koszty. Jak ustawić głowicę i odczytywać oznaczenia? Podpowiadamy.

W tym artykule:

Wybierając głowicę termostatyczną do grzejnika w bloku, warto pamiętać, aby sprawdzić, czy pasuje do posiadanego kaloryfera. Może okazać się, że urządzenie nie będzie w stanie całkowicie zamknąć dopływu ciepła lub go otworzyć, przez co właściwa regulacja temperatury może być znacznie utrudniona.

Jak działa termostat?

Termostaty do grzejników to niewielkie i mało awaryjne urządzenia, z których korzysta każdy z nas. Z ich pomocą możemy regulować temperaturę, otwierając lub ograniczając dopływ ciepła do kaloryfera. Nowoczesne głowice termostatyczne można podłączyć nie tylko do grzejników dekoracyjnych, ale zintegrować z dedykowaną aplikacją, aby jeszcze efektywniej i ekonomiczniej zarządzać temperaturą.

Jeśli zastanawiasz się, jak działa głowica termostatyczna, pamiętaj, że wiele może zależeć od posiadanego modelu urządzenia. Najczęściej jednak wewnątrz termostatu znajduje się sprężysty element, wypełniony cieczą, która reaguje na zmiany temperatury. Jeśli ta rośnie, rośnie też ciśnienie cieczy, a także jej objętość, zamykając dopływ ciepła do kaloryfera. W ten sposób grzejnik pokojowy utrzymuje nastawioną na pokrętle temperaturę. I odwrotnie, jeśli w pomieszczeniu temperatura spada, spada ciśnienie i objętość cieczy, zwiększając przepustowość zaworu do grzejnika, czyli więcej ciepła dostarczane jest do kaloryfera, który może dogrzać pokój.

Termostaty do grzejnika działają zwykle w granicach temperatur 6 do 28℃. W zależności od modelu na głowicy mogą być różne ustawienia, od I do V (lub więcej). Często gwiazdką (śnieżynką) zaznaczane jest też ustawienie minimalnej temperatury i osobnym symbolem tryb eko. Ustawiając pokrętło, zadajemy temperaturę, którą grzejnik pokojowy utrzymuje przez zwiększanie lub zmniejszanie się objętości cieczy w tzw. sprężystym mieszku.

Optymalne ustawienie termostatu na grzejniku

Wiedząc, jak działa termostat w grzejniku, warto też znać zakresy temperatur przy wybranym ustawieniu. W zależności od posiadanego modelu mogą się one różnić, więc dobrze zapoznać się z dołączoną do opakowania instrukcją, ale przyjmuje się, że:

  • przedział oznaczony gwiazdką (śnieżynką) to najniższa temperatura (6℃), która jest zabezpieczeniem przed zamarznięciem instalacji grzewczej. Nie jest to tryb, w którym powinno pracować urządzenie, kiedy nie ma nas w domu, ponieważ zaburzony zostanie bilans cieplny całego budynku. Taką temperaturę można zadać, jeśli nie mieszkamy jeszcze w domu, ponieważ nadal jest na etapie wykończenia, ale zależy nam, aby instalacja grzewcza nie uległa zimą uszkodzeniu lub w przydomowym garażu, jeśli tam również zamontowany jest kaloryfer, a także w trakcie wietrzenia mieszkania;
  • I — to temperatura około 11℃, którą warto ustawić na grzejniku umieszczonym w wiatrołapie czy na klatce schodowej w bloku. W ten sposób grzejniki w pomieszczeniach mieszkalnych nie będą musiały pracować z większą mocą, aby wyrównać straty ciepła;
  • II — około 16℃ to temperatura w wydzielonych od pomieszczeń mieszkalnych korytarzach czy pokojach, w których mamy swój domowy warsztat;
  • III — jest to tryb określany przez producentów głowic termostatycznych jako eko. 20℃ to idealna temperatura w pokoju dziennym, jadalni i sypialni;
  • IV — to ustawienie dedykowane do łazienki, które pozwala utrzymać w niej temperaturę około 24℃. Pamiętaj, że w tym pomieszczeniu panuje większa wilgoć, więc należy zadbać, aby wskazania termometru były o kilka stopni wyższe niż w pozostałych pokojach.
  • V — najwyższe wskazanie, około 28℃, jest temperaturą optymalną, jeśli dysponujemy sporych rozmiarów pokojem kąpielowym czy domowym basenem.

