Jaki grzejnik łazienkowy kupić?

Grzejnik łazienkowy

Urządzasz lub remontujesz dom i właśnie zastanawiasz się jaki grzejnik do łazienki kupić? Jeżeli nie wiesz, czym kierować się podczas wyboru tego elementu, zapoznaj się z naszym wpisem. Dowiesz się z niego, jakie podstawowe rodzaj kaloryferów dostępne są na rynku oraz jaki grzejnik drabinkowy do łazienki wybrać i czy jest to jedyne rozwiązanie.

Z artykułu dowiesz się:

 1. Jaki kaloryfer do łazienki w bloku i nie tylko wybrać?
 2. Co warto wiedzieć o montażu wybierając dobre grzejniki łazienkowe?
 3. Jakie rodzaje kaloryferów dostępne są na rynku?
 4. Z jakiego materiału i jakiego koloru grzejnik warto wybrać?
 5. Który grzejnik sprawdzi się w Twojej łazience — mocniejszy, czy słabszy?
 6. Jak kształtują się ceny kaloryferów dostępnych na rynku?

Każdy inwestor, który choć raz budował dom lub remontował mieszkanie, zastanawiał się jaki grzejnik do małej łazienki, a jaki do pokoju kąpielowego sprawdzi się najlepiej? Jeżeli Ty również stoisz właśnie przed podjęciem takiej decyzji, pamiętaj, że w grę powinien wchodzić nie tylko wygląd danego modelu, ale przede wszystkim rodzaj instalacji i wielkość pomieszczenia, w którym ma być zamontowany kaloryfer. Styl wnętrza także jest ważny, jednak nie najważniejszy. Twoją uwagę powinna przykuć także jakość wykonania i funkcjonalność grzejnika, który chcesz umieścić w łazience.

Jaki kaloryfer do łazienki w bloku i nie tylko wybrać?

Twoja łazienka nie jest zbyt duża, jednak chciałbyś, aby była odpowiednio ogrzana? Nie da się ukryć, że bez względu na to, jaki metraż ma pomieszczenie, wyróżnia je dodatkowo skłonność do podwyższonego poziomu wilgotności. Dlatego też wybrany grzejnik łazienkowy musi spełniać określone kryteria.

Grzejnik łazienkowy Porto

Wybierając dobre grzejniki łazienkowe powinieneś wiedzieć, że na rynku dostępne są różne modele. Oznacza to, że nie musisz decydować się na tradycyjne drabinki (choć nadal są one najpopularniejsze). Pamiętaj, że wybierając odpowiednie akcesoria, np. dodatkowe wieszaki, z powodzeniem możesz zamontować cieszące się coraz większą popularnością grzejniki panelowe. Wystarczy, że wybierzesz model, który wykonano ze stali nierdzewnej, odpornej na korozję i pomalowano proszkowo. Pamiętaj, że w tym wypadku kaloryfer do łazienki w bloku lub w domu powinien być galwanizowany.

Wybierając odpowiedni kaloryfer, możesz zdecydować się na jeden spośród kilku modeli. Na rynku dostępne są grzejniki:

 • wodne — zasilane z c.o.;
 • elektryczne;
 • wodne z grzałką elektryczną (ten rodzaj przydaje się szczególnie poza sezonem grzewczym, jeśli zależy Ci na suszeniu ręczników po kąpieli).

Wybierając odpowiedni kaloryfer, pamiętaj, że powinien mieć odpowiednią moc grzewczą. Chcąc prawidłowo ją ustalić podaj sprzedawcy wymiary łazienki i poinformuj go o oknie (jeśli znajduje się we wnętrzu).

Zastanawiasz się jakiej firmy grzejnik do łazienki wybrać? Pamiętaj, że tak naprawdę uwagę powinieneś zwrócić na okres gwarancyjny modelu, który chcesz zamontować. Im jest dłuższy, tym większe zaufanie możesz mieć do producenta. Wybrany kaloryfer cechuje bowiem wysoka jakość wykonania.

Wybierając odpowiedni grzejnik łazienkowy, nie zapominaj o jego funkcjonalności. Wiele modeli ma dodatkowe udogodnienia w postaci wieszaków, półek, relingów, czy haczyków. Takie rozwiązania przydają się na co dzień. Dzięki nim użytkownik może wykorzystać grzejnik łazienkowy jako dodatkową suszarkę na ręczniki lub mniejsze ubrania i bieliznę.

Co warto wiedzieć o montażu wybierając dobre grzejniki łazienkowe?

