Mocowanie kaloryfera – jak wykonać je prawidłowo?

Mocowanie kaloryfera

Prawidłowo wykonane mocowanie kaloryfera sprawi, że będzie on działał bez zarzutu przez wiele lat. Choć obecnie coraz popularniejsze są kaloryfery ozdobne, nadal najczęściej wybieranymi są grzejniki płytowe. Dlatego dziś odpowiemy na pytanie, jak prawidłowo wykonać mocowanie grzejnika płytowego. Mamy nadzieję, że przedstawiona instrukcja ułatwi Ci wykonanie tego zadania, dzięki czemu będziesz mógł cieszyć się prawidłową pracą tego rozwiązania.

Z artykułu dowiesz się:

Grzejniki płytowe są najczęściej zasilane z dołu albo z boku. Ich wybór powinien być uzależniony od tego, jak została rozprowadzona instalacja grzewcza w budynku. W nowych budynkach zazwyczaj rury od centralnego ogrzewania prowadzi się w podłodze, Ich końce wychodzą ze ściany lub z podłogi. Tak ułożona instalacja pozwala na podłączenie grzejników z zasilaniem dolnym, tzw. typu V.

Mocowanie grzejnika płytowego nie jest trudnym zadaniem, jednak aby wykonać je prawidłowo, należy zastosować odpowiednie kroki, które opisujemy poniżej. Jeśli samodzielnie zamocujesz kaloryfer, nie tylko przyspieszysz prace remontowe, ale także zaoszczędzisz sporo pieniędzy.

Jak krok po kroku wykonać mocowanie grzejnika płytowego do ściany?

Decydując się na samodzielne mocowanie kaloryfera do ściany, wykonaj poniższe kroki, które sprawią, że montaż kaloryfera będzie przebiegał bez większych problemów.

Montaż grzejnika na ścianie

Krok 1. Wyznacz miejsce mocowania grzejnika

Odmierz dokładnie odległość od parapetu i podłogi. Pamiętaj, że powinna ona wynosić co najmniej 10 cm. Zaznacz na ścianie krawędzie kaloryfera (dolną oraz boczną).

Jeżeli okaże się, że odległość będzie mniejsza, jednak większa niż 7 cm, wówczas producenci radzą, aby kupić grzejnik o większej mocy (mniej więcej od 5 do 10%).

Okazało się, że odległość pomiędzy parametrem i podłogą jest mniejsza niż 7 cm? Musisz zatem dobrać kaloryfer o mniejszej wysokości.

Krok 2. Zamocuj specjalny szablon montażowy

Aby prawidłowo wykonać mocowanie grzejnika panelowego, warto wykorzystać specjalny szablon montażowy. Dzięki niemu można dokładnie wyprowadzić rury z podłogi, które później będą podłączone do kaloryfera. Co więcej, zanim instalator podłączy grzejnik, będzie można wykonać jeszcze próbę ciśnieniową instalacji centralnego ogrzewania. Mocowanie grzejnika do ściany można oczywiście wykonać bez użycia wspomnianego szablonu.

Krok 3. Wyreguluj szablon

Wspomagając się śrubami, ustaw przyłącze szablonu montażowego w odpowiedniej odległości do ściany. Będzie ona uzależniona od liczby płyt, z których składa się kaloryfer (jednopłytowy, dwupłytowy lub trzypłytowy). Każdy z typów kaloryfera masz oznaczony na szablonie.

Krok 4. Przykręć wsporniki szynowe grzejnika

Mocowanie grzejnika płytowego, który zasilany jest od dołu, wykonuje się na dwóch wspornikach szynowych, które zawsze powinny być dołączone do wybranego kaloryfera. To, co musisz dobrać samodzielnie to kołki mocujące. Ich rodzaj uzależniony jest od rodzaju ściany, na jakiej ma wisieć mocowany kaloryfer.

Krok 5. Powieś grzejnik

Zawieś grzejnik, jednak nie zdejmuj z niego opakowania. Zrób to, kiedy mocowanie kaloryfera będzie zakończone w 100%. Jest to także moment, kiedy montuje się wkładkę zaworową i głowicę termostatyczną. Wkładki są dołączone do grzejników, natomiast głowicę będziesz musiał kupić samodzielnie. Pamiętaj przy tym, aby sprawdzić, czy głowica pasuje do wkładki.

Teraz przyszedł czas na to, aby szablon montażowy zastąpić zestawem przyłączeniowym. Pamiętaj, aby wybrać ten prawidłowy — prosty lub kątowy (ten drugi jest bardziej estetyczny, jedna wymaga więcej pracy, ponieważ trzeba wykuć w ścianie brudy, w których montuje się rury instalacyjne.

Krok 6. Zamontuje odpowietrznik

Sprawdź, czy korki zaślepiające oraz odpowietrznik są zamontowane w kaloryferze (producenci często to robią, jednak nie wszyscy). Jeśli ich nie ma, musisz zrobić to samodzielnie. Odpowietrznik wkręca się w górny króciec, natomiast korki w dwa pozostałe dolne króćce przyłączeniowe.

Ile kosztuje mocowanie grzejnika do ściany wykonane przez fachowców?

Jeśli wiesz, że mocowanie grzejników aluminiowych do ściany lub tych wykonanych ze stali nie sprawi Ci kłopotu, warto, abyś pomyślał o samodzielnym montażu. W zależności od ich ilości możesz sporo zaoszczędzić.

Montaż kaloryfera

Przyglądając się cenom rynkowym na 2023 rok, należy mieć na uwadze, że mocowanie kaloryfera to koszt rzędu 110-190 zł. Co więcej, jeśli w grę wchodzi dodatkowo demontaż starego, wówczas należy doliczyć koszt między 80 a 150 zł. Mocowanie nowych zaworów to koszt średnio od 30 do 50 zł. Spuszczenie wody z instalacji grzewczej w domu wielorodzinnym to koszt około 100-130 zł. Jak zatem widać, mocowanie grzejnika do ściany przez fachowca nie należy do najtańszych.

Od czego uzależniony jest koszt mocowania kaloryfera?

Cena, jaką należy zapłacić za mocowanie kaloryfera do ściany uzależniona jest w dużej mierze od rodzaju instalacji, typu grzejników oraz wielkości budynku (a co za tym idzie — ilości grzejników).

Do końcowej ceny mocowania grzejnika, należy także doliczyć demontaż starych kaloryferów oraz koszt, jaki należy ponieść w związku z wykonaniem nowego przyłącza. Fachowcy, którzy zajmują się profesjonalnie takimi zadaniami, często oferują zniżki, jeśli wykonują kilka instalacji w jednym budynku. Dlatego też, jeśli inwestor nie wykonuje samodzielnie mocowania grzejników, powinien zdecydować się na ich wymianę w całym domu jednocześnie.

Podsumowanie

Mocowanie grzejnika, choć nie należy do trudnych zadań, co mamy nadzieję pokazała nasza instrukcja, nie zawsze wykonywane jest przez inwestora samodzielnie. Jeśli należysz do grona osób, które nie czują się na siłach, aby wykonać mocowanie kaloryfera do ściany, skontaktuj się ze specjalistami artykulygrzewcze.com, którzy podpowiedzą Ci, jak wykonać je prawidłowo, jak również wskażą specjalistów działających w tym zakresie. Bez względu na to, które rozwiązanie wybierzesz, możesz mieć pewność, że nasi eksperci udzielą Ci rzetelnych i trafnych informacji.

Porady związane z montażem i serwisem grzejników