Jak dobrać moc grzejnika łazienkowego?

Moc grzejnika łazienkowego

Dobór grzejnika łazienkowego to istotna rzecz, bez względu na to, czy mieszkasz w domu jednorodzinnym, w bloku, czy w kamienicy. I nie chodzi tutaj jedynie o jego wygląd, ale przede wszystkim o moc. Zapewne przyznasz nam rację, że dobrze dopasowany kaloryfer łazienkowy ma istotny wpływ na komfort użytkowania pokoju kąpielowego. Musisz wiedzieć, że wybór nie będzie łatwy. Zapytasz – jak dobrać moc grzejnika łazienkowego? Mając na uwadze, że nie każdy inwestor wie, na co szczególnie zwrócić uwagę, w dzisiejszym wpisie odpowiemy na to jakże ważne pytanie.

Z artykułu dowiesz się:

Wybierając kaloryfer do łazienki, wiele osób zwraca uwagę na kolor, kształt i rozmiar produktu. Oczywiście wspomniane parametry są ważne, ponieważ grzejnik powinien pasować do aranżacji. Jednak najważniejszym parametrem, który odpowiada za sprawność i efektywność urządzenia, jest jego moc grzejnika. Jak dobrać ją prawidłowo? Na to zasadnicze pytanie odpowiemy w dzisiejszym wpisie.

Jaki wpływ na moc grzejnika ma powierzchnia łazienki?

Moc grzejnika łazienkowego a powierzchnia wnętrza — to pierwsza rzecz, o jakiej należy pomyśleć wybierając kaloryfer. Okazuje się, że choć kubatura pomieszczenia ma ogromne znaczenie, szczególną uwagę należy zwrócić przede wszystkim na jakość wykonanej izolacji termicznej ścian, ilość ścian zewnętrznych, a także — jeśli w łazience znajduje się okno — izolację termiczną okna. Wspomniane parametry będą miały wpływ na czas wychładzania się pomieszczenia. W przypadku pomieszczeń, które nie są dostatecznie zaizolowane, dobór grzejnika łazienkowego należy oprzeć na zapasie mocy, tj. trzymać się zasady 120 W/m2.

Czy wybierając grzejnik łazienkowy należy brać pod uwagę instalację grzewczą?

Wybierając grzejnik łazienkowy, należy zwrócić uwagę nie tylko na jego moc, ale także parametry wody, jaka płynie w instalacji centralnego ogrzewania. Producenci grzejników podają najczęściej moc katalogową dla parametrów 75/65/20°C, gdzie:

  • 75°C oznacza temperaturę wody, która zasila grzejnik;
  • 65°C oznacza temperaturę powrotu wody z grzejnika;
  • 20°C to temperatura, jaka panuje w pomieszczeniu.

Ilustracja parametrów mocy grzejnika

Dobierając grzejnik łazienkowy należy pamiętać, że inna temperatura wody wychodzącej będzie w przypadku pieca na paliwa stałe, a inna, jeśli wybierzesz piece gazowe. Jeszcze innych parametrów powinieneś się spodziewać, jeśli do ogrzewania domu wybierzesz pompę ciepła.

Warto pamiętać o powyższych parametrach, bo tylko wtedy możesz mieć pewność, że grzejnik łazienkowy będzie miał odpowiednią moc.

Jaka moc grzejnika do łazienki w bloku sprawdzi się najlepiej?

Moc grzejnika jest istotnym parametrem z jednego, prostego powodu — to od niego zależy, czy w łazience będzie ciepło, czy nie. Okazuje się, że w tym przypadku ilość watów nie jest przypadkowa. Na rynku dostępne są grzejniki łazienkowe, które w specyfikacji technicznej mają wpisane 50 W, 900 W, a niektóre grzejniki mają moc nawet 2000 W i większej. Skąd wiedzieć, które urządzenie sprawdzi się w łazience, w bloku? Jaka moc grzejnika do łazienki w bloku? Zwróć uwagę przede wszystkim na to, że im jest wyższa, tym kaloryfer ogrzeje znacznie większe pomieszczenie, co oznacza, że ogrzeje nie tylko miejsce przy urządzeniu, ale także całe wnętrze.  Jeśli moc byłaby zbyt mała, wówczas w dalszej części łazienki odczuwałbyś chłód.

