Dobór grzejników do pieców kondensacyjnych i niskotemperaturowych

Grzejniki do pieców kondensacyjnych i niskotemperaturowych

Grzejniki to wymienniki ciepła, które za zadanie mają zapewnienie właściwej temperatury w pomieszczeniach. Na rynku dostępne są różne modele, w tym także grzejniki niskotemperaturowe, które doskonale radzą sobie w instalacjach grzewczych wyposażonych w piece kondensacyjne i niskotemperaturowe. Jak działają i czym wyróżniają się na tle innych rozwiązań? Na jakie modele warto zwrócić uwagę? O tym i innych kwestiach dotyczących kaloryferów niskotemperaturowych piszemy w dzisiejszym artykule.

Z artykułu dowiesz się:

Do skutecznej współpracy z piecami kondensacyjnymi i niskotemperaturowymi potrzebne są grzejniki, które będą w stanie pracować w niskich temperaturach czynnika grzejnego. Jaki wybrać? O tym piszemy w dalszej części wpisu. Zanim jednak o grzejnikach, poniżej znajdziesz kilka informacji o tym, czym jest piec kondensacyjny i niskotemperaturowy. Mamy nadzieję, że ta kompleksowa wiedza pozwoli Ci wybrać rozwiązanie, które przez wiele lat skutecznie będzie ogrzewało wnętrza Twojego domu.

Czym wyróżnia się kocioł piec niskotemperaturowy?

Piece niskotemperaturowe to taki rodzaje kotłów olejowych lub gazowych, dla których temperatura zasilania jest niższa niż 100°C. Ich zastosowanie rekomenduje się, jeśli w domu ma zostać zamontowany niskotemperaturowy system ogrzewania, dzięki czemu nie trzeba będzie instalować tradycyjnych kotłów (wysokotemperaturowych). Dzięki temu jesteś w stanie obniżyć koszty ogrzewania nawet o 5-10%.

W kotłach niskotemperaturowych temperatura wody grzewczej nie będzie przekraczała 75°C. Co ciekawe, można ją także obniżyć nawet do 40°C, a nawet niższej, bez obaw, że w instalacji grzewczej pojawi się korozja. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się szczególnie w okresie letnim, kiedy rezygnujemy z ogrzewania, a zależy nam jedynie na podgrzewaniu wody użytkowej.

Nowoczesne piece niskotemperaturowe spełniają restrykcyjne wymagania zarówno, jeśli chodzi o komfort ich użytkowania, jak i jeśli mowa o ich niezawodności i oszczędnościach. Dzięki szerokiemu zakresowi mocy, piece niskotemperaturowe można bez problemu dopasować do konkretnych potrzeb — nie tylko w domach jednorodzinnych, ale także w budynkach przemysłowych.

Niskotemperaturowy piec grzewczy pozwala na niską temperaturę spalania oraz optymalny transfer cieplny. Takie rozwiązanie pozwala znacznie obniżyć koszty ogrzewania, zapewniając jednocześnie wysoką wydajność grzewczą. Dzięki niemu jesteś w stanie równomiernie ogrzać budynek w stałym tempie, przez co staje się przyjazny dla środowiska naturalnego. Dodatkowo jest prosty w montażu, nie sprawia problemów podczas konserwacji i obsługi, zapewniając jednocześnie wysoki poziom bezpieczeństwa podczas eksploatacji.

Jakie cechy posiada piec kondensacyjny?

Piec gazowy kondensacyjny jest kluczowym elementem systemu centralnego ogrzewania, który odpowiedzialny jest za wytwarzanie ciepła, a następnie rozprowadzenie go po wszystkich pomieszczeniach w budynku. To, co wyróżnia go spośród innych modeli kotłów to zamknięta komora spalania oraz praca bazująca na zasadzie kondensacji (skraplanie pary wodnej, która znajduje się w spalinach). Dzięki kondensacji możliwe jest odzyskanie i dalsze wykorzystanie powstałej podczas procesu spalania energii cieplnej. Dzięki temu piece kondensacyjne wyróżniają się na tle innych wysoką sprawnością cieplną oraz energooszczędnością, co przekłada się nie tylko na ekologię, ale także na tanią eksploatację.

Jak zbudowany jest piec gazowy kondensacyjny?

