Grzejnik nad wanną – czy to dobry pomysł?

Grzejnik nad wanną Radox Quebis Horizontal

Grzejnik łazienkowy to jeden z elementów niezbędnych w każdej łazience. Aby mógł w 100% działać prawidłowo, należy umieścić go w odpowiednim miejscu i prawidłowo podłączyć. Wiele osób zastanawia się, czy grzejnik nad wanną to dobry pomysł? Jeżeli należysz do tego grona, koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią artykułu. Wyjaśniamy, gdzie sprawdzi się najlepiej kaloryfer w małej łazience.
(Radox Quebis na zdj.)

Z artykułu dowiesz się:

Bezpieczeństwo domowników powinno być zawsze najważniejsze. Dlatego też grzejnik łazienkowy powinien być zamontowany w takim miejscu, aby korzystający z łazienki domownicy byli w 100% bezpieczni i nie zachlapali proszkowo malowanego metalu. Okazuje się zatem, że grzejnik nad wanną nie zawsze będzie dobrym pomysłem. Gdzie zatem go umieścić i na co zwrócić szczególna uwagę, aby łazienka była bezpieczna, a efekt końcowy zadowalał domowników? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym wpisie.

Dlaczego dobór parametrów grzewczych grzejnika łazienkowego jest tak ważny?

Wybierając grzejniki łazienkowe, należy dużą uwagę zwrócić nie tylko na ich wygląd, ale przede wszystkim na parametry grzewcze. Tylko wtedy można mieć pewność, że łazienka będzie odpowiednio dogrzana, dzięki czemu nie pojawi się w niej grzyb, pleśń i inne mikroorganizmy. Jednym z najważniejszych parametrów, na jaki należy zwrócić uwagę, jest moc grzejnika łazienkowego (jak dobrać moc kaloryfera do łazienki pisaliśmy w tym artykule: Jak dobrać moc grzejnika łazienkowego?). Kiedy wybór najlepszego rozwiązania masz już za sobą — wiesz, jakimi parametrami będzie się cechować, jak również jak będzie wyglądać i jakie będzie mieć wymiary, możesz zaplanować miejsce, w którym grzejnik zostanie zamontowany.

Najpopularniejszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o kaloryfery łazienkowe, chętnie stosowanym w mniejszych i większych pokojach kąpielowych, są tzw. drabinki. Ich popularność wynika z tego, że nie tylko są w stanie ogrzać wnętrze, ale także stają się często dodatkową suszarką na ręczniki. Wybierając grzejniki dekoracyjne w postaci drabinki, wnosisz do łazienki odrobinę luksusu i sprawiasz, że miejsce to staje się nie tylko funkcjonalne, ale po prostu ładne.

Zastanawiasz się, gdzie umieścić grzejnik w małej łazience? Otóż bez względu na metraż pomieszczenia, kaloryfer powinien być umieszczony w miejscu, gdzie jest najchłodniej. Tylko wtedy osoby korzystające z wnętrza, będą odczuwały komfort termiczny. Takim miejscem jest na pewno okolica okna (których w łazience często brak) oraz drzwi. I to właśnie przy drzwiach wejściowych powinno się umieszczać kaloryfer.

Na jakiej wysokości powinie być zamontowany kaloryfer w małej łazience?

Montaż kaloryfera łazienkowego w miejscu, w którym zawsze występują największe straty ciepła, jest jak najbardziej uzasadniony. Tylko wtedy użytkownik może liczyć na komfort cieplny w momencie korzystania z pomieszczenia. Nie bez znaczenia jest jednak wysokość, na jakiej należy podłączyć drabinkę łazienkową (lub inny wybrany model).

Jeżeli zależy Ci na tym, aby kaloryfer w małej łazience spełniał swoje funkcje jak najlepiej, należy zamontować go w odpowiedniej odległości od sufitu i podłogi. Wybierając sporej wielkości grzejnik, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainstalować go tuż przy podłodze. Jeśli jednak chciałbyś maksymalnie wykorzystać zasoby cieplne wybranego modelu, warto zamocować go na wysokości 10-15 od podłogi. Dzięki temu wydobywające się z grzejnika ciepło będzie rozchodziło się po wnętrzu równomiernie.

Czy grzejnik nad wanną będzie dobrym pomysłem?

Instalując kaloryfer łazienkowy, wiele osób bierze pod uwagę swój komfort i upodobania. Nic zatem dziwnego, że inwestorzy chcieliby umieścić grzejnik łazienkowy nad wanną. Dzięki temu podczas kąpieli czuć przyjemne ciepło, które z niego płynie lub móc sięgnąć po ciepły ręcznik. Czy jednak jest to dobry pomysł? Okazuje się jednak, że mocowanie kaloryfera tuż nad wanną nie należy do najlepszych rozwiązań. Tutaj warto kierować się zasadą (oczywiście na tyle, na ile pozwala nam kubatura łazienki) – umieść grzejnik łazienkowy jak najdalej wanny i umywalki.

Aby mieć pewność, że grzejnik łazienkowy jest zamontowany prawidłowo i w bezpiecznej odległości od wanny lub innego źródła wody, należy umiejscowić go w odległości co najmniej 50-60 cm. Takie miejsce eksperci wskazują, jako bezpieczne dla kaloryfera.

W którym miejscu dobrze jest zamontować łazienkowy grzejnik elektryczny nad wanną?

Szczególną uwagę na odległość między grzejnikiem a wanną, należy zwrócić, jeśli w łazience chcesz zamontować model elektryczny. W tym wypadku konieczne jest zastosowanie wspomnianej odległości (minimum 60 cm), która będzie stanowiła granicę tzw. trzeciej strefy ochronnej. Trzeba bowiem pamiętać, że prąd i woda nie idą w parze.

Prawo budowlane zakazuje całkowicie montażu grzejnika elektrycznego w strefie pierwszej lub zerowej, czyli tuż nad wanną. Jeżeli nie masz wyjścia i musisz umiejscowić grzejnik elektryczny w niewielkiej odległości od prysznica, czy przy umywalki (w tzw. drugiej strefie), musisz mieć pewność, że wybrany model jest pokryty podwójną izolacją. Powinien być także bryzgoszczelny (mowa tutaj o oznaczeniu IP X4).

Podsumowanie

Chcąc zamontować grzejnik łazienkowy w pokoju kąpielowym, musisz stosować się do podstawowych zasad instalacji. Tylko wtedy będziesz mógł cieszyć się bezpiecznym użytkowaniem łazienki i ciepłem, jakie wytwarza wybrany przez Ciebie kaloryfer. Obecnie znalezienie odpowiedniego miejsca na montaż grzejnika, jest o tyle prostsze, że nowoczesne grzejniki oferowane są w różnych wielkościach i ciekawych formach. Dzięki temu użytkownik może dopasować grzejnik do wielkości pomieszczenia, swoich upodobań, a także norm, jakie obowiązują, jeśli chodzi o jego prawidłowy montaż w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności.