Jakiej mocy grzejnik do łazienki?

Grzejnik do łazienki Radox Meto

Łazienka jest pomieszczeniem, które charakteryzuje się znacznie wyższą wilgotnością, niż pozostałe pomieszczenia w domu. Dlatego też systemy grzewcze powinny być dobrane w sposób, który pozwoli zapobiegać rozwojowi pleśni i grzybów, które są niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Zastanawiając się nad tym jak dobrać grzejnik do łazienki, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko jego wielkość, ale także indywidualne preferencje domowników oraz usytuowanie domu. Wybierając odpowiedni kaloryfer, należy pamiętać o tym, że ma on nie tylko dawać ciepło, ale także zachować odpowiedni poziom wilgotności. Jak dobrać moc grzejnika łazienkowego, aby spełniał wszystkie oczekiwania użytkowników?

Z artykułu dowiesz się:

Jak wybrać grzejnik do łazienki?

Jeżeli zastanawiasz się nad tym jak wybrać grzejnik do łazienki, pamiętaj, że to nie kolor i kształt mają największe znaczenie. Oczywiście estetyka jest ważna, jednak nie najważniejsza. Przede wszystkim trzeba skupić się na funkcji, jaką powinien pełnić kaloryfer. Jak wspomnieliśmy na początku, łazienka jest pomieszczeniem wilgotnym. Dlatego też należy wybrać kaloryfer, który sprawi, że będzie odpowiednio dogrzana i zabezpieczona przed nadmierną wilgocią.

Biały grzejnik do jasnej łazienki
Grzejnik do łazienki z wanną
Grzejnik do jasnej łazienki

Grzejnik do łazienki CELSIUS
Nowoczesne grzejniki łazienkowe to doskonale rozwiązanie dla osób, którym zależy nie tylko na funkcjonalności, ale również na eleganckim wyglądzie. A sklepie internetowym artykulygrzewcze.com każdy znajdzie coś dla siebie. Bogata oferta produktowa sprawia, że jesteśmy w stanie sprostać miłośnikom nowoczesności, tradycji, a także stylu vintage.

Jeżeli zastanawiasz się jaki grzejnik łazienkowy wybrać, pamiętaj o tym, że w małej łazience możesz zastosować niewielki kaloryfer drabinkowy, który z powodzeniem sprawdzi się także jako dodatkowa suszarka na ręczniki. Jeśli jednak jesteś szczęśliwym posiadaczem pokoju kąpielowego, wówczas możesz wybrać jeden duży grzejnik lub kilka mniejszych, które rozmieścisz w strategicznych miejscach łazienki.

Piękna łazienka z grzejnikiem

Pamiętaj, że dobór grzejnika do łazienki jest jednym z ważniejszych punktów każdego remontu lub projektowania nowego pomieszczenia. Dobrze dobrane rozwiązanie będzie cieszyć oko przez wiele lat i służył użytkownikom bez zarzutu.

Jaka moc grzejnika łazienkowego będzie odpowiednia?

Wybierając grzejnik łazienkowy do bloku lub domu jednorodzinnego, niezmiennie trzeba zwrócić uwagę na moc urządzenia. Tylko dobrze dobrana sprawi, że kaloryfer będzie prawidłowo dogrzewał łazienkę. Jeśli będziesz wiedział jaka moc cieplna będzie wymagana w pomieszczeniu, wówczas dowiesz się jaka moc grzejnika do łazienki będzie odpowiednia. Pamiętaj, że moc kaloryfera do łazienki to nic innego jak jego maksymalna moc grzewcza.

