Dobór grzejnika elektrycznego – na co zwrócić uwagę?

Dobór grzejnika elektrycznego

Moc grzejnika elektrycznego określa się w Watach [W]. To właśnie od niej zależy, czy pomieszczenia będą dobrze dogrzane, czy nie. Moc dostosowuje się bowiem do zapotrzebowania na ciepło w pomieszczeniu. W dzisiejszym wpisie dowiedz się jaka moc grzejnika elektrycznego i jak dopasować ją do pomieszczenia oraz wymagań domowników.

Z artykułu dowiesz się:

Jeżeli zależy Ci na wysokim komforcie cieplnym w poszczególnych pomieszczeniach, musisz odpowiednio dopasować moc grzejnika elektrycznego. Aby zrobić to prawidłowo, należy wziąć pod uwagę szereg czynników i odpowiednie parametry kaloryfera. Wybierając odpowiednie urządzenie grzewcze pamiętaj także, że w nowoczesnych, energooszczędnych domach, w których zastosowano nowoczesne materiały termoizolacyjne. Ogrzewanie ich powinno mieć znacznie niższą moc niż w starszych, nieocieplonych budynkach.

Jakie rodzaje grzejników elektrycznych dostępne są na rynku?

Zanim wybierzesz grzejnik elektryczny, powinieneś zapoznać się ze wszystkimi rodzajami, jakie dostępne są na rynku. Mając na uwadze, że nie każdy wie, jakie modele są dostępne na rynku, poniżej przedstawiamy kaloryfery elektryczne, które oferowane są przed producentów:

  • termowentylatory, czyli przysłowiowe farelki — ich zasada działania opiera się na grzałce elektrycznej, która nagrzewa powietrze, aby to następnie było wydmuchiwane do pomieszczenia. Jest to najtańsze, jeśli chodzi o kupno, rozwiązanie. Należy także dodać, że jego wydajność jest najmniejsza.
  • grzejniki olejowe zasilane prądem — jest to rozwiązanie, które nagrzewa się wolniej, jednak dłużej trzymają temperaturę. Grzałka elektryczna, która ogrzewa paliwo jest zanurzona w oleju. Warto mieć na uwadze, że grzejniki olejowe mogą pracować cały czas i lepiej radzą sobie z ogrzewaniem pomieszczeń.
  • grzejniki ceramiczne to rozwiązanie, które nagrzewa się szybciej, niż kaloryfery olejowe, a także bezproblemowo oddają ciepło, które generowane jest przez ceramiczne płytki, które się nagrzewają.
  • konwektory — jest to rodzaj grzejnika elektrycznego, który, podobnie jak farelka, wydmuchuje ciepłe powietrze, które nagrzewane jest przez grzałkę elektryczną. Konwektory podczas prawidłowej pracy pobierają zimne powietrze z dołu urządzenia, ogrzewają je i wypuszczają ciepłe górą. Są to urządzenia mało wydajne, a dodatkowo wysuszają powietrze.

Powyżej przedstawiliśmy najpopularniejsze rozwiązania, które można wykorzystać do mobilnego ogrzewania pomieszczeń, wykorzystując do tego energię elektryczną. Wybierając któreś z nich, koniecznie spójrz na parametry. Będą one decydowały o tym, czy wybrany grzejnik elektryczny będzie nadawał się do ogrzewania pomieszczenia o określonych wymiarach.
Grzejnik-elektryczny

Na jakie parametry kaloryferów elektrycznych warto zwrócić uwagę?

Chcąc jak najlepiej dobrać grzejnik elektryczny do pomieszczenia, musisz wiedzieć, że podstawowym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, jest jego moc grzewcza. Im będzie wyższa, tym urządzenie będzie lepiej ogrzewać pomieszczenie. Pamiętaj jednak, że duża moc grzewcza to także większy pobór energii elektrycznej. Określana jest w W/m2 (w Watach na metr kwadratowy). Jeżeli wybierasz grzejnik elektryczny do pomieszczenia, którego wielkość wynosi między 10 a 15 m2, wówczas doskonale sprawdzą się kaloryfery elektryczne, których moc wynosi między 1 a 1,5 kW. Na rynku dostępne są zazwyczaj grzejniki elektryczne, których moc wynosi od 1 do 3 kW, przy czym te drugie wybiera się najczęściej do ogrzewania pomieszczeń, których powierzchnia wynosi 30-40 m2.

