Jak dobrać dekoracyjny grzejnik łazienkowy do nowoczesnych aranżacji?

Grzejnik łazienkowy Radox Minimal

Dekoracyjne grzejniki łazienkowe muszą łączyć najwyższą jakość wykonania, funkcjonalność i unikalny design. Łazienka jest zwykle tym najmniejszym, ale najbardziej wymagającym pomieszczeniem w naszym domu. Warto tak dobrać ozdobny kaloryfer, aby zapewniał optymalną moc grzewczą i umożliwiał dogrzanie pomieszczenia również poza sezonem grzewczym.

Łazienka to miejsce, w którym szczególnie potrzebujemy ciepłej atmosfery. Optymalna temperatura pożądana jest, zwłaszcza kiedy wychodzimy spod prysznica lub kończymy kąpiel. Nowoczesne grzejniki dekoracyjne mocą grzewczą i formą zadowolą nawet tych najbardziej wymagających klientów.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jaki grzejnik elektryczny do łazienki wybrać?

Rozpoczynając urządzanie lub remont mieszkania czy lokalu użytkowego, warto wykorzystać okazję i zmodernizować również system grzewczy. W starszym budownictwie, cięgle możemy spotkać stare, żeliwne kaloryfery, które nie tylko nie są funkcjonalne, a już na pewno mało reprezentacyjne. Z kolei w nowoczesnym budownictwie warto postawić na ekonomiczne i ekologiczne technologie, również, jeśli chodzi o ogrzewanie.

Dopasuj grzejnik do stylu pomieszczenia

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym należy połączyć design z funkcjonalnością. Jeśli przeglądasz ofertę najlepszych grzejników dekoracyjnych, zwróć uwagę na opcje wykończenia topowych modeli i możliwości, jeśli chodzi o aranżację. Warto odejść od tradycyjnego myślenia o łazience, jako pomieszczeniu, w którym dominuje biel i postawić na modele w złotym czy chromowanym wykończeniu. Jeśli lubisz minimalizm, pionowe grzejniki ozdobne to dziś zdecydowanie wybór projektantów, niezależnie od dominującego stylu. Profile grzewcze w ciemnych kolorach, zwłaszcza w matowym wykończeniu to dodatek, który świetnie prezentuje się na tynkach strukturalnych, cegle czy imitacji betonu.

Wyznacz priorytety

W dużych pokojach kąpielowych możemy sobie pozwolić na dowolność i swobodnie postawić na unikalny design. Niestety mniejsze łazienki są bardziej wymagające, dlatego należy ustalić priorytety. Nowoczesne grzejniki dekoracyjne łączą funkcjonalność z unikalnym designem. Drabinkowe kaloryfery pionowe lub poziome to najczęściej wybierane modele. Ich klasyczna konstrukcja sprawia, że można je wykorzystać również jako suszarkę do ubrań, ale warto do tego rozwiązania podejść nowocześnie i wybrać niebanalny kolor czy wykończenie, które nada łazience charakteru. Jeśli szukasz nowatorskich rozwiązań, wybierz grzejnik z lustrem i w ten sposób zagospodaruj przestrzeń niewielkiej łazienki. W małych pomieszczeniach zakrycie ścian sprzętami przytłacza. Grzejnik z lustrzaną płytą nie tylko zastąpi klasyczne lustro, ale jego ciepła powierzchnia zlikwiduje problem zaparowanego szkła i optycznie powiększy pokój kąpielowy.

Pionowy grzejnik dekoracyjny sprawdzi się szczególnie tam, gdzie na ścianach nie ma miejsca na duże kaloryfery poziome. W niewielkich przestrzeniach sprawdzą się też grzejniki płytowe, które bardzo szybko się nagrzewają i efektywnie oddają temperaturą. Frontową płytę można zastąpić lustrem lub spersonalizowaną grafikę, dzięki czemu ten model będzie prezentował się niezwykle widowiskowo.

W niestandardowych pomieszczeniach wybierz rozwiązania modułowe

Wielkość łazienki często wpływa na jej możliwości aranżacyjne. Duże pokoje kąpielowe czy niestandardowe budownictwo wymagają spersonalizowanych rozwiązań. Warto wówczas zwrócić uwagę nie tylko na moc grzejników łazienkowych, ale również ich modułową konstrukcję, która pozwala na idealnie dopasowanie urządzenia. Możliwość doboru profili grzewczych i tworzenia rozwiązań na miarę nie musi wiązać się z większymi kosztami. Sprawdź ranking najtańszych grzejników dekoracyjnych 2022 r. i dostępne w nim modele modułowe.

Grzejnik do zadań specjalnych

Wybierając grzejnik łazienkowy, warto pamiętać, że w tym pomieszczeniu panuje wyższa temperatura i wilgoć. Jeśli montujemy urządzenie w pobliżu basenu czy sauny, dochodzi też działanie chloru i innych środków chemicznych. Materiały, z których wykonany jest ozdobny kaloryfer łazienkowy, muszą gwarantować zwiększoną odporność na korozję, aby grzejnik dekoracyjny służył przez wiele lat. Również powłoka wykończenia powinna być odporna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Warto pamiętać, aby wybierać modele od sprawdzonych producentów. Tańsze zamienniki z czasem matowieją lub zupełnie zmieniają barwę i przestają być gustownym dopełnieniem aranżacji.

Jakiej mocy grzejnik do łazienki wybrać?