Nowoczesna łazienka z grzejnikiem Rico

Wybierając kaloryfer do łazienki, musisz wiedzieć, że produkty o większej mocy są w stanie wytworzyć więcej ciepła. Warto zatem wybrać je do większych pomieszczeń. Zanim jednak zdecydujesz się na jakikolwiek model, oblicz dokładnie zapotrzebowanie na ciepło budynku i pomieszczenia. Parametr ten jest niezwykle ważny. Dzięki niemu będziesz w stanie odpowiednio dobrać grzejnik łazienkowy. Źle przeprowadzone obliczenia mogą sprawić, że zdecydujesz się na grzejnik o niewystarczającej mocy cieplnej. Jeśli tak się stanie, nigdy nie osiągniesz w swojej łazience optymalnej temperatury. I odwrotnie — jeśli wybierzesz kaloryfer o większej mocy grzewczej, może okazać się, że będziesz wydawać znacznie więcej na rachunki za ogrzewanie. Jak zatem prawidłowo ustalić moc grzewczą grzejnika łazienkowego? Poniżej podajemy poszczególne kroki, przez które należy przejść, aby dobrze obliczyć moc grzejnika łazienkowego.

Jak obliczyć moc grzejnika łazienkowego?

Chciałbyś wiedzieć, jak obliczyć moc grzejnika łazienkowego? Najlepiej, aby to zadanie powierzyć doświadczonemu fachowcowi, który zrobi to szybko i dokładnie. Jeśli jednak zależy Ci na tym, aby zrobić to samodzielnie, skorzystaj z poniższych wskazówek:

  1. Zmierz szerokość, długość i wysokość pomieszczenia, jakie chcesz ogrzać. Pamiętaj, by pomiary były wykonane bardzo dokładnie.
  2. Pomnóż uzyskane wartości przez siebie. Otrzymasz w ten sposób objętość pomieszczenia. Dla przykładu, mając łazienkę o szerokości 4m, wysokości 2,5 m oraz długości 3 m, otrzymasz objętość 30 m3. Pamiętaj, że im większą łazienkę będziesz chciał ogrzać, tym większą moc musi mieć wybrany przez Ciebie grzejnik.
  3. Jeżeli instalujesz grzejnik łazienkowy w modernizowanym domu, sprawdź, czy posiada dobrze zrobioną termoizolację. Musisz wiedzieć, że każdy dom jest inny. Te, które są dobrze zaizolowane, potrzebują kaloryferów o znacznie mniejszej mocy. Wynika to z mniejszego zapotrzebowania na ciepło budynku. W tym wypadku możesz odjąć współczynnik korygujący od objętości wnętrza  – 10%.
  4. Sprawdź, czy Twoja łazienka jest pomieszczeniem narożnym. Jeśli tak, będziesz potrzebował kaloryfera o wyższej mocy grzewczej. Tutaj, podobnie, jak w przypadku starych, niezaizolowanych domów, dodaj współczynnik korygujący — dla domów niezaizolowanych – 15%, a jeśli pomieszczenie dodatkowo jest narożne — kolejne 10% obliczeń.
  5. Pamiętaj, że w łazienkach zazwyczaj występuje wyższa temperatura, niż w pozostałych wnętrzach w budynku. Komfortową temperaturą w tym pomieszczeniu będzie około 24°C. Aby osiągnąć taką temperaturę, przyjmij, że na każdy m3 wnętrza, musisz mieć grzejnik o mocy 93 W. Oznacza to, że dla pomieszczenia z naszego przykładu, potrzebujesz kaloryfera 2790 W (30 m3 x 90 W).

Grzejnik do łazienki Doha kolor ral6019

Podsumowanie

Urządzenia mieszkania czy domu nie jest proste. Szczególnie dobór odpowiedniej instalacji grzewczej oraz odpowiedniej mocy grzejnika może okazać się nieco trudne. Mamy nadzieję, że nasz artykuł uświadomił Ci, jak ważny jest prawidłowy dobór grzejnika do łazienki i że wiesz, jak obliczyć moc grzejnika łazienkowego. Pamiętaj, że zupełnie inny model wybierzesz do łazienki o powierzchni 4m2, inny do wnętrza o metrażu 6 m2, a jeszcze inny do pokoju kąpielowego, którego powierzchnia wynosi 8 m2.

Złoty grzejnik do łazienki
Grzejnik do łazienki nowoczesnej

Masz wątpliwości, czy wybrać grzejnik pionowy, czy poziomy? Skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy z pewnością rozwieją wszelkie wątpliwości.

Sprawdź ceny grzejników do łazienki