Przeniesienie grzejnika – najważniejsze informacje

Przeniesienie grzejnika

Każdy chciałby, aby jego wymarzone mieszkanie było nie tylko funkcjonalne, ale także dopasowane do potrzeb użytkowników. Wybierając najlepsze lokum, często analizujemy ilość i rozkład pokoi. Jeśli znajdziemy mieszkanie, które odpowiada naszym potrzebom, zaczniemy je urządzać. Czasami nasza wizja nie łączy się z tym, co zastajemy w lokum, np. grzejniki nie znajdują się w miejscu, w którym byśmy chcieli lub nie korespondują z wystrojem. Jeśli jesteś właśnie na etapie urządzania lub remontu mieszkania i borykasz się z takim problemem, sprawdź, czy przeniesienie grzejnika jest trudne i czy potrzebujesz specjalnych pozwoleń, jeśli mieszkasz w budynku wielorodzinnym.

Spis treści:

Przeniesienie grzejnika – jak zrobić to prawidłowo?

Jeżeli umiejscowienie grzejnika nie jest zgodne z wizją wystroju wnętrza, inwestorzy często decydują się na jego przeniesienie. Taka zmiana wymaga jednak przełożenia przewodów grzewczych — zarówno zasilającego, jak i powrotnego w nowe miejsce, w którym docelowo będzie znajdował się kaloryfer. Choć brzmi to groźne, zadanie okazuje się prostsze, niż się wydaje.
Przeniesienie grzejnika
Pierwszym krokiem, który pozwoli na bezpieczne przeniesienie grzejnika jest zamknięcie obu zaworów i zdjęcie kaloryfera. Następnie należy skuć zaprawę z bruzd w ścianie, w których schowano przewody grzewcze oraz ten fragment wylewki, który je przykrywa.

Kolejnym krokiem, jest wyjęcie przewodów grzewczych ze styropianu, który znajduje się pod wylewką (jeśli podłoga jest w ten sposób ocieplona) i sprawdzenie, czy są one wystarczająco długie, aby móc poprowadzić ciepło do kaloryfera, który będzie montowany w nowym miejscu. Jeśli będą za krótkie lub za długie, trzeba będzie je odpowiednio przedłużyć lub skrócić.

Następnie trzeba wypełnić zaprawą stare bruzdy w ścianie i wylewce (po wcześniejszym ułożeniu nowej izolacji akustycznej w miejscu, w którym została ona przerwana lub uszkodzona w czasie przenoszenia przewodów grzewczych).

Ostatnim krokiem jest przeniesienie przewodów grzewczych w nowe miejsce, tj. wykucie odpowiednich bruzd, w których będą się znajdować i zabezpieczenie ich zaprawą, a następnie powieszenie kaloryfera w nowym miejscu, odpowietrzenie i uruchomienie całej instalacji.

Przenoszenie grzejnika w bloku – jakie zgody są wymagane?

Planowanie przeniesienia grzejnika

Jeśli mieszkasz w bloku lub budynku wielorodzinnym, musisz wiedzieć, że grzejniki znajdujące się w Twoim mieszkaniu, są integralną częścią całej instalacji grzewczej budynku. Dlatego też nie możesz ich dowolnie wymieniać czy przenosić. Takie działanie wymaga zgody właściciela budynku lub jego zarządcy, którzy odpowiedzialni są za stan instalacji grzewczej.

Czy przeniesienie grzejnika lub jego demontaż w budynku wielorodzinnym są zgodne z prawem?

Jeśli zależy Ci na likwidacji kaloryfera lub jego przeniesieniu w bloku lub budynku wielorodzinnym, musisz wiedzieć, że samowolne działania są niezgodne z prawem. Przeniesienie grzejnika w bloku lub jego całkowite usunięcie w jednym z lokali zaburza przepływ w całej instalacji grzewczej i zmienia jej parametry, zakłócający tym samym bilans cieplny budynku.

Demontaż kaloryfera w jednym z mieszkań sprawi, że będzie ono pobierało więcej energii z pionu, który przechodzi przez mieszkanie, a tym samym z ciepła, które pobierze od sąsiadów (przenika ono przez przegrody budowlane). Oznacza to dla nich większe zużycie ciepła, a tym samym wyższe koszty, jakie będą musieli ponieść za ogrzewanie.

Biorąc powyższe pod uwagę, trzeba pamiętać o tym, że zarządca odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie instalacji grzewczej. Jeśli dojdzie do samowolnego zdjęcia lub przeniesienia grzejnika, wspólnota mieszkaniowa ma obowiązek powiadomić nadzór budowlany o tym fakcie. Nadzór w takim wypadku ma prawo zastosować wobec właściciela mieszkania zarówno sankcje prawne, jak i finansowe. Przepisy (Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych, które weszło w życie z dniem 16 sierpnia 1999 roku — Dz. U. z 1999 roku nr 74, poz. 836) jasno określają, że każdy budynek musi być eksploatowany zgodnie z warunkami technicznymi użytkowania, jakie uzyskał.