Charakterystycznym elementem kotła pieca kondensacyjnego jest zamknięta komora spalania. Specyficzna budowa tego kotła sprawia, że do prawidłowej pracy potrzebne jest powietrze pobierane z zewnątrz (wystarczy przez ścianę budynku wyprowadzić specjalną rurę). Dzięki temu rozwiązaniu eliminuje się konieczność stosowania kratek wentylacyjnych, czy wentylacji nawiewnej, która konieczna jest przy ogrzewaniu z wykorzystaniem gazu ziemnego. Dużą zaletą, za którą cenione są piece kondensacyjne, jest brak możliwości wycieku gazu do wnętrza, w którym zamontowano kocioł, co przekłada się na bezpieczeństwo jego użytkowania i brak możliwości zatrucia gazem.

Szczegółowa budowa pieca kondensacyjnego będzie wynikała z tego, czy montujesz urządzenie jednofunkcyjne, czy dwufunkcyjne. Model jednofunkcyjny wykorzystywane jest do podgrzewania wody użytkowej — proces zachodzi w części nazywanej podgrzewaczem. Kotły dwufunkcyjne przystosowane są nie tylko do przygotowania ciepłej wody, ale również stają się częścią systemu centralnego ogrzewania, co oznacza, że piece kondensacyjne wyposażone są w wymiennik płytowy.

Jakie cechy posiadają grzejniki niskotemperaturowe?

Grzejniki dostępne na rynku mogą różnić się odmiennym systemem pracy. Elementy grzewcze stosowane w naszych mieszkaniach i domach jeszcze 10-20 lat temu nagrzewały się do tego stopnia, że dotknięcie ich w sezonie grzewczym mogło grozić poparzeniem rąk. Obecnie jednak stosuje się zupełnie inną technologię. Grzejniki niskotemperaturowe, które muszą spełniać standardy w zakresie izolacji termicznej budynku, są w stanie ogrzać każde wnętrze, zachowując jednocześnie niższą temperaturę wody, jaka przepływa we wnętrzu kaloryfera. Jest to zatem doskonałe rozwiązanie, które rozwiązuje dobór grzejników do kotła kondensacyjnego i niskotemperaturowego.

Decydując się na kaloryfery pracujące w niższych temperaturach, jesteś w stanie stworzyć efektywnie działający system ogrzewania — zarówno energooszczędnego, jak i przyjaznego środowisku.

Każdy grzejnik tego typu powinien być zdolny do pracy w niskotemperaturowych instalacjach grzewczych, w których czynnik grzewczy, którym najczęściej jest woda, ma temperaturę, która najczęściej nie przekracza 55°C. Jeśli woda będzie chłodniejsza niż wskazany wyżej poziom, mówi się o jej niskim parametrze.

Cechą charakterystyczną grzejników niskotemperaturowych jest duża powierzchnia grzania i niewielka pojemność wodna. Producenci proponowanych grzejników decydują się na zwiększenie powierzchni, przez którą ciepło rozchodzi się za pomocą promieniowania. Takie rozwiązanie pozwala uzyskać lepszy komfort cieplny w budynku.

Decydując się na dobór grzejników do pieca kondensacyjnego, możesz mieć pewność, że urządzenia nie będą powodowały nadmiernej i wymuszone cyrkulacji powietrza, przez co chronią pomieszczenia przed wzbijaniem się w powietrze potencjalnych alergenów i kurzu.

Jak wygląda zasada działania grzejnika niskotemperaturowego?

Grzejniki niskotemperaturowe są nowoczesnymi urządzeniami, które wyróżniają się specjalną konstrukcją i nieprzypadkowo — dużą powierzchnią wymiany ciepła, porównując ją z małą wielkością urządzenia. W zależności od rodzaju wybranego rozwiązania, grzejniki niskotemperaturowe mogą mieć wbudowany wentylator, który generuje cyrkulację powietrza w przestrzeni kaloryfera.

Grzejnik niskotemperaturowy może być wyposażony w rury na kilku poziomach, które skryto pod obudową. Podłącza się je do zasilania oraz powrotu CO. Poza nimi znajdziesz w nim także aluminiowe lamelki, których zadaniem jest odbiór ciepła z czynnika grzewczego, który płynie poziomymi rurami.

Powietrze napływa otworami, które znajdują się w dolnej części obudowy grzejnika, a następnie przemieszcza się pomiędzy lamelkami. To od nich się nagrzewa, żeby następnie wydostać się przez otwory rozlokowane w górnej części urządzenia i ogrzać wnętrze.

Kolejnym rozwiązaniem, jakie stosowane jest w grzejnikach niskotemperaturowych, są gęsto rozmieszczone żebra, które przypominają to, które stosuje się obecnie w grzejnikach stalowych płytowych. Zarówno przednia, jak i tylna płyta są zasilane ciepłą wodą, co pozwala na zwiększenie udziału promieniowania podczas oddawania ciepła do pomieszczeń.

Czy dobór grzejników do kotła kondensacyjnego i niskotemperaturowego ma sens?