Decydując się na montaż grzejników łazienkowych, pamiętaj, aby nie instalować ich bezpośrednio przy wannie, prysznicu, czy umywalce. Zbyt duża wilgotność powietrza nie służy kaloryferom i może prowadzić do pojawienia się korozji. Jeśli zdecydujesz się na kaloryfer elektryczny lub wodny wyposażony w grzałkę, zamontuj obok niego gniazdko elektryczne. Pamiętaj, aby znajdowało się ono w takim miejscu, by nie było widać kabli.

Grzejnik łazienkowy Radox Lotus

Jakie rodzaje kaloryferów dostępne są na rynku?

Zanim ostatecznie wybierzesz, jaki grzejnik do małej łazienki zainstalujesz, powinieneś poznać różne rodzaje dostępne na rynku. Producenci rozwiązań oferują:

 • grzejniki wodne — modele te doskonale sprawdzają się w łazience, gdzie z powodzeniem zastąpią tradycyjne kaloryfery. Rozwiązanie to nie działa jednak poza sezonem grzewczym. Oznacza to, że nie możesz wtedy prawidłowo dogrzać łazienki, a także w chłodniejszy dzień wysuszyć prania. Grzejniki wodne podłączane są do centralnego ogrzewania, dokładnie tak samo, jak tradycyjne kaloryfery. Przewody pionowe (inaczej nazywane kolektorami) są zakończone czterema końcówkami (króćcami) przyłączeniowymi. W jednym z górnych króćców znajduje się odpowietrznik. Dwa kolejne służą do podłączenia kaloryfera do instalacji centralnego ogrzewania. Dzięki temu jednym z nich płynie gorąca woda, a drugim wypływa. Czwarty króciec wyposażono w korek zaślepiający. Tego typu grzejniki mogą być wyposażone w specjalny ekran, który nie tylko jest dekoracją, ale także maskuje podłączenia do instalacji. Co więcej, dzięki niemu poprawia się znacznie efekt grzania. W niektórych urządzeniach zamontowano fabrycznie zawór termostatyczny, dzięki któremu można regulować temperaturę we wnętrzach. Warto to sprawdzić, bo do niektórych modeli należy go dokupić.
 • grzejniki wodno-elektryczne — podobnie, jak grzejniki wodne, tego rodzaju produkty są podłączone do instalacji centralnego ogrzewania. Różnica polega na tym, że te rozwiązania wyposażono dodatkowo w grzałkę elektryczną, która jest wbudowana w jeden z kolektorów. Dzięki takiemu rozwiązaniu z kaloryferów można korzystać przez cały rok. Grzałka elektryczna najczęściej jest dołączona do kaloryfera. Niektóre modele jednak jej nie posiadają, przez co trzeba ją dokupić oddzielnie. Znalezienie odpowiedniego modelu nie należy do trudnych zadań. Większość grzałek dostępnych na rynku pasuje do każdej „drabinki” wodno-elektrycznej. Należy jednak pamiętać o tym, że grzałkę należy dobrać do mocy grzejnika. Eksperci zalecają, aby moc grzałki była mniejsza niż moc grzejnika (co najmniej 100 – 150 W, np. jeśli kupujesz grzejnik o mocy 500 W, wówczas grzałka powinna mieć moc 350 W). Niektórzy producenci rozwiązań proponują także proporcjonalne zmniejszenie mocy grzałki — czyli około 70-80% mocy grzejnika.
 • grzejniki elektryczne — czyli tzw. suszarki. Tego rodzaju kaloryfery mają niewielką moc, dlatego nie są w stanie samodzielnie ogrzać łazienki. Ten rodzaj grzejnika doskonale sprawdza się podczas dogrzewania pomieszczenia i suszenia garderoby. Jego montaż jest niezwykle prosty — wystarczy grzejnik elektryczny zawiesić na ścianie i podłączyć do gniazdka elektrycznego, którego napięcie wynosi 220 V. Niektóre modele wyróżniają się możliwością regulacji mocy. Możesz to zrobić za pomocą przełącznika, który jest umieszczony na wtyczce. Kiedy chcesz szybko nagrzać wnętrze przed kąpielą lub wysuszyć ubranie, wystarczy przełączyć kaloryfer na najwyższą moc. Dzięki suszarce jesteś także w stanie osuszyć powietrze w łazience, kiedy za oknem panuje chłód i deszczowa pogoda. Niektóre modele zostały wyposażone w zabezpieczenie, które chroni je przed nadmiernym nagrzewaniem się (mowa tutaj np. o bezpieczniku, który wyłącza dopływ prądu, jeśli zostanie przekroczona określona temperatura).

Z jakiego materiału i jakiego koloru grzejnik warto wybrać?

Dobre grzejniki łazienkowe — z jakiego materiału powinny być wykonane?

