Pionowy grzejnik dekoracyjny – rozwiązanie nie tylko do łazienki

Pionowy grzejnik dekoracyjny

Grzejnik pionowy większości z nas kojarzy się z klasyczna białą drabinką, która w łazience poza ogrzewaniem pomieszczenia pełni też funkcję wieszaka na wilgotne ręczniki. To model również chętnie wybierany do klasycznych kuchni. Wchodząc do wielu domów, często widzimy powieszone na profilach grzewczych ściereczki. Obecnie jednak dekoracyjne grzejniki pionowe są na szczycie popularności. Sprawdź dlaczego!

Nowoczesne grzejniki pionowe są dziś na topie, jeśli chodzi o funkcjonalne, ale jednocześnie gustowne zaaranżowanie przestrzeni. To wybór wielu projektantów, którzy stawiają na dopasowane do danej architektury rozwiązania. Dekoracyjne kaloryfery pionowe już dawno wyszły z łazienek i zagościły w salonach i sypialniach. Jakie modele warto wybrać i na co zwrócić uwagę?

Dekoracyjny grzejnik drabinkowy — tak, ale w nowym wydaniu!

Grzejnik drabinkowy oferuje dziś o wiele więcej możliwości aranżacji przestrzeni niż jeszcze kilka lat temu. Popularność tzw. kaloryferów drabinek nie słabnie i zdecydowanie sprawdzą się tam, gdzie zależy nam na maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni. Zwłaszcza jeśli chcemy ograniczyć ilość sprzętów w małych pomieszczeniach. Drabinka, która jest jednocześnie wieszakiem na ręczniki czy ubrania w łazience i przedpokoju, sprawdzi się bardzo dobrze. Warto także pomyśleć o tym rozwiązaniu w perspektywie najnowszych trendów w aranżacji.

Grzejnik pionowy może być zaskakującym elementem dekoracyjnym, dlatego poza parametrami technicznymi warto zwrócić uwagę również na jego wygląd. To idealne rozwiązanie do łazienek, ale też salonów czy holi urządzonych w stylu loftowym, czy industrialnym. Ozdobne kaloryfery z płaską płytą czy pionowymi profilami grzewczymi sprawdzą się na reprezentacyjnych ścianach z cegły, tynkach strukturalnych czy drewnie. Pasują do każdej przestrzeni, a przy tym nie zabierają miejsca. Ich nowoczesna konstrukcja i nieszablonowy design sprawiają, że prezentują się lekko i mimo swojej mocy grzewczej, nie przytłaczają wyglądem.

Ozdobny grzejnik pionowy to także pomysł na funkcjonalne urządzenie niewielkich przestrzeni, gdzie poziome kaloryfery po prostu się nie zmieszczą.

Jest jeszcze jedna zaleta. Pionowy grzejnik centralnego ogrzewania, którym zastąpimy stare żeliwne kaloryfery żeberkowe, zdecydowanie nie będzie wymagał zabudowy. Maskownica grzejnikowa to rozwiązanie wyłącznie na stare i żeliwne kaloryfery, które poza funkcją grzania po prostu są mało estetyczne. Warto jednak pamiętać, że decydując się na zakrycie kaloryfera, należy wybrać taką maskownicę, która:

  • wykonana jest z materiałów przewodzących ciepło,
  • jest ażurowa i nie utrudnia cyrkulacji powietrza,
  • uzupełni wystrój wnętrza.

Czy grzejnik powinien być w poziomie?

Z pewnością są wśród czytelników osoby, które właśnie zastanawiają się, czy grzejnik powinien być w poziomie, aby efektywnie pracował? Nowoczesne kaloryfery dekoracyjne nie muszą być zawieszone w poziomie. Ich nowoczesna konstrukcja i materiały, z których są wykonane, sprawiają, że modele pionowe są równie wydajne i prawidłowo się odpowietrzają.

Pionowy grzejnik dekoracyjny Radox Tango Inox szlifowany

Pionowy grzejnik dekoracyjny Radox Tango Inox szlifowany

Czy grzejniki centralnego ogrzewania można zamienić na ozdobne kaloryfery?