Nie da się ukryć, że grzejniki niskotemperaturowe doskonale współpracują z pompą ciepła. Jak dobrać grzejnik do kotła kondensacyjnego, aby mieć pewność, że będzie dobrze współpracował z urządzeniem grzewczym? Okazuje się, że modele niskotemperaturowe to doskonały wybór. Piece kondensacyjne, podobnie jak pompa ciepła, są rozwiązaniami, które największą efektywność pracy zyskują, kiedy temperatura zasilania jest niższa niż 55°C. Oznacza to, że dobór grzejników do pieca kondensacyjnego powinien opierać się na tych urządzeniach, które mają niższe parametry pracy — nawet 40-45°C czynnika grzewczego.

Dużą zaletą połączenia kotła kondensacyjnego i grzejników niskotemperaturowych z oferty sklepu artykulygrzewcze.com jest to, że można znacznie lepiej wykorzystać dostarczone do pieca paliwo. Dzieje się tak za sprawą kondensacji pary wodnej, która znajduje się w spalinach. Dzięki temu zjawisku możliwy jest odzysk części ciepła. Warto tutaj zaznaczyć, że kondensacja występuje, jeśli temperatura wody na powrocie ma mniej niż 55°C. Według tego parametru należy dobrać odpowiednią moc i wielkość grzejników.

Jak dobrać grzejniki do kotła kondensacyjnego?

Czeka Cię właśnie dobór grzejników niskotemperaturowych do kotła kondensacyjnego? Jeśli chcesz wybrać dobrze, pod uwagę powinieneś wziąć zarówno parametry poszczególnych modeli, jak i materiał, z jakiego zostały wykonane. Nowoczesne grzejniki niskotemperaturowe budowane są z materiałów, które charakteryzują się wysokim współczynnikiem przenikania ciepła. Jest on gwarancją emisji przy niskiej różnicy temperatur instalacji oraz otoczenia.

W ofercie sklepu artykulygrzewcze.com znajdziesz wiele grzejników różnego rodzaju. Wybierając spośród niskotemperaturowych urządzeń, możesz zdecydować się na:

  • Klimakonwektory z wentylatorem — to kaloryfery, które znacznie szybciej reagują na wprowadzone przez użytkownika zmiany ustawień. Dzięki wentylatorom możliwe jest wymuszenie i przyspieszenie cyrkulacji powietrza, co oznacza, że powietrze krąży wokół grzejnika, a w pomieszczeniu robi się znacznie szybciej ciepło.
  • Grzejniki konwektorowe — doskonale sprawdzają się w dużych wnętrzach, ponieważ wyróżniają się mocno rozbudowanymi elementami konwekcyjnymi. W tym wypadku dobierając grzejniki do kotła kondensacyjnego, warto zwrócić uwagę na to, aby były to modele z wentylatorami wspomogą ich pracę.
  • Niskotemperaturowe grzejniki kanałowe — to rozwiązanie idealne dla osób, które zdecydowały się na montaż dużych, przestrzennych okien, które ciągną się od podłogi do sufitu. Wspomniane modele są doskonałą alternatywą dla ogrzewania podłogowego, ponieważ można umieścić je tuż przy oknie (widoczne będą jedynie ich kratki, ponieważ sam grzejnik zostanie wbudowany w podłogę), dzięki czemu bez problemu będą niwelować straty ciepła przy oknach.
  • Niskotemperaturowe grzejniki aluminiowe — doskonale sprawdzają się we współpracy nie tylko z pompą ciepła, ale również z kotłami kondensacyjnymi, czy kolektorami słonecznymi.

Jaki jest koszt grzejników niskotemperaturowych?

Jeżeli właśnie zastanawiasz się jak dobrać grzejniki do kotła kondensacyjnego niskotemperaturowe i czy jest to wydatek, który zmieści się w Twoim budżecie, musisz wiedzieć, że koszt takiego modelu różny i uzależniony od:

  • rodzaju podłączenia — np. dolne, boczne, czy środkowe;
  • rozmiarów wybranego grzejnika;
  • konstrukcji i technologii, w jakiej wykonano kaloryfer;
  • tego, czy wybrany grzejnik niskotemperaturowy wyposażony jest w zawór termostatyczny lub zestaw wentylatorów;
  • sposobu wykończenia powierzchni;
  • wyposażenia dodatkowego;
  • koloru (czy jest standardowy czy wykonany na indywidualne zamówienie);
  • producenta i jego renomy.

