Dobór grzejników do pompy ciepła

Dobór grzejników do pompy ciepła

Grzejniki to jedne z najważniejszych elementów, które powinny znaleźć się w instalacji grzewczej. Prawidłowy wybór grzejników oraz dopasowanie ich do całego systemu grzewczego stanowi klucz do sukcesu, jeśli mowa o niskich kosztach eksploatacji i komforcie użytkowania. Decydując się na instalację grzewczą zasilaną pompą ciepła i grzejnikami, musisz zwrócić szczególną uwagę na drugi z wymienionych elementów. Prawidłowy dobór kaloryferów może okazać się kluczowy, jeśli chcesz stworzyć wydajny i trwały system, który pozwoli utrzymać we wnętrzu komfortową temperaturę i jednocześnie nie zrujnuje budżetu domowego. Jakie grzejniki do pompy ciepła warto wybrać? Tę kwestię omówimy w dzisiejszym artykule.

Z artykułu dowiesz się:

  1. Jak działa pompa ciepła?
  2. Czy w systemie grzewczym wyposażonym w pompę ciepła sprawdzi się jedynie ogrzewanie powierzchniowe?
  3. Jak wygląda praca pompy ciepła w istniejącej już instalacji grzewczej wyposażonej w grzejniki?
  4. Jaki grzejnik do pompy ciepła wybrać — ogólne zasady i specyfika doboru urządzeń
  5. Jakie grzejniki do pompy ciepła wybrać z oferty sklepu artykulygrzewcze.com?
  6. Jakich korzyści możesz spodziewać się z wyboru grzejników do pompy ciepła?
  7. Czy na rynku istnieją pompy ciepła, które są w stanie współpracować z grzejnikami wysokotemperaturowymi?

Jak działa pompa ciepła?

Pompy ciepła to urządzenia, których konstrukcja pozwala na przeniesienie ciepła z jednego miejsca do innego. Dzięki nim możliwe jest efektywne ogrzewaniu, przy wykorzystaniu mniejszej ilości energii cieplnej, niż wykorzystują tradycyjne systemy grzewcze.

Ogólna zasada działania pompy ciepła nazywana jest „zasadą odwróconej lodówki”. Oznacza to, że urządzenie absorbuje ciepło z zewnątrz (w zależności od rodzaju pompy ciepła — z powietrza, gruntu lub wody), przenosząc je jednocześnie do wnętrza budynku.

Pompa ciepła

Wybierając pompę ciepła jako urządzenie zasilające system grzewczy, warto zwrócić uwagę na fakt, że na rynku są dostępne modele, które zimą ogrzewają, a latem chłodzą wnętrza poprzez przenoszenie ciepłego powietrza z pomieszczeń na zewnątrz. Oznacza to, że pompy ciepła są efektywnym rozwiązaniem. Dodatkowo są przyjazne dla środowiska naturalnego, ponieważ wykorzystują naturalne źródła ciepła, a nie jak większość tradycyjnych urządzeń grzewczych — paliwa kopalne, co przekłada się na znacznie niższą emisję gazów cieplarnianych.

Czy w systemie grzewczym wyposażonym w pompę ciepła sprawdzi się jedynie ogrzewanie powierzchniowe?

Wielu inwestorów myśli, że wybierając pompę ciepła, zmuszeni będą dobrać do niej jedynie ogrzewanie powierzchniowe, np. ogrzewanie podłogowe. Okazuje się, że nie jest to prawda. Pompy ciepła można z powodzeniem łączyć z nowoczesnymi grzejnikami niskotemperaturowymi, konwektorami, a także z systemami chłodzenia oraz klimatyzacji.

Niemniej jednak warto mieć na uwadze, że ogrzewanie podłogowe będzie jednym z najbardziej efektywnych oraz wygodnych sposobów ogrzewania pomieszczeń przez pompę ciepła, ponieważ ciepłe powietrze rozprowadzane jest w tym wypadku po całej powierzchni podłogi. Takie rozwiązanie pozwala na jednolite ogrzanie całego wnętrza. Dodatkowo ogrzewanie podłogowe pozwala na to, aby uniknąć wysokich kosztów ogrzewania, ponieważ pozwala ono na wykorzystanie mniejszej ilości energii cieplnej, przy jednoczesnym zachowaniu komfortowych temperatur.

Ogrzewanie podłogowe

Grzejniki niskotemperaturowe to kolejne rozwiązanie, które inwestorzy chętnie stosują we współpracy z pompą ciepła. W tej konfiguracji pompa ciepła dostarcza energię cieplną do wody, która krąży w obiegu grzewczym. Pozyskane w ten sposób ciepło oddawane jest przez grzejniki do pomieszczeń. Taki scenariusz pozwala na wykorzystanie pompy ciepła w instalacjach centralnego ogrzewania. Warto jednak mieć na uwadze, że źle dobrane grzejniki mogą spowodować zmniejszenie efektywności całego systemu. Dlatego też tak ważne jest, aby podczas jego projektowania skonsultować się ze specjalistami, którzy pomogą wybrać najlepsze rozwiązanie.

