Ogrzewanie na prąd – jakie grzejniki sprawdzą się najlepiej?

Ogrzewanie na prąd

Sytuacja z paliwami sprawiła, że ekonomiczne ogrzewanie prądem jest coraz częściej brane pod uwagę. Choć przyjęto, że ogrzewanie domu energią elektryczną należy do jednego z najdroższych sposobów, biorąc pod uwagę możliwość montażu instalacji fotowoltaicznej, która znacznie obniży te koszty, sposób ten staje jednym z lepszych. Decydując się na takie rozwiązanie, warto zastanowić się jakie grzejniki wybrać, aby tanie grzanie prądem opłacało się użytkownikowi.

Z artykułu dowiesz się:

Nowoczesne elektryczne grzejniki pokojowe, czy łazienkowe znacznie różnią się od tych, których używano jeszcze kilka lat temu. Producenci dostępnych obecnie na rynku kaloryferów stawiają na rozwiązania, które zmniejszają koszty ogrzewania i jednocześnie są w stanie zapewnić optymalną temperaturę w pomieszczeniach. Nie są to jednak jedyne zalety grzejników elektrycznych. Pozostałe atuty sprawiają, że użytkownicy mogą cieszyć się ekonomicznym ogrzewaniem, które z powodzeniem można porównać do tradycyjnych form ogrzewania opartych na innych źródłach energii.

Czy oszczędne ogrzewanie na prąd w ogóle istnieje?

Grzejniki konwektorowe, inaczej nazywane również konwekcyjnymi, do ogrzewania wnętrz wykorzystują zjawisko, które zachodzi w gazach pozwalając przenosić się i przekazywać energię cieplną. Powietrze, które znajduje się w urządzeniu zostaje w ten sposób ogrzane, a następnie unosząc się do góry, krąży po pomieszczeniu.

Metoda ta doskonale sprawdza się, zwłaszcza w wysokich pomieszczeniach, ponieważ czas, jaki potrzebny jest do ich ogrzania zalicza się do stosunkowo krótkich. Dostępne na rynku grzejniki elektryczne posiadają obecnie wiele dodatkowych funkcji, które sprawiają, że tanie grzanie prądem jest możliwe. Należą do nich m.in.:

  • termostat, dzięki któremu możliwe jest utrzymanie zadanej wcześniej temperatury poprzez cykliczne włączanie się i wyłączenia kaloryfera. Tego typu urządzenia mogą być mechaniczne albo elektroniczne. Oznacza to, że wybrany dekoracyjny grzejnik elektryczny odpowiada jedynie za „dogrzanie” pomieszczenia. Oznacza to, że kaloryfer nie pobiera energii przez cały czas, a jedynie w momencie faktycznej pracy.
  • możliwość programowania grzejnika — taka funkcja dostępna jest zazwyczaj w nowszych modelach. Użytkownik może programować kaloryfery w blokach czasowych, dzięki czemu będą one uruchamiać się w ściśle określonym czasie. Takie rozwiązanie pozwala dostosować ogrzewanie do indywidualnego rytmu dnia oraz tańszych taryf prądowych. Dzięki temu użytkownik będzie mógł liczyć na ekonomiczne ogrzewanie prądem całego domu.

Kiedy zwróci się inwestycja w ogrzewanie elektryczne?

Osoby, które zdecydowały się na ogrzewanie na prąd, muszą mieć świadomość tego, że bez paneli fotowoltaicznych ta forma dogrzewania wnętrz będzie droższa, niż tradycyjny kocioł na węgiel, ogrzewanie gazowe, czy pompa ciepła. Jednak warto mieć na uwadze, że nie można jej całkowicie dyskwalifikować. Przewagą ogrzewania elektrycznego jest prosty montaż grzejników i przede wszystkim ich koszt.

Dla przykładu — jeśli posiadasz dom o powierzchni 100 m2, koszt instalacji elektrycznych grzejników wyniesie w przybliżeniu około 1500 zł. Jeśli natomiast zdecydujesz się na kompletną instalację na piec na paliwa stałe, wówczas jej koszt może wynieść nawet 30 tys zł, a jeśli wybierzesz pompę ciepła, musisz liczyć się z kosztami powyżej 40 tys. zł.

Aby jeszcze dokładniej zobrazować, jak wyglądają koszty całej inwestycji, posłużmy się kolejnym przykładem. Zakładając, że koszt energii elektrycznej w taryfie dwustrefowej będzie wynosiło 0,45 zł/kWh, a ogrzewanie węglem będzie kosztowało około 0,13 zł/kWh, roczne koszty ogrzewania na dzień dzisiejszy będą wynosić odpowiednio:

  • 4,5 tys. zł — ogrzewanie elektryczne;
  • 1,3 tys. zł — ogrzewanie węglowe.

