Jak prawidłowo podłączyć grzejnik łazienkowy?

Montaż grzejnika łazienkowego

Podłączając grzejnik łazienkowy, warto uniknąć błędów, aby cała instalacja grzewcza pracowała prawidłowo, a sam kaloryfer nie uległ awarii. Łazienka jest pomieszczeniem, w którym temperatura powinna być wyższa niż w pozostałych pokojach, dlatego należy zadbać o to, aby system grzewczy mógł pracować również poza sezonem zimowym.

Z artykułu dowiesz się:

Nowoczesne grzejniki łazienkowe to modele, które łączą wygląd z niezwykłą funkcjonalnością. Dostępne na rynku rozwiązania sprawiają, że system grzewczy można dowolnie uruchamiać, niezależnie od pozostałych elementów instalacji i kaloryferów w innych pomieszczeniach. Grzejniki elektryczne, wodno-elektryczne, a także grzałki do kaloryferów są rozwiązaniem problemu niedogrzanych łazienek.

Jaki grzejnik do łazienki wybrać?

Łazienka już dawno przestała być pomieszczeniem, w którym króluje czysta biel i stawia się przede wszystkim na funkcjonalność. Współczesne pokoje kąpielowe można gustownie urządzić niezależnie od wielkości. Dziś jedną z modniejszych inspiracji jest rezygnacja z wydzielenia przestrzeni kąpielowej od pozostałej części pomieszczenia. Sprzęty są odpowiednio zabudowane, aby nie szkodziła im woda, a biały grzejnik łazienkowy o drabinkowej konstrukcji coraz chętniej zastępowany jest dekoracyjnymi kaloryferami, które formą i kolorem pasują do wnętrza.

Wybierając grzejnik do łazienki, pamiętajmy, że model musi być odporny na działanie wysokiej temperatury i wilgoć. Odpowiednie zabezpieczenie powłoki przed korozją sprawia, że przez długi czas nie trzeba będzie go wymieniać. Dlatego też warto skorzystać z kategorii grzejniki łazienkowe i przejrzeć ofertę polecanych producentów. Wybór tańszego zamiennika może wiązać się z ryzykiem, że kaloryfer po prostu zacznie zmieniać odcień, a chromowane wykończenie zmatowieje i grzejnik przestanie wyglądać estetycznie. W większych pokojach kąpielowych oraz w pobliżu saun czy basenów mamy dodatkowo do czynienia ze środkami chemicznymi, które służą do oczyszczania wody. Chlor również nie jest obojętny dla aluminium czy stali, jeśli powierzchnia nie zostanie właściwie zabezpieczona.

Grzejnik elektryczny do łazienki — dlaczego warto?

Zanim podłączymy grzejnik łazienkowy, warto wybrać model, z którego będziemy mogli skorzystać również poza sezonem grzewczym. Łazienka jest pomieszczeniem, w którym szczególnie musimy dbać o wentylację i utrzymanie wyższej temperatury. Ciepłe powietrze zapobiega gromadzeniu się wilgoci, która sprzyja rozwojowi pleśni. Grzyb, który pojawia się na ścianach, jest nie tylko trudny do usunięcia, ale także niebezpieczny dla zdrowia.

Jeśli grzejniki w mieszkaniu w bloku podłączone są do centralnego ogrzewania, warto zamontować dodatkowy grzejnik elektryczny na wypadek konieczności dogrzania pomieszczenia w chłodniejsze dni, poza sezonem grzewczym. Nowoczesne kaloryfery elektryczne to modele, które dają wiele możliwości aranżacji i montażu. Ich lekka konstrukcja sprawia, że w zasadzie możemy je zawiesić w dowolnym miejscu.

W momencie wymiany kaloryferów warto zdecydować się na grzejnik wodno-elektryczny. Dzięki tej dodatkowej opcji, w trakcie sezonu grzewczego kaloryfer pracuje jak pozostałe grzejniki w mieszkaniu, a poza sezonem możemy go włączyć dokładnie wtedy, kiedy tego potrzebujemy.

Grzałka do grzejnika łazienkowego

Rozwiązaniem problemu niedogrzanego pomieszczenia jest też grzałka elektryczna do grzejników podłączonych do systemu centralnego ogrzewania. Grzałka grzejnikowa działa podobnie jak system wodno-elektryczny. Po jej zamontowaniu, jeśli jest taka potrzeba, można podłączyć ją do prądu i kaloryfer nagrzeje się niezależnie od tego, czy instalacja grzewcza pracuje, czy jest wyłączona.