Jak wygląda praca pompy ciepła w istniejącej już instalacji grzewczej wyposażonej w grzejniki?

Remontujesz dom i zastanawiasz się, czy możesz połączyć istniejącą instalację grzewczą z nowoczesnym urządzeniem, jakim jest pompa ciepła? Okazuje się, że w większości przypadków jest to możliwe, jednak wszystko zależy od modelu urządzenia, jakie wybierzesz. Jeśli zdecydujesz się na powietrzno-wodne pompy ciepła, mogą być wymagane zmianę w układzie rur, który zapewni prawidłowy przepływ wody oraz temperaturę na powrocie. W niektórych przypadkach może okazać się konieczna instalacja dodatkowych urządzeń, jak np. bufor ciepła. Tylko wtedy zapewnisz stabilną pracę pompy ciepła.

W każdym z przypadków, jeśli chcesz podłączyć pompę ciepła do istniejącej instalacji, w tym również wcześniej zamontowanych grzejników, skontaktuj się z doświadczonym instalatorem, który oceni stan systemu i stwierdzi, jakie modyfikacje i ulepszenia będą konieczne, aby zapewnić bezpieczną oraz efektywną pracę układu grzewczego.

Jaki grzejnik do pompy ciepła wybrać — ogólne zasady i specyfika doboru urządzeń

Prawidłowy dobór grzejników do pompy ciepła to aspekt, który będzie decydował o efektywności instalacji grzewczej. Jakie grzejniki do pompy ciepła będą zatem najlepsze? Wybierając poszczególne modele, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim:

  • rodzaj pompy ciepła, z którą mają współpracować,
  • wydajność kaloryfera, która będzie uzależniona od konstrukcji, materiału oraz wydajności grzejnika;
  • rozmiaru pomieszczenia, które ma ogrzać.

Biorąc pierwszy z czynników pod uwagę, musisz wiedzieć, że do powietrznej pompy ciepła, która jest najczęściej wybierana przez inwestorów, szczególnie w modernizowanych budynkach, najlepszym rozwiązaniem będą grzejniki niskotemperaturowe, które skonstruowano w sposób pozwalający im efektywnie pracować przy niskich temperaturach energii, jaka dostarczana jest przez powietrzną pompę ciepła.

Grzejniki do pompy ciepła — specyfika doboru

Wspominaliśmy już, że pompy ciepła wyróżniają się działaniem na niższych temperaturach, co przekłada się na dobór grzejników, jakie mogą z nimi współpracować. Warto mieć to na uwadze, już w procesie projektowania instalacji grzewczej w budynku.

Efektywna praca pompy ciepła przebiega zazwyczaj przy temperaturach powyżej 35-45°C, jednak nie wyższych niż 55°C. Oznacza to, że wybierając tradycyjne grzejniki, możesz nie zapewnić wystarczającej ilości ciepła, jeśli zostaną połączone z pompą.

Jakie grzejniki do pompy ciepła wybrać?

Chcesz połączyć pompę ciepła z grzejnikami? Sprawdź poniżej, na jakie parametry musisz zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że instalacja grzewcza będzie wydajna i energooszczędna:

  • moc kaloryferów — musisz ją dobrać pod względem zapotrzebowania na ciepło w pomieszczeniach. W tym wypadku zwróć także uwagę na jeden z parametrów, tzw. „delta T”, który określa różnicę temperatury pomiędzy powietrzem we wnętrzu a wodą, która krąży w obiegu grzewczym. Współczynnik „delta T” uzależniony jest od rodzaju pompy ciepła i zazwyczaj wynosi między 5 a 8°C.
  • rodzaj grzejnika — tutaj weź pod uwagę nie tylko potrzeby domowników, ale przede wszystkim charakterystykę pomieszczenia, np. na dużych powierzchniach doskonale sprawdzą się kaloryfery płytowe, natomiast klimakonwektory pozwolą szybko ogrzać wnętrze.
  • materiał wykonania — choć do pompy ciepła można podłączyć grzejniki wykonane z różnych materiałów, warto pamiętać, że każdy ma swoje wady i zalety. Dlatego też przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto zapoznać się z charakterystyką poszczególnych modeli i wybrać ten, który będzie dopasowany zarówno do potrzeb użytkowników, jak i parametrów urządzenia.
  • temperatura powrotu — grzejniki, które wyróżniają się niską temperaturą powrotu są niezwykle efektywne i przede wszystkim energooszczędne, ponieważ do prawidłowej pracy wymagają niższej temperatury wody, która podczas pracy systemu krąży w obiegu grzewczym.