Modernizując system grzewczy w bloku lub wolnostojącym domu nie należy się obawiać, że do systemu centralnego ogrzewania nie będziemy w stanie podłączyć ozdobnego kaloryfera. Grzejniki dekoracyjne posiadają różne opcje podłączeń, co sprawia, że możemy je zamontować w dowolnie wybranym miejscu lub tam, gdzie rozprowadzone są zawory.

Jak zamontować grzejniki i o czym pamiętać?

Pionowy grzejnik w stylu rustykalnym Brem RAW

Pionowy grzejnik w stylu rustykalnym Brem RAW

Podłączenie grzejników CO wymaga przestrzegania kilku zasad. Nie ma znaczenia czy zastanawiamy się, jak zamontować grzejnik łazienkowy czy jak podłączyć kaloryfer w salonie.

  • Jeśli pomieszczenie ma wiele przeszkleń i poprzednio grzejniki były umieszczone przy oknach, zmiana tej lokalizacji może spowodować obniżenie temperatury w pomieszczeniu.
  • Zmiana wysokości grzejnika również może wpłynąć na nierównomierne nagrzewanie powietrza. W przypadku wysokich sufitów rozwiązaniem są właśnie pionowe grzejniki dekoracyjne, które efektywnie i równo nagrzewają całe pomieszczenie.
  • Do grzejników z podłączeniem bocznym rurę doprowadzającą wodę podłącza się na górze, a odprowadzającą na dole, chyba że producent przewidział inne rozwiązanie. Jeśli interesuje Cię, jak podłączyć grzejnik z dolnym zasilaniem, pamiętaj, że oba przyłącza znajdują się obok siebie i upewnij się, że prawidłowo identyfikujesz to, którym powinna wpływać gorąca woda i to, którym wypływa.
  • Sprawdź, czy właściwie podłączasz zawór. Kierunek przepływu wody oznaczony jest na większości modeli strzałką, ale upewnij się, czytając załączoną instrukcję.
  • Odpowietrznik co powinien być zamontowany na górze instalacji, bo powietrze zawsze ucieka do najwyższego punktu. Najlepiej, jeśli kaloryfer jest zawieszony lekko pod kątem — jego górna część jest delikatnie odchylona od ściany.

Czy istnieje energooszczędny grzejnik elektryczny?

Ponieważ grzejniki pionowe to podstawa aranżacji łazienki, warto pamiętać, że jest to bardzo wymagające pomieszczenie. Gromadząca się w nim wilgoć oraz panująca tam zmienna temperatura (rośnie, kiedy się kąpiemy lub pracuje suszarka i spada, jeśli sprzęty nie są używane), sprawiają, że termometr powinien pokazywać wartość o kilka stopni wyższą niż w innych pokojach, aby zapobiec rozwojowi pleśni. Warto więc pomyśleć o dodatkowym źródle ciepła, którym może być energooszczędny grzejnik elektryczny.

Nowoczesne modele elektryczne ozdobnych kaloryferów szybko się nagrzewają, efektywnie oddają ciepło, a temperatura w pomieszczeniu utrzymuje się przez długi czas, przez co wydatek energetyczny tego urządzenia nie będzie duży. Najważniejsze jednak, że urządzenie możemy włączyć dokładnie wtedy, kiedy tego potrzebujemy. Dobrym pomysłem na uzupełnienie systemu grzejników centralnego ogrzewania są także modele wodno-elektryczne, które w sezonie grzewczym zasilane są z systemu CO, a w pozostałych miesiącach, jeśli jest taka potrzeba, możemy je podłączyć do prądu.

Jeśli szukasz grzejnika pionowego do swojego mieszkania lub domu, zachęcamy do skorzystania z naszego sklepu internetowego, w którym znajdziesz wiele modeli dostępnych „od ręki” w najniższej cenie na rynku. Sprawdź!

Dekoracyjne grzejniki pionowe w sklepie