Kalkulator grzejników – jak określić zapotrzebowanie na ciepło?

Kalkulator doboru grzejników

Kalkulator grzejników to rozwiązanie, które producenci coraz częściej przekazują w ręce użytkowników. Dzięki nim mogą oni wykonać szacunkowe obliczenia, które pozwolą im zorientować się, jakie kaloryfery będą dobrym rozwiązaniem do ich mieszkania. Jednym z producentów, którzy przedstawił kilka rodzajów kalkulatorów jest marka Purmo. Jakie wartości możesz obliczyć dzięki przekazanym przez nią kalkulatorom? Czy jest to jedyny producent udostępniający tego typu rozwiązania? Odpowiedzi szukaj w dalszej części naszego artykułu.

Z artykułu dowiesz się:

  1. W jaki sposób prawidłowo określić zapotrzebowanie na ciepło w budynku?
  2. W jaki sposób prawidłowo dobrać moc kaloryfera do wielkości pomieszczenia?
  3. Czy tylko kalkulator mocy grzejników jest istotny w doborze odpowiedniego rozwiązania?

Choć mogłoby się wydawać, że wybór grzejnika nie należy do trudnych, w praktyce okazuje się, że jest dokładnie odwrotnie. Jeśli zależy Ci na tym, aby wybrane rozwiązanie było w 100% dopasowane do wnętrza, musisz znaleźć „złoty środek”. Mowa tutaj o zapotrzebowaniu ciepła na 1 m2 pomieszczenia. Znając ten parametr, będziesz w stanie odpowiednio dobrać grzejniki pokojowe i łazienkowe. Pamiętaj, że jest to tylko jeden z parametrów, na który warto zwrócić uwagę.

Producenci grzejników służą specjalnymi narzędziami, dzięki którym jesteś w stanie samodzielnie dobrać odpowiednie kaloryfery. Jeśli zastanawiasz się jak dobrać grzejnik do pomieszczenia, kalkulator z pewnością pomoże Ci uzyskać odpowiedź na to pytanie. Jednym z ważniejszych parametrów, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę, jest moc. Marka Purmo przekazała na ręce potencjalnych Klientów kalkulator mocy grzejnika. Dokonując obliczeń należy uwzględnić m.in. jakość wykonanej termoizolacji, wymiary pomieszczenia, do którego dobierany jest kaloryfer ozdobny lub tradycyjny, ile ścian zewnętrznych znajduje się w pomieszczeniu oraz jakie okna zostały w nim zamontowane. Dzięki wprowadzonym parametrom jesteś w stanie oszacować moc kaloryfera i wybrać taki, który będzie skrojony na miarę potrzeb użytkowników.

W jaki sposób prawidłowo określić zapotrzebowanie na ciepło w budynku?

Zanim ostatecznie wybierzesz grzejnik, musisz określić charakterystykę cieplną poszczególnych pomieszczeń, a także całego mieszkania. Mowa tutaj przede wszystkim o tym, czy budynek jest ocieplony, a jeśli tak — to kiedy wykonano docieplenie, z jakiego materiału (styropian, wełna mineralna) i w jaki sposób (metoda sucha czy mokra).

Zapotrzebowanie na ciepło w budynku

Domy nie posiadające izolacji cieplnej (które wybudowano przed latami 80. XX wieku) mają znacznie większe zapotrzebowanie na moc grzewczą — między 120 a 200 W/m2. Jeśli znasz metody ocieplania, jakie wykorzystywane były w budownictwie pod koniec XX w. (1980-2000), możesz założyć, że zapotrzebowanie na moc grzewczą będzie wahało się między 90 a 120 W/m2. Nowoczesne budownictwo oferuje mieszkania, w których standard szczelności okien znacznie się poprawił. Do ich ocieplania wykorzystywany jest styropian, który skutecznie zatrzymuje ciepło we wnętrzach. W takich domach zapotrzebowanie na moc cieplną znacznie spada i wynosi między 60 a 90 W/m2. Warto również wziąć pod uwagę, czy mieszkanie znajduje się w środku szeregu zabudowy. One mogą mieć jeszcze niższe zapotrzebowanie, niż te, które znajdują się na skraju budynku.

W jaki sposób prawidłowo dobrać moc kaloryfera do wielkości pomieszczenia?

Kiedy poznasz potrzeby domu i domowników, możesz przejść do doboru mocy kaloryferów, jakie mają znaleźć się we wnętrzach. Jeśli zależy Ci na najlepszych rozwiązaniach, możesz wybrać jedno z narzędzi, jakie oferują niektórzy producenci. Kalkulator mocy grzejnika to rozwiązanie, które pozwoli Ci idealnie dobrać moc kaloryfera. Pamiętaj, aby wybrać dobry kalkulator, w którym będziesz mógł uwzględnić m.in. lokalizację budynku, kondygnację, na której znajduje się mieszkania, rodzaj pomieszczenia, w którym ma się znaleźć grzejnik i wiele innych czynników.

To, jakie ostatecznie grzejniki zamontujesz w poszczególnych pomieszczeniach, będzie zależało również od tego, jaka instalacja grzewcza znajduje się w budynku. Mowa tutaj o sposobie podłączenia kaloryferów — czy można je podłączyć z boku, czy z dołu. W domach jednorodzinnych najczęściej stosuje się grzejniki jedno- lub dwupłytowe. Ich moc możesz obliczyć za pomocą kalkulatora mocy grzejników Purmo lub pochodzącego od innego producenta.

Jeśli zdecydujesz się na grzejniki żeberkowe, wówczas musisz odpowiedzieć sobie na pytanie — ile żeberek na m2 należy zamontować, aby mieć pewność, że we wnętrzu będzie dostatecznie ciepło? Najczęściej uzyskiwana odpowiedź to jedni żeberko na metr kwadratowy. Warto jednak mieć na uwadze, że zupełnie inne zasady obowiązują, jeśli chodzi o grzejniki łazienkowe. W tym wypadku musisz mieć pewność, że będziesz mógł podłączyć kaloryfer krzyżowo góra-dół. Tego rodzaju rozwiązanie będzie najbardziej wydajne i zapewni Ci najwięcej ciepła.

Czy tylko kalkulator grzejników jest istotny w doborze odpowiedniego rozwiązania?

Jeżeli chcesz dobrze dobrać grzejnik do domu, musisz wiedzieć, że nie tylko program doboru grzejników Purmo w postaci kalkulatora jest istotny. Okazuje się, że ważna jest także tabela mocy. To do niej powinieneś zajrzeć, jeśli zależy Ci na prawidłowo dobranych parametrach mocy kotła oraz tzw. współczynnikach korekcyjnych. Porównując wszystkie dane w tabeli, jesteś w stanie dobrać grzejnik, który spełni Twoje oczekiwania i skutecznie ogrzeje wnętrza w Twoim domu.

Podsumowanie

Wybierając grzejnik do domu, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Jeśli boisz się, że nie poradzisz sobie samodzielnie z doborem prawidłowego rozwiązania, możesz wykorzystać kalkulator doboru grzejników Purmo, który pozwoli Ci oszacować moc urządzenia.

Zachęcamy Cię także do skorzystania z pomocy specjalistów naszego sklepu internetowego, którzy z przyjemnością wybiorą dla Ciebie kaloryfer pasujący do wnętrza nie tylko pod względem mocy, ale również designu.

Sprawdź ceny grzejników dekoracyjnych