Prawidłowy dobór grzejników do pompy ciepła zapewni sprawne działanie całej instalacji grzewczej, co przełoży się na komfortowe warunki życia.

Jakie grzejniki do pompy ciepła wybrać z oferty sklepu artykulygrzewcze.com?

Jeśli zdecydowałeś się na powietrzną pompę ciepła, musisz wiedzieć, że najlepszym rozwiązaniem będą grzejniki niskotemperaturowe, kaloryfery konwektorowe, panele grzejne albo podłogowe. Prawidłowa i efektywna praca każdego z tych grzejników opiera się na niższych temperaturach. Poniżej omówimy najczęściej wybierane grzejniki do pompy ciepła, które dostępne są w ofercie sklepu internetowego artykulygrzewcze.com.

Grzejniki płytowe

Grzejnik płytowy purmo

Grzejniki płytowe należą do niskotemperaturowych urządzeń grzewczych, które doskonale sprawdzają się we współpracy z pompami ciepła. Kaloryfery tego typu skonstruowano z płaskich rur albo płyt, które umieszczono w specjalnych obudowach. Ciepła woda albo powietrze przepływają przez wspomniane elementy, oddając jednocześnie zgromadzone ciepło do powietrza znajdującego się w pomieszczeniu. Grzejniki płytowe to jedne z najpopularniejszych rozwiązań, które stosuje się w systemach grzewczych wyposażonych w pompy ciepła. Są to modele wydajne i skuteczne, a jednocześnie zajmują niewiele miejsca. Dzięki temu, że wyróżniają się niewielką temperaturą powierzchniową, zwiększają bezpieczeństwo ich użytkowania (nie są gorące podczas dotyku).

Łącząc grzejniki płytowe z pompą ciepła, możesz mieć pewność, że bez problemu będą pracować na niższych temperaturach wody, niż tradycyjne rozwiązania. Oznacza to, że system osiągnie wyższą efektywność i stanie się energooszczędny. Dodatkowo wspomniane kaloryfery nie sprawiają trudności podczas montażu i mogą być zainstalowane w różnych pomieszczeniach. Doskonale prezentują się zarówno w salonie, sypialni, jak i w kuchni czy w łazience. Można śmiało montować je także w biurach i pomieszczeniach przemysłowych. Różne rozmiary i kształty grzejników płytowych pozwalają na ich indywidualne dopasowanie do preferencji i potrzeb użytkowników.

Grzejniki kanałowe z konwekcją wymuszoną

Grzejnik kanałowy

Grzejniki kanałowe z konwekcją wymuszoną to kolejne modele, które sprawdzą się we współpracy z pompą ciepła. Kaloryfery tego typu zbudowano z rur albo płyt, które umieszcza się w kanale. Zazwyczaj jest on ukryty w podłodze lub w suficie. Podobnie, jak wyżej wspomniane urządzenia, również grzejniki kanałowe oddają ciepło do pomieszczeń poprzez wodę lub powietrze przepływające przez rury lub płyty. Proponowane rozwiązania wyróżniają się dużą mocą grzewczą oraz wydajnością, dzięki czemu są doskonałym rozwiązaniem do dużych pomieszczeń. Sprawdzą się zwłaszcza w mieszkaniach, w których nie ma miejsca na powieszenie tradycyjnych grzejników ściennych lub podłogowych.

Konwekcja wymuszona to nic innego, jak wykorzystanie pracy wentylatora, który umieszczony jest wewnątrz grzejnika. Jego zadaniem jest wypchnięcie ciepłego powietrza na zewnątrz. Dzięki niemu pomieszczenia znacznie szybciej się nagrzewają, co przekłada się na szybsze odczuwanie przez domowników komfortu termicznego.

Łącząc grzejniki kanałowe z konwekcją wymuszoną razem z pompą ciepła, możesz mieć pewność, że niższe temperatury, na jakich jest w stanie pracować system, pozwolą osiągnąć lepszą efektywność całego układu i jednocześnie zaoszczędzić sporo energii cieplnej, co przełoży się także na niższe rachunki za ogrzewanie.

Jakich korzyści możesz spodziewać się z wyboru grzejników do pompy ciepła?