Powyższe parametry sprawiają, że dobór grzejników do pieca kondensacyjnego nie należy do najłatwiejszych, ponieważ oferta rynkowa jest niezwykle bogata. Cena może wahać się nawet od 300 zł wzwyż. Pamiętaj jednak, że najtańsze rozwiązania nie zawsze będą najlepszym wyborem dla Ciebie i Twojego domu, ponieważ mogą nie pasować mocą i wielkością do przestrzeni, którą chcesz ogrzać.

Najdroższe grzejniki niskotemperaturowe mogą kosztować nawet do kilku tysięcy złotych. Mowa tutaj o modelach, które mają wbudowany zestaw wentylatorów oraz panel sterowania.

Czy dobór grzejników do koła kondensacyjnego oznacza wyższy koszt eksploatacji instalacji grzewczej?

Nie da się ukryć, że instalacje niskotemperaturowe są zazwyczaj tańsze w eksploatacji, niż te, w których wykorzystuje się grzejniki. Nie oznacza to jednak, że już na wstępie należy rezygnować z tego rozwiązania. Jak dobrać grzejniki do kotła kondensacyjnego, aby mieć pewność, że koszty produkcji energii cieplnej nie będą za wysokie?

Wybierając kaloryfery, musisz mieć świadomość tego, jaka powinna być temperatura zasilania oraz temperatura powrotu czynnika grzewczego (najczęściej wody) w instalacji grzewczej.

Jeśli system pracuje dobrze w wyższych temperaturach, musisz mieć świadomość, że woda, która będzie trafiała do grzejników musi być podgrzana do odpowiedniej temperatury. Generuje to zatem wyższe zużycie zarówno opału, jak i energii elektrycznej.

Porównując pracę grzejników niskotemperaturowych i tradycyjnych — wysokotemperaturowych, warto mieć na uwadze, że lepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o niższe koszty eksploatacji, będą modele, które do prawidłowej pracy potrzebują niższej temperatury czynnika grzewczego. Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteś w stanie uzyskać oszczędności na ogrzewaniu, które sięgają około 10%.

Jakie są wady i zalety grzejników dopasowanych do kotłów kondensacyjnych

Zastanawiasz się, czy dobór grzejników do pieca kondensacyjnego oraz zastosowanie instalacji niskotemperaturowej ma sens? Wiele opinii, jakie krążą na temat tego rozwiązania potwierdza, że tak. Użytkownicy zwracają szczególną uwagę przede wszystkim na ograniczenie zużycia energii, co nie da się ukryć — w dzisiejszych czasach ma coraz większe znaczenie.

Grzejniki niskotemperaturowe wyróżniają się większą powierzchnią grzania, dzięki czemu mogą bez problemu spełnić swoje zadanie, wykorzystując do ogrzania wnętrza niższą temperaturę czynnika grzewczego. Czy to jedyna zaleta tego rozwiązania? Oczywiście, że nie. Poniżej przedstawiamy kolejne.

Zalety grzejników niskotemperaturowych

Do najważniejszych korzyści z zastosowania grzejników niskotemperaturowych należą:

  • obniżenie opłat, które związane są z eksploatacją systemu grzewczego;
  • możliwość zastosowania z kotłami kondensacyjnymi i niskotemperaturowymi, pompami ciepła i kolektorami słonecznymi;
  • wieloletnia wytrzymałość;
  • energooszczędność;
  • możliwość ochrony środowiska naturalnego;
  • prawidłowy rozkład temperatur dla człowieka;
  • możliwość stworzenia systemu grzewczego dopasowanego do potrzeb alergików.

Wady grzejników niskotemperaturowych

Skoro grzejniki niskotemperaturowe mają tak dużo zalet, czy mają także wady? Jest ich niewiele. Użytkownicy najczęściej wymieniają:

  • dużą powierzchnię grzejników, przez co konieczne jest wyznaczenie większej ilości miejsca na ich montaż;
  • nieco większy koszt kupna, niż w przypadku tradycyjnych grzejników wysokotemperaturowych.

Czy można dobrać grzejniki do koła kondensacyjnego do każdego domu i montowanej w niej instalacji grzewczej?

Niskotemperaturowe grzejniki dostosowane są praktycznie do każdego źródła ciepła, również z tym, które bazuje na energii odnawialnej.

Grzejniki niskotemperaturowe można stosować w nowoczesnych, energooszczędnych domach, w których zastosowano nie tylko pompę ciepła, ale także piece kondensacyjne. Ich montaż opłaca się najbardziej, kiedy woda w systemie grzewczym ma niższą temperaturę. Ciepło w pomieszczeniach zapewnione jest poprzez promieniowanie cieplne, a nie przez konwekcję.

Sprawdź grzejniki w promocyjnych cenach