Montaż grzejnika — instrukcja i najważniejsze informacje

Montaż grzejnika

Prawidłowy montaż kaloryfera zapewni użytkownikom utrzymanie pożądanej temperatury w pomieszczeniach, a także możliwość jej regulacji w różnym zakresie. Dobrze, jeśli grzejnik pasuje także do aranżacji wnętrza, w którym ma się znaleźć, a także jest łatwy w utrzymaniu. Mając na uwadze, że wiele osób obawia się, że instalacja grzejnika jest trudna, w dzisiejszym wpisie chcemy przedstawić poszczególne kroki, dzięki montaż grzejnika na ścianie przestanie być tajemnicą.

Z artykułu dowiesz się:

  1. Jakie kroki należy wykonać, aby prawidłowo przeprowadzić montaż grzejnika?
  2. Jak przebiega montaż grzejnika stalowego?
  3. Jak przeprowadzić mocowanie grzejnika aluminiowego?
  4. Czy zakładanie grzejnika drabinkowego jest trudne?

Jeśli montujesz kaloryfery z nowo budowanym domu, ich rodzaj i wielkość powinny być jasno określone w projekcie instalacji centralnego ogrzewania. We wspomnianej specyfikacji uwzględniono wielkość grzejnika, która wynika z mocy grzewczej, jaka musi być zastosowana w poszczególnych pomieszczeniach. Nie bez znaczenia są także powstająca instalacja oraz układ rur.

Dokonując ostatecznego wyboru grzejnika, należy wziąć pod uwagę zarówno powyższe wytyczne, jak i względy estetyczne. Dla wielu osób nie bez znaczenia jest także cena wybranego modelu. Ostatnie z wymienionych zależności nie mają wspływu na prawidłowy montaż, jednak warto je także wziąć pod uwagę.
Prawidłowy montaż kaloryfera

Jakie kroki należy wykonać, aby prawidłowo przeprowadzić montaż grzejnika?

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak zamontować kaloryfer, żeby mieć pewność, że przez wiele lat będzie działał bez zarzutu, zapoznaj się z poniższą instrukcją. Przedstawiamy w niej istotne kroki, które należy wykonać.

Krok 1. Zanim zamontujesz grzejnik

Zanim zabierzesz się na montaż kaloryfera zmierz najpierw stary grzejnik (za pomocą calówki — głębokość, długość i szerokość), a następnie zanotuj jego typ. Dzięki takiemu zabiegowi otrzymasz wymiary nowego kaloryfera. Pamiętaj o tym, aby miał porównywalną moc grzewczą.

Krok 2. Wyłącz urządzenie grzewcze

Zanim zdemontujesz stary grzejnik, wyłącz urządzenie grzewcze i odłącz je od prądu, jeśli było do niego podłączone. Odkręć odpowietrzanie i zawory. To pozwoli Ci spuścić całą wodę z kaloryferów. Dopiero kiedy nie będzie jej w instalacji, możesz przystąpić do instalacji nowego grzejnika.

Krok 3. Zamontuj konsolę grzejników

Kiedy zdemontujesz stary grzejnik, ustaw konsolę mocującą na wysokości kaloryfera. Zmierz otwory mocujące dla konsoli na ścianie i zwróć uwagę na to, aby montowany grzejnik miał powyżej i poniżej co najmniej 0 cm wolnej przestrzeni. Następnie za pomocą poziomnicy skontroluj prawidłowe umieszczenie oznaczeń wykonanych do wiercenia. Wywierć otwory i za pomocą śrub oraz dybli zamocuj konsolę na ścianie. Odstęp konsoli od ściany ustaw za pomocą wkrętarki. Jeśli montujesz grzejnik o takiej samej budowie, jak wcześniejszy, możesz wykorzystać już zamontowaną konsolę.

Krok 4. Zamontuj kaloryfer

Przyszedł czas na faktyczny montaż grzejnika. Wsuń kaloryfer do konsoli i przymocuj go wykorzystując przewidziane do tego uchwyty. Za pomocą śrubokrętu dokręć wszystkie śruby.

Krok 5. Przymocuj dopływ i odpływ na grzejniku

Dopływ i odpływ ciepłej wody można zamontować na kaloryferze po lewej lub prawej stronie — zależy to od biegu rury. Zwróć uwagę na to, aby dopływ znajdował się na górze, a odpływ na jednym z dolnych złączy.

W zależności do tego, w jakim kierunku biegnie rura i jakie złącze wybierzesz — na dole czy z boku, do podłączenia kaloryfera będziesz potrzebować zawory złączeniowe krawędziowe lub zawory przyłączeniowe przepływu.