Jeśli nadal zastanawiasz się, czy grzejniki do pompy ciepła to dobry pomysł, musisz poznać zalety tego rozwiązania. Mamy nadzieję, że przekonają Cię, iż naprawdę warto rozważyć zastosowanie tego rozwiązania w swoim domu. Do najważniejszych należą:

  • doskonała wydajność systemu — dzięki temu, że grzejniki do pompy ciepła wyróżniają się większą powierzchnią grzewczą oraz lepszą wymianą ciepła, możesz uzyskać znacznie wyższą efektywność systemu, niż przy zastosowaniu tradycyjnych grzejników;
  • niskie koszty eksploatacji — dzięki temu, że grzejniki dedykowane do pomp ciepła pracują na znacznie niższych temperaturach, niż tradycyjne rozwiązania, użytkownicy mogą liczyć na oszczędność energii, a tym samym — na niższe rachunki za ogrzewanie;
  • bezproblemowa instalacja — proponowane w naszym sklepie rozwiązania są niezwykle proste w montażu. Dodatkowo można je instalować w różnych miejscach — nie tylko na ścianie, ale również na suficie czy na podłodze, co przekłada się na precyzyjne i przemyślane wykorzystanie powierzchni;
  • estetyczny i ponadczasowy design — grzejniki do pomp ciepła dostępne na rynku wyróżniają się nie tylko różnymi rozmiarami, ale również kształtami i kolorami. Dzięki temu bez problemu dopasujesz je do swoich indywidualnych potrzeb oraz wystroju wnętrza. W porównaniu do tradycyjnych modeli nowoczesne grzejniki do pomp ciepła są niezwykle eleganckie i designerskie.

Grzejniki dedykowane do pracy z pompami ciepła są wydajne, estetyczne i energooszczędne. To nie ulega żadnej wątpliwości. Różnorodność modeli sprawia, że jesteś w stanie bez problemu dopasować je do wielkości i wystroju wnętrza oraz swoich preferencji.

Czy na rynku istnieją pompy ciepła, które są w stanie współpracować z grzejnikami wysokotemperaturowymi?

Nie da się ukryć, że coraz więcej osób zastanawia się nad tym, jakie grzejniki do pompy ciepła wybrać i czy w ogóle połączenie ich z tym urządzeniem jest możliwe. Mamy nadzieję, że udowodniliśmy, że tak i że warto zainwestować w takie rozwiązanie.

A co, jeśli chciałbyś odwrócić sytuację i dopasować pompę ciepła do tradycyjnych grzejników, które znajdują się w Twoim domu? Czy taka sytuacja jest możliwa? Okazuje się, że na rynku dostępne są hybrydowe, wysokotemperaturowe pompy ciepła, które doskonale radzą sobie podczas pracy z tradycyjnymi instalacjami grzewczymi. Decydując się na takie urządzenie, możesz mieć pewność, że maksymalna temperatura czynnika grzewczego może wynosić nawet 65°C. Musisz jednak wiedzieć, że opłacalność takiego rozwiązania na dłuższą metę może być mniej opłacalna, niż przy wyborze pompy ciepła i grzejników niskotemperaturowych.

Warto mieć na uwadze, że hybrydowe pompy ciepła to połączenie powietrznej pompy ciepła, która wyróżnia się wysoką temperaturą zasilania z kondensacyjnym kotłem gazowym, który jest w stanie zasilić instalację czynnikiem, którego temperatura może wynieść nawet 80°C. Warto również zwrócić uwagę na to, że urządzenie automatycznie wybiera rodzaj ogrzewania, które są bardziej dopasowane do aktualnie panujących warunków. Cały proces może odbywać się na podstawie analiz — zarówno wydajności pompy ciepła w danym momencie, jak i kosztów nośników energii, do których zalicza się energię elektryczną oraz gaz ziemny.

Jeśli chciałbyś zainstalować hybrydową pompę ciepła w swoim domu, musisz przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw” tego rozwiązania, jak również sprawdzić, czy nie okaże się, że lepszym rozwiązaniem będzie połączenie pompy ciepła z grzejnikami niskotemperaturowymi.

Dobór grzejników do pompy ciepła — podsumowanie

Wybór efektywnego i oszczędnego systemu grzewczego to w dzisiejszych czasach nie lada wyzwanie. Mnogość urządzeń grzewczych nie ułatwia podjęcia ostatecznej decyzji. Jeśli zastanawiałeś się jakie grzejniki do pompy ciepła będą najbardziej pasować, mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego artykułu poznałeś odpowiedź na to pytanie.

Bez względu na to, czy wybierzesz grzejniki płytowe, czy kanałowe, musisz pamiętać, że urządzenia niskotemperaturowe w połączeniu z pompą ciepła są w stanie stworzyć skuteczny, wydajny i energooszczędny system grzewczy, którego prawidłowa praca opiera się na niskich temperaturach. Takie rozwiązanie pozwoli Ci cieszyć się nie tylko komfortem cieplnym, ale również niewielkimi rachunkami za ogrzewanie.

Sprawdź aktualne promocje na grzejniki w naszym sklepie