Jak ustawić grzejnik w mieszkaniu?

Optymalne ustawienie temperatury w mieszkaniu pozwala zachować bilans cieplny budynku, ale też wpływa na komfort domowników. Zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka temperatura, nie są wskazane. Jak ustawić termostat do grzejników?

Optymalna temperatura w dzień waha się miedzy 19-21℃. Jeśli przegrzewamy mieszkanie zimą, podkręcając głowicę termostatyczną do np. 23℃, wówczas powodujemy wzrost strat ciepła, co przekłada się na ekonomię systemu grzewczego.

Lepiej śpimy, jeśli temperatura w sypialni waha się między 17-18℃. Specjaliści wskazują, że łatwiej wówczas zasypiamy i efektywniej odpoczywamy. Przed położeniem się spać, warto wywietrzyć sypialnię, otwierając okna na 5 do 10 min i w tym czasie ustawiając głowicę termostatyczną tak, aby wskaźnik był na oznaczeniu gwiazdki. W ten sposób nie tracimy ciepła i nie zwiększamy wydatku energetycznego ozdobnego kaloryfera.

W łazience temperatura musi być wyższa. Najlepiej, jeśli termometr wskazuje między 23-26℃. Wówczas szybko pozbywamy się nadmiaru wilgoci, a po kąpieli korzystamy z ciepłej atmosfery.

Jak wymienić termostat w grzejniku?

Termostat w grzejniku, jak każde urządzenie, może ulec awarii. Zdarza się to rzadko, ale jest to część, której elementy pracują i mogą się zużyć. Warto pamiętać, że żywotność głowicy termostatycznej jest znacznie krótsza niż samego kaloryfera, stąd warto sprawdzać, czy działa ona poprawnie. Kiedy jeszcze można wymienić termostat w grzejniku? Jeśli decydujemy się na nowocześniejsze rozwiązanie i np. zamianę urządzenia analogowego na takie, z elektronicznym wyświetlaczem lub cały system, który umożliwia zarządzanie temperaturą w domu, również zdalnie.

Wymiana głowicy termostatycznej nie należy do skomplikowanych prac i można wykonać ją samodzielnie. Jeśli zawór jest sprawny, zdjęcie termostatu z grzejnika nie wiąże się z widmem zalania całego mieszkania, czego niektórzy się obawiają. Warto pamiętać, aby nowa głowica pasowała do posiadanego grzejnika pokojowego, dlatego przed zakupem dobrze jest zdjąć starą i zabrać ze sobą do sklepu. O ile budowa jest zwykle znormalizowana, to mogą zdarzać się różnice, zwłaszcza w starych kaloryferach.

Wymianę głowicy termostatycznej można przeprowadzić w kilku krokach:

  • ustawić termostat w grzejniku w pozycji, wskazującej najwyższą wartość,
  • zdjąć nakładkę mocującą lub pierścień (w zależności od modelu),
  • zdjąć głowicę termostatu,
  • zamontować nowe urządzenie.

Czy warto rozebrać głowicę termostatyczną?

Jeśli zastanawiasz się jak rozebrać głowicę termostatyczną, upewnij się najpierw, czy warto. Termostat nie jest dużym wydatkiem i jeśli jest uszkodzony, zdecydowanie lepiej kupić nowy, niż naprawiać stary. To też najlepszy moment na wybór nowocześniejszego urządzenia, które pozwoli Ci zarządzać temperaturą w domu.