Zastanawiasz się jaki grzejnik drabinkowy do łazienki wybrać? Pamiętaj, że poza mocą, istotny jest także materiał, z którego wyprodukowano poszczególne modele. Najczęściej spotykanymi rozwiązaniami są te wykonane ze stali, chociaż można także spotkać grzejniki wykonane z miedzi oraz aluminium (tutaj najczęściej mówi się o suszarkach elektrycznych). Jeśli natomiast chodzi o grzejniki miedziane — te najlepiej wybrać, jeśli instalacja grzewcza także jest miedziana. Taką instalację można także połączyć z grzejnikiem stalowym. W tym wypadku należy jednak pamiętać, aby zastosować teflonowe przekładki w miejscach, w których łączą się ze sobą różne materiały. W ten sposób unikniesz korozji. Jeżeli instalacja została wykonana z tworzywa sztucznego, wówczas bez obaw można podłączyć do niej kaloryfery wykonane z różnych materiałów.

Drabinkowy grzejnik łazienkowy Vulcan

Kaloryfer do łazienki w bloku lub w domu — na jakie wzory i kolory postawić?

Bogata oferta rynkowa sprawia, że wielu inwestorów ma problem z ostatecznym wyborem grzejnika do łazienki. Jeśli Ty również nie wiesz, jakie grzejniki łazienkowe sprawdzą się w Twojej łazience, powinieneś wiedzieć, że oprócz tradycyjnych, prostokątnych modeli, producenci proponują także modele okrągłe, owalne, a coraz częściej grzejniki dekoracyjne o nieregularnych kształtach. Producenci oferują także kaloryfery narożne oraz wolnostojące, które z powodzeniem można ustawić na podłodze lub przy wannie. Dzięki temu inwestor może stworzyć ażurowe, ciepłe i efektowne ścianki działowe.

Standardowe drabinki łazienkowe produkowane są w kolorze białym. Nie oznacza to jednak, że nie możesz zamówić grzejnika w innym kolorze. Choć inna barwa kaloryfera będzie wymagała dopłaty, możesz zamówić grzejniki czarne, grafitowe, złote i wiele innych, które możesz wybrać z palety barw dostępnych u producenta. Każdy grzejnik malowany jest proszkowo, dzięki czemu powłoka jest trwała, gładka i łatwa do utrzymania w czystości. Wiele osób decyduje się także na kaloryfery chromowane. Jeśli Ty również zastanawiasz się nad tym rozwiązaniem, musisz wiedzieć, że są to rozwiązania, które słabiej emitują ciepło, dlatego też należy pamiętać o prawidłowym doborze mocy.

Chromowany grzejnik łazienkowy alatherm

Który grzejnik sprawdzi się w Twojej łazience — mocniejszy, czy słabszy?

Wybierając grzejnik łazienkowy, trzeba mieć świadomość, że różne modele będą miały inną moc. Grzejniki wodne wyróżniają się na tle innych mocą od 500 do 8000 W, a suszarki elektryczne między 25 a 210 W. Jeśli chcesz, żeby grzejnik wodny zapewnił komfort cieplny w łazience (około 25°C), musi mieć moc od 100 do 130 W na każdy 1 m2 powierzchni podłogi w łazience. Tak wyliczona moc musi być zwiększona o co najmniej 10-20%. Zapas ten będzie można wykorzystać na suszenie ręczników i garderoby. Dla przykładu — chcąc ogrzać łazienkę, której powierzchnia wynosi 5 m2, musisz kupić grzejnik o mocy około 600 W.

Jak kształtują się ceny kaloryferów dostępnych na rynku?

Bogata oferta rynkowa sprawia, że ceny grzejników są różne. Zależą przede wszystkim od wielkości, mocy i materiału, z którego zostały wykonane. Jeśli zdecydujesz się na kaloryfery wodne, musisz liczyć się z kosztem między 300 a 8000 zł, natomiast wybierając grzejniki elektryczne, będziesz musiał zapłacić między 300 a 600 zł. Warto tutaj mieć na uwadze, że dodatkowo grzałka będzie kosztować około 200 zł.

Podsumowanie

Mogłoby się wydawać, że odpowiedź na pytanie jaki grzejnik łazienkowy kupić jest prosta. W praktyce okazuje się jednak, że wybór odpowiedniego modelu nie jest prosty. Dlatego też, jeśli masz problem z podjęciem decyzji, skontaktuj się ze specjalistami artykulygrzewcze.com, którzy pomogą Ci wybrać najlepsze rozwiązanie, które nie tylko w 100% spełni Twoje oczekiwania, ale także ogrzeje łazienkę, kiedy będziesz brał relaksującą kąpiel.

Sprawdź ceny grzejników łazienkowych dostępnych „od ręki”