Moc grzejnika a powierzchnia mieszkania – teoria vs praktyka

Szkic domu wyliczenie mocy grzejnika na podstawie projektu mieszkania

Przyjmuje się, że średnie zapotrzebowanie na ciepło w domu lub mieszkaniu wynosi od 60 do 200 W/m². Rozstrzał między wartościami jest co prawda duży, ale należy pamiętać, że wpływ na dokładne wyliczenia ma kilka czynników. Jak dobrać moc grzejnika do wielkości pomieszczenia i o czym pamiętać modernizując system grzewczy? Podpowiadamy.

W teorii im większa moc grzejnika, tym większą temperaturę będziesz w stanie uzyskać wewnątrz pomieszczenia. Nie znaczy to, że grzejniki o największej mocy są najlepszym wyborem. Na całkowity bilans cieplny ma wpływ kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę, dokonując obliczeń.

Jak dobrać grzejnik do wielkości pomieszczenia?

Jeśli zastanawiasz się, jak dobrać grzejnik do wielkości pomieszczenia, pamiętaj, że jego wielkość i moc nie jest jedyną zmienną, którą trzeba wziąć pod uwagę. Aby prawidłowo dopasować grzejnik, należy określić zapotrzebowanie na ciepło w pomieszczeniu, w którym będzie on pracował. Kaloryfer o zbyt małej mocy nie będzie w stanie utrzymać optymalnej temperatury, a urządzenia o najwyższych parametrach są często trudne do wyregulowania, duże i mają wysoki wydatek energetyczny, przez co nie są tak ekonomiczne w użytkowaniu. Właśnie dlatego warto znaleźć tzw. złoty środek i sprawdzić, np. jaki grzejnik do pokoju 20 m² sprawdzi się najlepiej.

Dokonując obliczeń, można przyjąć, że minimalne zapotrzebowanie na ciepło to 60 W/m², a maksymalne 200. Jeśli dom jest dobrze izolowany, a ściany nie generują strat ciepła, grzejnik o niższej mocy w zupełności wystarczy. Natomiast w starym budownictwie z nieszczelnymi oknami lub w trudnych architektonicznie przestrzeniach (duża ilość skosów, otwartych przestrzeni i przeszkleń), warto założyć wyższe zapotrzebowanie na ciepło.

Jak dobrać grzejnik do mieszkania w bloku?

Mieszkając w bloku i decydując się na modernizację systemu grzewczego, zadanie jest prostsze, niż planując całość ogrzewania. Bilans cieplny całego budynku jest oszacowany już na etapie jego projektowania, a kiedy wprowadzamy się do mieszkania, korzystamy z zamontowanych kaloryferów. Wymiana grzejników w bloku wymaga zastąpienia starych modeli nowymi, ale o dokładnie tej samej mocy. W przeciwnym razie zaburzony zostanie wspomniany bilans cieplny.

Interesujesz się jednak, jak sprawdzić, czy moc grzejnika jest wystarczająca? Zakładając, że wysokość kondygnacji w bloku to 2,7 m, a budynek jest dobrze ocieplony, możesz przyjąć, że zapotrzebowanie na ciepło na 1 m² to 80 W. Do wartości 60 W można zejść w ergonomicznym budownictwie, kiedy mamy możliwość odzyskiwania ciepła z systemu rekuperacji czy pompy ciepła. Z kolei, jeśli mieszkasz w kamienicy lub starym bloku, którego elewacja zewnętrzna od dawna nie była modernizowana, powinieneś założyć 120 W na 1 m².

Jaka moc grzejnika do łazienki?

Szacując zapotrzebowanie na ciepło, należy pamiętać o jeszcze jednej ważnej rzeczy. Jeśli wiesz już, jaki grzejnik do pokoju 20 m² wybrać, nie oznacza to, że urządzenie tej samej mocy sprawdzi się również w kuchni czy łazience.

  • Pamiętaj, że w kuchni grzejniki dekoracyjne lub tradycyjne kaloryfery nie są jedynym źródłem ciepła. To pomieszczenie, w którym w ciągu dnia gotujesz lub pieczesz, a pracujące urządzenia AGD automatycznie podnoszą temperaturę. Właśnie dlatego grzejnik kuchenny może mieć mniejszą moc niż ten do pokoju dziennego. Wystarczy około 70-80 W na 1 m², jeśli pomieszczenie ma jedno okno i jedną ścianę zewnętrzną. W przypadku większej ilości okien wskaźnik ten możesz podnieść do 100 W.
  • Optymalna temperatura w łazience to z kolei około 24℃. Niższa może sprzyjać gromadzeniu się wilgoci i rozwojowi pleśni. 100 – 120 W/m² to wartość, którą należy przyjąć, jeśli w pomieszczeniu nie ma okien ani ścian zewnętrznych. Większe wartości do 150 W/m² będą konieczne, jeśli jedna ściana jest zewnętrzną i jest w niej zamontowane okno. Niestety trzeba liczyć się z tym, że nawet niewielkie okna będą generowały straty ciepła. W łazience należy też zadbać o prawidłowo działającą wentylację, która umożliwi swobodną cyrkulację powietrza.

Jakie grzejniki najlepiej oddają ciepło?

Nowoczesne grzejniki dekoracyjne są efektywne i ekonomiczne w użytkowaniu. Szybko się nagrzewają i przez długi czas utrzymują zadaną temperaturę bez zbędnego wydatku energetycznego. Wykonane w najnowszych technologiach są trwałe, a także odporne na działanie czynników zewnętrznych. Grzejniki żeliwne, czyli grzejniki żeberkowe starego typu równie efektywnie oddają ciepło, ale wymagają instalacji wysokotemperaturowych, aby osiągnąć optymalną temperaturę na start. Dlatego w instalacjach niskotemperaturowych, które chętnie wykorzystuje budownictwo ekologiczne, warto postawić na nowoczesne grzejniki dekoracyjne.

Do jakich pomieszczeń grzejniki konwektorowe?

Grzejniki konwektorowe są jednym z częstszych wyborów, jeśli chodzi o ogrzewanie mieszkań i domów. Warto jednak pamiętać, że modele z konwektorem nie sprawdzą się w miejscach, w których unosi się duża ilość kurzu lub pyłu. W takich pomieszczeniach lepiej zamontować grzejniki płytowe bez konwektora. Łatwiej utrzymać je w czystości, jeśli kurz nie wpada do osłoniętych żeberek.

Grzejniki na podczerwień — czy warto?

Zasada działania grzejników na podczerwień jest nieco inna. Po podłączeniu tych modeli do prądu grzałka nagrzewa się do bardzo wysokiej temperatury i urządzenie emituje promieniowanie podczerwone, które ogrzewa przedmioty i osoby znajdujące się w danym pomieszczeniu. Nie ogrzewa natomiast powietrza. Grzejniki na podczerwień są bardzo efektywne, jeśli zależy nam na szybkim podniesieniu komfortu osób przebywających w budynku. Zmiana odczuwana jest zaledwie po kilku sekundach od ich uruchomienia. Sprawdzą się jako dodatkowe źródło ogrzewania, ponieważ wydatek energetyczny jest wyższy niż klasycznych kaloryferów. Zaletą jest za to wiele możliwości, jeśli chodzi o montaż. Niektóre modele można zawiesić na suficie. Stąd jest to rozwiązanie często wybierane przy dużych powierzchniach, np. w halach.

Zobacz wszystkie porady dotyczące grzejników