Kaloryfer do łazienki z grzałką wymaga właściwego podłączenia. W momencie uruchomienia grzałki elektrycznej wlot gorącej wody musi być zamknięty, ale zawór wylotowy otwarty — wewnątrz kaloryfera musi jednak znajdować się woda. Ponieważ urządzenie składa się z pręta grzejącego, który montujemy do grzejnika, warto wcześniej sprawdzić, czy posiadany model jest kompatybilny z wybraną grzałką. Producenci zwykle podają te informacje na specyfikacji kaloryfera, zaznaczając też maksymalną moc i długość pręta grzejącego. Często również ten sam producent udostępnia grzałki do kaloryferów w swojej ofercie, które można dopasować do barwy grzejnika czy opcji jego wykończenia.

Na jakiej wysokości zamontować grzejnik łazienkowy?

Jeśli podłączamy grzejnik łazienkowy pod oknem, należy pamiętać, że niezależnie czy wybieramy drabinkę łazienkową, czy kaloryfer płytowy urządzenie nie powinno zaburzać swobodnej cyrkulacji powietrza. Odległość od ściany, na której je wieszamy, powinna wynosić minimum 3 cm, a odległość od parapetu i podłogi od 10 do 12 cm.

Jeśli możemy sobie pozwolić na większą swobodę montażu, warto pomyśleć o funkcjonalności grzejnika łazienkowego, na którym zwykle wieszamy ręczniki czy wilgotne ubrania. Przyjmuje się, że optymalna wysokość montażu drabinki grzejnikowej to 120 cm od podłoża, przy czym w zależności od wysokości osoby, korzystającej z łazienki, kaloryfery można podłączać również nieco niżej i wyżej. Mając na względzie funkcjonalność, warto zachować jednak odstęp około 75 cm od podłogi.

Jak zdjąć grzejnik i zamontować nowy?

Podłączając nowy grzejnik łazienkowy, warto zrobić to poza sezonem grzewczym, kiedy w obiegu nie znajduje się woda. Oczywiście awarie zdarzają się też zimą… Wówczas należy pamiętać o spuszczeniu wody z całego pionu. Mieszkańcy bloków muszą złożyć odpowiednie pismo do spółdzielni, wspólnoty lub właściciela budynku i pamiętać, że nowy model musi mieć taką samą moc jak stary. W przeciwnym razie zaburzony zostanie bilans cieplny.

Demontaż grzejnika warto pozostawić bardziej doświadczonym osobom. Ciężko go też przeprowadzić samodzielnie, ponieważ stare grzejniki zwykle mają większą wagę niż nowoczesne grzejniki dekoracyjne. Zanim zdejmiemy kaloryfer, trzeba zamknąć zawór wlotowy i wylotowy i dopiero przystąpić do pracy. Podłączając grzejnik łazienkowy dobrze też sprawdzić pozostałe elementy systemu — szczelność przyłączy czy drożność rur.

Drabinka łazienkowa zwykle ma boczny montaż i jedyne, o czym musimy pamiętać, to aby rura z gorącą wodą podłączona była u góry, a rura odprowadzająca od dołu. Błędne podłączenie skutkuje utratą mocy grzejnika nawet o 40%. Jeśli zastanawiasz się, jak podłączyć grzejnik z dolnym zasilaniem pamiętaj, że oba przyłącza znajdują się na dole i nie można ich pomylić.

Jak podłączyć ogrzewanie podłogowe z grzejnikiem?

Grzejnik łazienkowy i ogrzewanie podłogowe

Wiele osób w trakcie remontu łazienki zastanawia się, czy można i jak podłączyć ogrzewanie podłogowe z grzejnikiem. Aby zintegrować grzejniki ścienne z ogrzewaniem podłogowym, wystarczy zastosować tzw. zawór RTL, czyli ogranicznik temperatury powrotu. Warto jednak pamiętać, że systemy w jednym obiegu nie będą pracowały od siebie niezależnie. Jeśli posadzka ma być przyjemnie ciepła przez cały rok, lepszym pomysłem jest rozdzielenie obiegów lub montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego.

Czy można podłączyć grzejnik do grzejnika?

Podłączenie grzejnika do grzejnika jest możliwe, ale należy pamiętać, aby oba urządzenia podłączyć równolegle, ponieważ tylko ten rozkład pozwala na równomierne rozłożenie ciepła. Podłączenie szeregowe jest możliwe, ale wówczas kaloryfery nie pracują tak wydajnie, ponieważ ciężko uzyskać obu urządzeniom wysoką temperaturę przy ustawieniu głowicy termostatu, np. w pozycji II. Warto jednak pamiętać, że na podłączenie dodatkowego grzejnika w bloku można nie uzyskać zgody, ze względu na wspomniany wcześniej bilans cieplny całego budynku.

Sprawdź ceny grzejników łazienkowych