Krok 6. Uszczelnij dokładnie gwint przyłącza dopływu i odpływu kaloryfera

Wokół gwintu wkręć odrobinę siemienia (w przeciwnym kierunku). W kolejnym kroku natrzyj siemię pastą uszczelniającą i wkręć ręcznie gwint do zaworu kaloryfera. Wykorzystując klucz płaski, dokręć złącze. Zwróć także uwagę na to, że w czasie odkręcania gwintu, uszczelka uzupełniona siemieniem może się uszkodzić, co doprowadzi do nieszczelności. Jeśli tak się stanie, będziesz musiał jeszcze raz ją poprawić, aby mieć pewność, że montaż grzejnika będzie w 100% dobrze wykonany.

Krok 7. Uszczelnij i zamontuj zawór termostatu grzejnika

Dokładnie uszczelnij gwint zaworu termostatu za pomocą siemienia i pasty uszczelniającej, a następnie wkręć go ręcznie w odpowiednim otworze na grzejniku. Następnie za pomocą płaskiego klucza dokręć gwint. W momencie, kiedy przyłącze obróci się w Twoim kierunku, zakończ dokręcanie. Usuń pokrywkę i przykręć górny element.

Krok 8. Zamknij pozostałe otwory na grzejniku

Kiedy grzejnik jest zamontowany, należy zamknąć pozostałe otwory na nim. W tym celu trzeba wykorzystać specjalne zamknięcia, które się w nim znajdują. Zwróć uwagę, aby każde z nich było szczelne.

Krok 9. Uruchom grzejnik

Kiedy montaż kaloryfera dobiegł końca, możesz ponownie napełnić instalację wodą. Zwróć przy tym uwagę, aby zawór odpowietrzania był zamknięty. Teraz możesz włączyć grzejnik i odpływ oraz zawór termostatu.

Krok 10. Skontroluj wszystkie przyłącza grzejnika

Po pierwszym uruchomieniu kaloryfera koniecznie skontroluj szczelność każdego przyłącza z osobna. Ewentualnie możesz kilkukrotnie odpowietrzyć kaloryfer, a następnie wypełniać go wodą, aż do momentu, kiedy będzie ogrzewał pomieszczenie bez żadnych problemów.

Montowanie grzejnika lub kaloryfera

Jak przebiega montaż grzejnika stalowego?

Montaż grzejnika stalowego nie musi być trudny. Wystarczy, że poznasz jego budowę oraz rozkład instalacji cieplnej, jaka zamontowana jest w budynku. Grzejniki stalowe płytowe wyposażone są na bokach w cztery króćce. Dwa z nich służą do tego, aby połączyć wybrany model z instalacją, która rozprowadzona jest p domu w posób tradycyjny (na ścianie lub po wierzchu). W trzecim króćcu umieszczono odpowietrznik, a czwarty jest fabrycznie zaślepiony.

Grzejniki stalowe, które mają wbudowany zespół przyłączeniowy (oznaczone są literą V albo CV) można bez problemu podłączyć bezpośrednio do instalacji, która została wyprowadzona z podłogi. Zastanawiasz się jak zawiesić grzejnik na ścianie, jeśli to z niej wychodzi instalacja? Musisz jedynie pamiętać o dodatkowych kształtkach.

Grzejniki jednopłytowe, w których podłączenie zamontowano od dołu, standardowo produkuje się jako prawe, tj. posiadające króćce przyłączeniowe z prawej strony grzejnika albo lewe (króćce znajdują się po lewej stronie).

Grzejniki dwu- lub trzypłytowe z podłączeniem bocznym stają się uniwersalne, dzięki tzw. uchwytom szelkowym. Dzięki nim montaż kaloryfera przebiega bez problemu — można do niego doprowadzić instalację zarówno z prawej, jak i z lewej strony.

Warto przy tym mieć na uwadze, że grzejniki trzypłytowe mają niesymetrycznie usytuowane podejście względem ich grubości. Jeśli chcesz zatem zachować tę samą odległość płyty czołowej kaloryfera od ściany, do prawego będziesz musiał przygotować gałązki innej długości, niż do lewych.

Rynek kaloryferów jest niezwykle bogaty. Zapewne spotkałeś się także z kaloryferami, które mają podłączenie na środku. One także wyposażone są we wkładkę zaworową, do której musisz jedynie dodatkowo dokupić głowicę.

Jak zamontować długie kaloryfery?