Projektowanie aranżacji pomieszczeń

Oznacza to, że chcąc ingerować we wspólną dla bloku lub domu wielorodzinnego instalacją grzewczą, właściciel każdego mieszkania musi mieć zgodę wspólnoty mieszkaniowej. Co więcej, decydując się na przeniesienie grzejnika w bloku lub jego wymianę, należy pamiętać, że moc grzewcza mieszkania nie może się zmienić! Dlatego też wspólnota mieszkaniowa po udzieleniu zgody, musi jasno określić parametry nowego kaloryfera (które powinny być poprzedzone odpowiednimi obliczeniami hydraulicznymi i cieplnymi, dzięki którym grzejnik nie będzie zakłócał pracy systemu, a także będzie spełniał wymagania dokumentacji technicznej) oraz zasady jego wymiany i ponoszenia kosztów, które regulowane będą zapisami regulaminu rozliczania ciepła, jaki przyjęty został uchwałą przez wszystkich właścicieli lokali mieszkalnych danego bloku.

Przenoszenie grzejnika w bloku – kto może to zrobić?

Jeśli mieszkasz w bloku i zależy Ci na tym, aby przenoszenie grzejnika odbyło się zgodnie z prawem i przepisami wspólnoty, zadanie to musisz powierzyć konserwatorowi wspólnoty. Kaloryfer może przenieść także ekipa budowlana, jednak pod jego nadzorem, abyście zarówno Ty, jak i wspólnota mieli pewność, że nastawy zostały wykonane tak, jak to było założone w projekcie.

Eksperci w przenoszeniu grzejnika

Jeśli właścicielowi mieszkania zależy na tym, aby zamontować grzejnik dekoracyjny o finezyjnym kształcie i kolorze, musi wiedzieć, że to on poniesie wszelkie koszty związane z wymianą kaloryfera, łącznie z kosztami ekspertyzy.

Grzejniki w mieszkaniu od dewelopera – czy ich przeniesienie jest trudne?

Kupując dom lub mieszkanie od dewelopera, właściciel może wymienić je na takie, które będą skutecznie ogrzewały wnętrza i jednocześnie wtopią się w nie lub wyróżnią, dzięki czemu staną się punktem wyjścia do całej aranżacji.

Jeśli zastanawiasz się jak przenieść grzejnik na inną ścianę, musisz wiedzieć, że może to wiązać się z przerobieniem instalacji grzewczej. Jeśli natomiast chcesz go jedynie przesunąć w lewo lub w prawo, być może taki zabieg nie będzie konieczny.

Montaż grzejnika przez eksperta

Decydując się na całkowite przeniesienie grzejnika w inne miejsce, pamiętaj, aby na etapie prac wykończeniowych w mieszkaniu, poprosić o to ekipę budowlaną, która będzie w stanie wprowadzić konieczne modyfikacje w instalacji centralnego ogrzewania. Istotne jest to, aby wybrać odpowiednią moc kaloryferów, bo tylko wtedy możemy mieć pewność, że będą w stanie ogrzać poszczególne pomieszczenia. Jeżeli nie wiesz, jaki grzejnik aluminiowy lub stalowy wybrać, skontaktuj się ze specjalistami sklepu artykulygrzewcze.com, którzy pomogą Ci dokonać najlepszego wyboru.

Przeniesienie grzejnika – jaki jest koszt?

Przeniesienie grzejnika może wiązać się z dodatkowymi kosztami. To nie ulega żadnej wątpliwości. Jego wysokość jest uzależniona głównie od typu kaloryferów, jaki posiadasz.

Cena przeniesienia kaloryfera to nie tylko koszt zakupu i montażu nowego urządzenia grzewczego, ale również demontażu starych kaloryferów. Jeśli zdecydujesz się na wymianę lub przeniesienie kilku grzejników jednocześnie, może okazać się, że fachowiec będzie miał dla Ciebie zniżkę.

Montaż grzejnika po przeniesieniu

Ile kosztuje przeniesienie kaloryfera? Koszt dla jednego urządzenia waha się między 300 a 350 zł. Dodatkowo należy doliczyć cenę demontażu, która wynosi między 100 a 250 zł. Nie są to jednak jedyne koszty. Dodatkowo należy doliczyć cenę instalacji nowych zaworów, która wynosi między 30 a 50 zł oraz spuszczenie wody z całej instalacji, jeśli mieszkasz w domu wielorodzinnym — od 100 do 130 zł. Okazuje się zatem, że wymiana lub przeniesienie jednego grzejnika może wynieść nawet około 800 zł.

Podsumowanie

Decydując się na przeniesienie grzejników, inwestor musi liczyć się z dodatkowymi kosztami, szczególnie jeśli mieszka w bloku lub domu wielorodzinnym. Zabieg ten pozwala jednak w pełni wykorzystać potencjał mieszkania lub domu i cieszyć się nie tylko ciepłem, ale także idealnie dopasowaną aranżacją wnętrz.

Porady związane z montażem i serwisem grzejników