Pamiętaj zatem — im wyższa moc grzejnika łazienkowego, tym skuteczniej poradzi sobie on z większym metrażem. Nie oznacza to jednak, że do swojego domu musisz wybierać grzejniki tylko z największą liczbą Watów. Pamiętaj, że urządzenia, które działają intensywniej są droższe i z pewnością nie wykorzystasz w 100% ich możliwości. Warto tutaj mieć także na uwadze, że na wyższy koszt musisz nastawić się nie tylko kupując grzejnik, ale także płacąc późniejsze rachunki. Dobór mocy grzejnika łazienkowego dopasuj zatem do rozmiaru wnętrza, które ma ogrzewać.

Dobór grzejnika łazienkowego — co jeszcze wziąć pod uwagę?

Aby dobrze wybrać grzejnik, poza powierzchnią pomieszczenia, musisz wziąć pod uwagę jeszcze kilka innych kwestii. Mowa tutaj o wieku budynku czy usytuowaniu łazienki. W starym budownictwie ściany nie zawsze są dobrze zaizolowane, a okna szczelne. Są to aspekty, które przyczyniają się do tego, że musisz wybrać grzejniki łazienkowe o wyższych parametrach. Pamiętaj także, że zupełnie innego kaloryfera będziesz potrzebował do klasycznej łazienki w nowoczesnym bloku, a innego do wysokiego i wąskiego pomieszczenia, które znajduje się w starej, nieocieplonej kamienicy, nawet jeśli oba pomieszczenia mają podobną powierzchnię.

Jeżeli planujesz na grzejniku łazienkowym suszyć mokre ręczniki, jego moc także powinna być większa. Jak dobrać moc grzejnika łazienkowego biorąc pod uwagę wszystkie wyżej wymienione aspekty? Koniecznie musisz prawidłowo obliczyć ten parametr. Jak to zrobić? Podpowiadamy poniżej.

Jak prawidłowo obliczyć moc grzejnika?

Jeśli chcesz samodzielnie obliczyć moc grzejnika łazienkowego, możesz wykorzystać specjalne kalkulatory, które dostępne są w sieci. Do samodzielnych obliczeń powinieneś przyjąć, że na 1m2 konieczna jest moc 120 W. Jeśli łazienka znajduje się w narożnej części budynku, wówczas parametr ten powinien być nieco wyższy. Jeśli natomiast łazienka znajduje się w dobrze docieplonym, nowoczesnym budynku, możesz obniżyć nieco średnią. Jak zatem widać — w zależności od warunków — zapotrzebowanie na moc może wahać się między 100 a 130 W. Wymaganą moc grzejnika łazienkowego możesz także obliczyć na podstawie kubatury pomieszczenia, co jest niezwykle ważne, jeśli w łazience znajdują się skosy.

Chciałbyś, aby grzejnik łazienkowy pełnił także rolę suszarki? Wówczas moc urządzenia, którą obliczyłeś, zwiększ o 20%. Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jeśli chodzi o zwiększenie mocy grzejnika łazienkowego, jest jego zabudowa. Jeśli nie chcesz, aby był widoczny, jednak zależy Ci na tym, aby dawał odpowiednią ilość ciepła, zwiększ odpowiednio jego moc.

Wybierając grzejnik łazienkowy, warto jednak skorzystać z pomocy specjalistów z, którzy nie tylko szybko i profesjonalnie obliczą moc kaloryfera, ale także pomogą Ci dobrać najlepszy model.

Podsumowanie

Wybierając odpowiedni grzejnik do łazienki, należy zwrócić uwagę nie tylko na jego stylistykę, ale przede wszystkim na moc. Aby dobrać ją odpowiednio, należy wziąć pod uwagę wiele aspektów, takich jak powierzchnia, którą ma ogrzać lub czy ma być dodatkowo suszarką na ręczniki.

Jeśli chcesz dobrać idealny grzejnik, o pomoc poproś specjalistów, którzy doradzą najlepsze rozwiązanie. Pamiętaj przy tym, aby wybierać model odrobinę większy, niż wynika to z obliczeń. Wówczas możesz mieć pewność, że nawet jeśli pojawią się srogie zimy i duże mrozy, będzie on w stanie ogrzać łazienkę. Pamiętaj, że jego moc możesz zawsze regulować za pomocą termostatu. Jeśli natomiast wybierzesz model o zbyt małej mocy, regulacja nic nie da.

Sprawdź ile kosztują grzejniki o wybranej mocy