Jak zwiększyć wydajność grzejnika?

Jak zwiększyć wydajność grzejnika

Uzyskanie komfortowej temperatury w pomieszczeniach nie musi być trudne, jeśli do budynku została dobrze dobrana instalacja grzewcza. Faktem jednak jest, że wysoką wydajność grzejników niekiedy trudno osiągnąć. Kiedy w domu zainstalowane jest źródło ciepła wyróżniające się dużą mocą grzewczą (np. kocioł gazowy, elektryczny lub olejowy), wówczas zadając sobie pytanie — jak zwiększyć wydajność kaloryfera — odpowiedź jest prosta: wystarczy podwyższyć temperaturę czynnika grzewczego. Co zrobić, jednak jeśli właściciel domu nie posiada nowoczesnego i sprawnego systemu? Poniżej kilka sposobów, które sprawią, że instalacja grzewcza będzie bardziej efektywna.

Z artykułu dowiesz się:

Czy podwyższenie temperatury zasilania ma wpływ na zwiększenie wydajności grzejnika?

Wzrost temperatury zasilania o 1°C pozwala na wzrost mocy grzewczej jednego metra kwadratowego każdego typu kaloryfera o 10 W. Oznacza to, że im większa powierzchnia grzejnika, tym lepszy efekt cieplny uzyska się dzięki wzrostowi temperatury jego pracy. Największą powierzchnię ma ogrzewanie podłogowe. Podniesienie temperatury 100 m2 podłogi o 1°C da wzrost mocy grzewczej o 1 kW. Warto przy tym mieć na uwadze, że osiągnięcie takiego efektu jest trudne, ponieważ posadzka musi zostać „naładowana” ogromną ilością ciepła. Masa 100 m2 to średnio 20 ton. Ogromna bezwładność cieplna ogrzewania podłogowego sprawia, że nie może być mowy o szybkim efekcie grzewczym.

Decydując się na ogrzewanie niskotemperaturowe podłogowe, należy mieć na uwadze, że jest ono obarczone wadą niskiej sterowalności, która pojawia się zazwyczaj w okresach przejściowych, w których potrzeby grzewcze są zróżnicowane. W tym czasie najczęściej dochodzi do niedogrzania lub przegrzania pomieszczeń.

Zwiększenie mocy grzejnika

Właściciele, którzy zaplanowali instalację grzewczą, w której główną rolę grają grzejniki aluminiowe, powinni mieć na uwadze, że mają one największą powierzchnię wymiany. Jest ona prawie o 50% większa od tej, którą posiadają kaloryfery panelowe. Czy zatem można liczyć na zwiększenie wydajności grzejnika tego typu? Oczywiście, że tak! Warto jednak mieć na uwadze, że zagęszczenie lamelek aluminiowych, które tworzą korpus kaloryfera, jest optymalne dla prawidłowego poziomu konwekcji swobodnej. Dalsze zagęszczanie lamelek spowodowałoby niepotrzebny wzrost oporu przepływu powietrza przez wnętrze kaloryfera, co oznaczałoby, że grzejnik grzałby tylko dzięki wspomaganemu przedmuchowi powietrza przez jego wnętrze (zasada działania podobna do chłodnic samochodowych lub klimakonwektorów).

Co warto wiedzieć o grzejnikach dedykowanych pompom ciepła?

W swoim domu zastosowałeś pompę ciepła i zastanawiasz się, jakie grzejniki do niej dobrać? Musisz wiedzieć, że ogrzewanie niskotemperaturowe wymusza znacznie inne podejście do zagadnienia. Szukając informacji jak zwiększyć wydajność grzejnika musisz wiedzieć, że aby to zrobić, powinieneś jak najszybciej usunąć ogrzane powietrze z otoczenia kaloryfera, czyli mówiąc prościej — wymusić jego ruch dookoła niego. Stosując tę zasadę zauważysz, że efekt jest więcej, niż zadowalający. Możesz bowiem uzyskać zwiększenie wydajności grzejnika  nawet do 60% bez zmiany jego wielkości! Wystarczy dodatkowo zastosować progi wymuszonej cyrkulacji powietrza (tzw. sterowanie biegami), aby uzyskać wielostopniową „skrzynię biegów” dla zmiany mocy grzewczej. Jest to doskonałe rozwiązanie, jeśli potrzeby domowników w zakresie ciepła są zmienne.

Jakie inne sposoby wykorzystać, aby zwiększyć wydajność grzejnika?