Oprócz mocy grzewczej należy także zwrócić uwagę na wielkość, gabaryty oraz wagę grzejników elektrycznych. One także mają duży wpływ na możliwości grzewcze konwektorów. Jeśli wybierasz jednak inny rodzaj kaloryferów zasilanych prądem, wspomniane parametry nie będą miały większego znaczenia.

Czynniki, jakie należy uwzględnić, chcąc dobrze dobrać moc grzejnika elektrycznego

Wybierając grzejnik elektryczny do pomieszczeń w domu, skup się nie tylko na wyżej wymienionych parametrach. Także na inne czynniki, będą miały realny wpływ na zapotrzebowanie pomieszczenia na ciepło. Mowa tutaj przede wszystkim o typie i rozmiarze okien, a także grubości i rodzaju zastosowanych przegród (ścian, podłóg czy stropów) oraz izolacji, jaka została wykorzystana do ich ocieplenia.

Kolejnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę, jest wysokość temperatury w pomieszczeniu, jakiej będą oczekiwać jego użytkownicy. Nie bez znaczenia będą także geograficzne kierunki świata i to, jak względem nich położone jest wnętrze.

Jaka moc grzejnika elektrycznego będzie najlepsza?

Zastanawiasz się jaka moc grzejnika elektrycznego będzie najlepsza do wnętrza, w którym chcesz zastosować to rozwiązanie? Okazuje się, że ten parametr można bez problemu oszacować i podać jego przybliżoną wartość. Jak? Wystarczy, że w przybliżeniu na 1 m2 powierzchni wnętrza grzejnik elektryczny powinien dostarczyć:

  • 100 W — w budynkach, w których przegrody nie są ocieplone lub izolacja jest słaba;
  • 75 W — w domach nowych, które zostały dobrze zaizolowane cieplnie.

Warto także skupić się na rodzaju pomieszczenia, w którym będzie montowany grzejnik elektryczny. Jeśli chcesz zainstalować go w łazience, w której temperatura powinna być wyższa (około 25°C) niż w pokojach (20°C), moc grzejnika także powinna być większa — około 130 W/m2. Wielkość tę można odnieść do kubatury pomieszczenia. Wówczas otrzyma się około 40 W/m3. Pamiętaj, że grzejniki elektryczne, które różnią się od siebie rozmiarami (wysokością i szerokością), mogą mieć tę samą moc. Takie rozwiązania sprawiają, że jesteś w stanie z powodzeniem dostosować kaloryfer dekoracyjny lub grzejnik łazienkowy do wnętrza, które ma ogrzewać.

Chcesz wybrać grzejnik elektryczny o większej mocy, niż wyszło z Twoich obliczeń? Oczywiście możesz i nie będzie to oznaczało, że urządzenie przegrzeje wnętrze, w którym ma się znaleźć. Dzięki temu, że steruje nim termostat, będzie się automatycznie wyłączać w momencie, kiedy kaloryfer osiągnie żądaną temperaturę. Warto jednak mieć na uwadze, że tego typu urządzenie będzie droższe.

Podsumowanie

Większość producentów oraz sklepów internetowych, w tym również artykulygrzewcze.com, oferuje grzejniki których moc waha się między 500 a 3000 W. Dzięki temu bez problemu dobierzesz odpowiednie rozwiązanie, które przez wiele lat będzie ogrzewało Twoje wnętrza. Mamy nadzieję, że nasz wpis pomógł Ci odpowiedzieć na pytanie jaka moc grzejnika elektrycznego będzie najlepsza w przypadku wnętrz w Twoim domu? Oby dobór grzejnika elektrycznego nie będzie stanowił dla Ciebie żadnego problemu.