Jak wielokrotnie wspominaliśmy, łazienka jest jednym z bardziej wymagających pomieszczeń w domu. O ile w sypialni znacznie lepiej zasypia się w niższej temperaturze, to w pokoju kąpielowym powinna być ona o kilka stopni wyższa. Dlaczego? W łazience kąpiemy się i suszymy mokre rzeczy, przez co poziom wilgoci w tym pomieszczeniu jest wyższy. Jeśli budynek generuje spore straty ciepła, a łazienka jest narożnym pomieszczeniem i panuje w niej zbyt niska temperatura, to na ścianach bardzo szybko będzie rozwijać się trudna do usunięcia pleśń i szkodliwy dla zdrowia grzyb. Aby tego uniknąć, ważna jest zarówno odpowiednia wentylacja, jak i system grzewczy. Często więc wybieramy grzejnik łazienkowy o dużej mocy, zapominając, że nie zawsze będzie on najlepszym rozwiązaniem.

Ile potrzebujemy wat na metr kwadratowy?

Urządzając łazienkę, można przyjąć, że optymalna temperatura w tym pomieszczeniu to około 24℃, co oznacza, że na metr kwadratowy potrzebujemy około 100 do 130 W ciepła. W pomieszczeniach, które generują wspomniane straty ciepła, warto dołożyć około 15% do tych wartości, aby mieć pewność, że nie będą permanentnie niedogrzane.

Projektując budynek wolnostojący, instalacja grzewcza planowana jest już na samym początku, dlatego możemy sobie pozwolić na nowoczesne rozwiązania, charakterystyczne dla ergonomicznego budownictwa. W blokach nasze mieszkanie stanowi część całego systemu grzewczego. Wymieniając grzejnik łazienkowy, należy zadbać, aby nowy model miał podobne parametry, jeśli chodzi o moc. W przeciwnym razie wspomniany bilans zostanie zachwiany. Jeśli nie mamy doświadczenia, warto skonsultować się z zarządcą lub właścicielem budynku, tym bardziej że zmiana kaloryferów w bloku wymaga złożenia stosownego pisma.

Grzejnik elektryczny do łazienki, jako dodatkowe źródło ciepła

Zdarzają się sytuacje, w których chcielibyśmy skorzystać z ogrzewania poza sezonem grzewczym. Przykładowo w chłodniejsze czy deszczowe dni łazienka jest niedogrzana. Pierwszym znakiem gromadzącej się wilgoci jest nieprzyjemny zapach, który odczuwamy, wchodząc do pomieszczenia. Warto zabezpieczyć się wcześniej i wybrać grzejnik elektryczny do łazienki, jako dodatkowe źródło ciepła, które możemy włączyć dokładnie wtedy, kiedy tego potrzebujemy.

Grzejnik Łazienkowy Radox Apollo_

Grzejnik Łazienkowy Radox Apollo

Grzejniki elektryczne, wbrew obawom niektórych, nie generują wysokich rachunków, jeśli są prawidłowo używane. Materiały, z których są wykonane, szybko się nagrzewają, efektywnie oddają ciepło i przez długi czas utrzymują optymalną temperaturę. Jeśli dodać do tego dopasowana taryfę u dostawcy energii, okażą się bardzo komfortowym i ekonomicznym rozwiązaniem. Wśród dostępnych opcji można wybrać też modele wodno-elektryczne, które w trakcie sezonu zasilane są z instalacji centralnego ogrzewania, a poza sezonem po prostu możemy je włączyć do prądu. To rozwiązanie idealne do małych pomieszczeń, w których nie ma miejsca na montaż dwóch grzejników łazienkowych.

Jeśli chodzi o elektrycznie zasilane źródła ciepła, warto wspomnieć również o przepływowym podgrzewaczu wody, który może przydać się w łazience, zwłaszcza w momencie awarii lub braku ciepłej wody, lub w łazienkach, które nie są podłączone do centralnego ogrzewania i pozostaje nam tylko zasilanie elektryczne. To niewielkich rozmiarów urządzenie, które można powiesić na ścianie.

Podłączenie grzejnika do istniejącej instalacji C.O.

Klasyczne grzejniki łazienkowe zasilane są z instalacji centralnego ogrzewania. Wymieniając je na nowoczesny grzejnik ozdobny, warto sprawdzić również stan przyłączeń i pozostałych elementów, aby uniknąć ponownego remontu czy awarii. Najnowsze modele dostępne są opcją podłączenia bocznego lub od dołu, co sprawia, że w porównaniu do starych kaloryferów w bloku mamy więcej możliwości aranżacji.

Nowy grzejnik łazienkowy w systemie centralnego ogrzewania zasilany jest rurą, która doprowadza do niego wodę i drugą, która odprowadza ją do instalacji. Wymiana nie wydaje się trudna, ale jeśli nie mamy doświadczenia, warto zlecić ją specjalistom. Pamiętajmy, że remont ogrzewania najlepiej planować w miesiącach letnich, kiedy w obiegu nie ma wody. Jeśli jednak zdarzy się awaria w zimowych miesiącach, poza pismem o zmianie grzejnika, należy liczyć się też z koniecznością spuszczenia wody z całego obiegu. Oprócz tego należy również dopasować termin wymiany do tego, który wskaże spółdzielnia, zarządca bądź właściciel budynku.

Grzejnik Łazienkowy Radox MinimalGrzejnik Łazienkowy Radox Minimal

Jeśli potrzebujesz kupić grzejnik łazienkowy, zachęcamy do skorzystania naszej oferty w sklepie internetowym. Posiadamy  szeroką ofertę grzejników łazienkowych dostępnych od ręki a także realizujemy zamówienia na grzejniki z katalogu dostępnego pod przyciskiem:

Katalog grzejników łazienkowych na zamówienie