Poza wyżej wymienionymi, fachowymi sposobami na zwiększenie wydajności grzejnika, istnieją także bardziej przyziemne, które także pozwolą uzyskać większą ilość ciepła. Inwestor, któremu na tym zależy, powinien wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii dotyczących np. izolacji budynku lub ustawiania mebli tuż przy grzejniku. Co warto wiedzieć na ten temat? Zapoznaj się z dalszą częścią tekstu!

Sposoby na zimny kaloryfer

Dlaczego grzejnik nie powinien znajdować się za meblami?

Największym błędem, jaki popełnia wielu właściciele domów i mieszkań, jest umieszczenie kaloryfera za meblami. Takie rozmieszczenie sprawia, że większość ciepłego powietrza zostaje utracona, ponieważ pochłania je mebel. Jeśli zatem zastanawiasz się jak zwiększyć wydajność kaloryfera, pamiętaj, aby nie zastawiać go niepotrzebnie.

Jaki grzejnik zamontować w małym pomieszczeniu?

Dla wielu osób ogrzewanie małej przestrzeni jest problematyczne. Jeśli Ty również nie wiesz, jaki kaloryfer zamontować w takim miejscu, pamiętaj, że duże i nieporęczne grzejniki na pewno się nie sprawdzą. Nie tylko o rozmiar tutaj chodzi, ale także o ich zbyt dużą moc w stosunku do ilości przestrzeni, jaką mają ogrzać.

W tym wypadku warto także oprócz wielkości i mocy grzejnika, wziąć także pod uwagę materiał, z jakiego go wykonano. Najlepiej sprawdzą się grzejniki ze stali nierdzewnej lub aluminium, które nagrzewają się szybciej. Takie rozwiązanie sprawi, że w pomieszczeniu szybciej odczujesz przyjemne ciepło, a kaloryfer zużyje mniej energii.

Co warto wiedzieć o termostatycznych zaworach grzejnikowych?

Wybierając grzejniki, warto wyposażyć je w odpowiednie akcesoria. Takim z pewnością są termostatyczne zawory grzejnikowe, które pracują zupełnie inaczej, niż tradycyjny zawór. Termostat można ustawić na określoną temperaturę, różną dla każdego pomieszczenia. Urządzenie, dzięki wbudowanemu termometrowi, mierzy temperaturę, jaka panuje w pomieszczeniu, a następnie odcina dopływ czynnika grzewczego, jeśli ustawiona temperatura została przekroczona lub dopuszcza go, jeżeli pomieszczenie musi zostać dogrzane. Dzięki termostatycznym zaworom grzejnikowym możesz jeszcze bardziej kontrolować temperaturę w domu, a tym samym zwiększyć wydajność grzejnika i całego systemu grzewczego.

Dlaczego dobrze zaizolowany dom ma wpływ na zwiększenie wydajności grzejnika?

Prawidłowa termoizolacja domu pozwala mieć pewność, że system grzewczy będzie wydajny. Jeśli ciepłe powietrze będzie uciekało z pomieszczeń przez źle zaizolowane przegrody (okna, ściany lub drzwi), zwiększenie wydajności grzejnika nie będzie miało sensu. Jak zatem widać — dobra izolacja ścian jest kluczowa.

W uzyskaniu prawidłowej wydajności grzejnika może pomóc także zamykanie okien w czasie okresu grzewczego i pozostawianie jedynie otwartego nawiewnika, który odpowiedzialny jest za prawidłową cyrkulację powietrza. Warto także zwrócić uwagę na pakiet szybowy zastosowany w oknie. Im będzie wyższy, tym termoizolacyjność będzie większa. Obecnie najczęściej wykorzystuje się okna z pakietem 3-szybowym, które posiadają odpowiedni współczynnik przenikania ciepła, dzięki czemu noszą miano energooszczędnych. Dobrym rozwiązaniem okazuje się także, jeśli to możliwe, umieszczenie małego poziomego kaloryfera tuż pod oknem, dzięki czemu powietrze unosi się w całym pokoju razem z przeciągiem.

Podsumowanie

Jak zwiększyć wydajność grzejnika? Mamy nadzieję, że po przeczytaniu artykułu, który przygotowaliśmy, znasz już odpowiedź na to pytanie. Jeżeli jednak zależy Ci na dodatkowej wiedzy lub chciałbyś, abyśmy pomogli w wyborze grzejnika, który będzie spełniał Twoje oczekiwania w 100%, skontaktuj się ze specjalistami z artykulygrzewcze.com. Nasi pracownicy mają ogromną wiedzę i doświadczenie w tym zakresie, która pozwoli im odpowiedzieć na każde pytanie i dobrać najlepsze rozwiązanie.