Przyglądając się tym kosztom, można powiedzieć, że lepszym rozwiązaniem będzie ogrzewanie węglowe. Trzeba jednak zaznaczyć tutaj, że koszt całej inwestycji zwróci się dopiero po około 9 latach. Patrząc w przyszłość — tego typu ogrzewanie w dłuższej perspektywie czasu z pewnością będzie bardziej opłacalne, jednak jeśli nie masz w danym momencie odpowiedniej ilości pieniędzy na wykonanie instalacji grzewczej z piecem na paliwa stałe, warto rozważyć instalację grzewczą opartą na kaloryferach elektrycznych.

Na co zwrócić uwagę wybierając moc grzejnika elektrycznego?

Jeżeli zdecydujesz się na montaż grzejników elektrycznych we wnętrzach, koniecznie weź pod uwagę stopień izolacji cieplnej budynku. Jeżeli nie będzie wystarczająca, może okazać się, że grzejniki o zbyt małej mocy nie będą wystarczające, przez co zużycie prądu znacznie wzrośnie.

Jeżeli chcesz dobrze dobrać kaloryfer, musisz dokładnie przeliczyć moc grzewczą do stopnia ocieplenia budynku. Warto zastosować poniżej opisane proporcje:

  • dobra izolacja cieplna — zastosuj grzejnik o mocy grzewczej wynoszącej 70 W/1 m2 powierzchni;
  • średnia izolacja cieplna — wybierz grzejnik o mocy 100 W mocy grzewczej na 1 m2 powierzchni;
  • słaba izolacja cieplna — wystarczy grzejnik o mocy grzewczej 150 W/ 1 m2 powierzchni.

Czy grzejniki elektryczne mogą stać się głównym źródłem ogrzewania?

Oszczędne ogrzewanie na prąd sprawdzi się w przypadku domów, w których zapotrzebowanie na ciepło jest małe. Na takie rozwiązanie powinni zdecydować się także inwestorzy, dla których ogrzewanie elektryczne wydaje się najrozsądniejszą opcją, biorąc pod uwagę koszt początkowy inwestycji.

Grzejniki elektryczne sprawdzą się doskonale także w obiektach, w których użytkownik przebywa jedynie określoną liczbę dni w roku, np. w ogrzewanych domkach letniskowych, a także mniejszych i większyc na działkach rekreacyjnych.

Spore koszty użytkowania sprawiają, że kaloryfery zasilane prądem mają wielu przeciwników. Przyglądając się jednak ich zaletom, warto rozważyć zakup tego rozwiązania i uzupełnienie nim ogrzewania głównego.

Grzejniki elektryczne doskonale sprawdzają się w okresach przejściowych (wczesna wiosna lub jesień), kiedy można zaobserwować duże wahania temperatury, a uruchomienie ogrzewania bazowego nie jest jeszcze możliwe.

Co wziąć pod uwagę wybierając grzejnik elektryczny?

Zanim ostatecznie wybierzesz grzejnik elektryczny, stwórz swój własny ranking i zapoznaj się z opiniami ekspertów i użytkowników na temat każdego z wybranych wstępnie modeli. Dzięki nim dowiesz się, jak faktycznie wygląda jakość urządzenia, czy określona przez producenta moc faktycznie zgadza się z tym, co prezentuje sobą grzejnik, a także zapoznasz się z cennymi uwagami, które sprawią, że będziesz wiedział, czego faktycznie powinieneś spodziewać się po wybranych modelach.

Nowoczesne technologie, jakie obecnie stosowane są do produkcji grzejników, znacznie ułatwiają korzystanie z nich i zmniejszenie rachunków za energię elektryczną. Dzięki dodatkowym funkcjom użytkownik może dostosować czas i parametry pracy do indywidualnych potrzeb domowników. Dlatego też, jeśli szukasz wydajnego i energooszczędnego kaloryfera elektrycznego, wybierz taki, który posiada wiele opcji dodatkowych, w szczególności programator, dzięki któremu możesz ustawić nie tylko temperaturę, ale również różne tryby, np. otwartego okna.

Zanim ostatecznie wybierzesz grzejnik elektryczny, określ metraż pomieszczenia, jaki będzie musiał ogrzać. To od niego w dużej mierze będzie uzależniona moc urządzenia. Jest to jeden z najważniejszych aspektów, jaki należy wziąć pod uwagę, ponieważ od niego zależy temperatura, jaka będzie panowała we wnętrzu.

Podsumowanie

Jeżeli szukasz efektywnego i energooszczędnego grzejnika elektrycznego, zachęcamy Cię do zapoznania się z ofertą produktową dostępną na Sklepie internetowym AG Grzejniki Design. W naszym sklepie internetowym dostępne są różne modele kaloryferów umożliwiających montaż grzałki elektrycznej, które spełnią oczekiwania najbardziej wymagających Klientów. Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie podjąć ostatecznej decyzji, skontaktuj się z naszymi ekspertami, którzy z pewnością dobiorą najlepsze rozwiązanie, jakie przez wiele lat będzie ogrzewało Twoje wnętrza.

Grzałki elektryczne do grzejników

Grzałki elektryczne do grzejników

Sprawdź ceny grzałek elektrycznych