Chcemy jeszcze zwrócić uwagę na grzejniki stalowe, których długość wynosi więcej niż 2 metry lub ich stosunek długości do wysokości jest większy niż 4:1. Jeśli zastanawiasz się, jak przebiega montowanie kaloryfera o takiej wielkości, powinieneś wiedzieć, że robi się to w sposób krzyżowy — czyli zasilanie musisz zamontować do górnego króćca, który znajduje się po jednej stronie grzejnika, a powrót do dolnego, który znajduje się z przeciwnej strony. Tylko wtedy zachowasz odpowiednie zasady montażu grzejników i będziesz mógł mieć pewność, że będą grzać równomiernie.

Montaż grzejnika na ścianie

Jak przeprowadzić mocowanie grzejnika aluminiowego?

Grzejniki aluminiowe zbudowane są z pojedynczych elementów, które nazywa się członami. Standardowo skręca się je po dziesięć sztuk, jednak użytkownik może dowolnie zmniejszać lub zwiększać ich liczbę, dopasowując tym samym kaloryfer do potrzeb domowników. Pamiętaj jednak o tym, aby nie robić tego samodzielnie, a zamówić kaloryfer odpowiedniej wielkości. Rozłączając i ponownie złączając poszczególne człony możesz spowodować, że dojdzie do ich rozszczelnienia.

Nie wiesz, jak powinno przebiegać mocowanie grzejnika aluminiowego? Przyjrzyj się jego budowie. Króćce przyłączeniowe w tym wypadku znajdują się z boku u góry (zasilanie) oraz na dole (powrót) albo jedynie na dole. Przyłącze dolne może występować jako prawe albo lewe oraz prost lub kątowe. Wybierając odpowiedni wariant, skup się na takim, który pozwoli Ci bez problemu zamontować grzejnik do instalacji, bez względu na to, jak została wyprowadzona ze ściany.

Jeśli na styku grzejnika aluminiowego z pozostałymi elementami instalacji (armaturą rurami itp.) wykonanymi z innych metali (zwłaszcza miedzianych), eksperci zalecają, aby umieścić między nimi przekładki teflonowe. Takie rozwiązanie pozwoli zapobiec pojawieniu się ognisk korozji elektrochemicznej w miejscu styku dwóch metali. Choć producenci dopuszczają taką możliwość, aby grzejniki aluminiowe montować w instalacjach z miedzi, tak naprawdę lepiej tego nie robić.

Czy zakładanie grzejnika drabinkowego jest trudne?

Kaloryfery drabinkowe, najczęściej grzejniki łazienkowe, montuje się podobnie do płytowych i członowych. Pionowe kolektory urządzeń zakończone są czterema króćcami przyłączeniowymi. Do dwóch z nich podłącza się instalację centralnego ogrzewania. Do trzeciego montuje się odpowietrznik, a czwarty jest po prostu zaślepiony. Jeśli zależy Ci na tym, aby instalacja kaloryfera drabinkowego przebiegła prawidłowo, dzięki czemu jego efektywność będzie największa, pamiętaj o tym, aby nie podłączać przewodów zasilającego i powrotnego do tego samego kolektora. Podłączenie ich do dwóch dolnych króćców zmniejszy wydajność grzejnika o około 10%, niż podano w katalogu.

Nie wiesz, jak montować grzejniki drabinkowe? Do ich połączenia możesz użyć zaworu przyłączeniowego lancowego (wyposażonego w rurkę nurnikową). Wówczas przewody zasilający i powrotny bez obaw można wyprowadzić ze ściany, która będzie znajdowała się za grzejnikiem jeden obok drugiego. Zanim wybierzesz grzejnik drabinkowy, sprawdź jego przyłącze. W niektórych modelach przyłącze zamontowano bowiem w środku dolnego poziomego kolektora.

Niektóre grzejniki drabinkowe są fabrycznie wyposażone w zawór termostatyczny. Jeśli wybierzesz taki model, jedyne, co będziesz musiał zrobić, to dokupić do niego głowicę. Większość grzejników jednak nie posiada takiego zaworu, więc najczęściej inwestorzy muszą go dokupić i wkręcić w jeden z czterech króćców grzejnika.

Podsumowanie

Montaż kaloryfera nie jest niczym trudnym, dzięki czemu możesz to zadanie wykonać samodzielnie, przy niewielkim nakładzie pracy. Zaoszczędzisz przy tym na kosztach zatrudnienia instalatora. Co więcej nowoczesne grzejniki dostępne w sklepie artykulygrzewcze.com w połączeniu z dodatkowymi elementami uszczelniającymi, mogą również znacznie obniżyć koszt ogrzewania budynku. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie wykonać montaż grzejnika, poproś o pomoc specjalistę.

Pozostałe porady związane z montażem i serwisem grzejników