Jak podłączyć grzałkę elektryczną do grzejnika łazienkowego?

Jak podłączyć grzałkę elektryczną

Grzałka do grzejnika łazienkowego, sprawdzi się też w kaloryferach w salonie lub sypialni, ale docenimy to rozwiązanie szczególnie w tym pomieszczeniu. Umożliwia włączenie kaloryfera również poza sezonem grzewczym, aby w łazience było ciepło i przytulnie dokładnie wtedy, kiedy tego potrzebujemy. Co warto wiedzieć przed jej zakupem?

W tym artykule:

Grzałka elektryczna do grzejnika, poza łazienką, przyda się wszędzie tam, gdzie poza sezonem grzewczym wskazana jest wyższa temperatura. To rozwiązanie, które docenimy nie tylko w bloku z systemem centralnego ogrzewania, ale również w budownictwie wolnostojącym, gdzie system zasilamy dedykowanym piecem lub kotłem.

Grzejnik łazienkowy w łazience

Czym jest grzałka elektryczna do kaloryfera?

Grzałka do kaloryfera umożliwia włączenie grzejnika, przy którym jest zamontowana, dokładnie wtedy, kiedy tego potrzebujemy. W bloku nie jesteśmy więc zależni od sezonu grzewczego, a w wolnostojącym domu nie musimy uruchamiać pieca czy kotła, aby dogrzać jedno konkretne pomieszczenie.

Grzałka grzejnikowa jest niewielkich rozmiarów urządzeniem, które ma kształt pręta grzewczego. Montuje się ją do kaloryfera, a jeśli chcemy jej użyć, wystarczy podłączyć ją do prądu (230 V). Po uruchomieniu podgrzewa wodę w grzejniku dokładnie tak, jak ma to miejsce w trakcie sezonu grzewczego. Planując ogrzewanie w domu, warto pomyśleć, aby system dogrzewania łazienki był zdolny do pracy przez cały rok. Objawem gromadzącej się wilgoci jest przede wszystkim nieprzyjemny zapach stęchlizny, który czujemy po wejściu do zamkniętego pomieszczenia.

Jak działa grzałka elektryczna?

Infografika grzałki elektrycznej

Zamontowana w kolektorze grzałka elektryczna do grzejnika musi być zanurzona w cieczy, czyli tzw. czynniku grzewczym. Jeśli jest rozgrzany, zaczyna się unosić i przemieszczać wzdłuż rurek, po czym spływa przeciwnym kolektorem po schłodzeniu, czyli wyłączeniu grzałki z zasilania.

Elementy grzałki elektrycznej to:

  • element grzewczy, przypominający długi pręt,
  • czynnik grzewczy,
  • czujnik temperatury,
  • pokrętło lub panel sterujący w obudowie,
  • bezpiecznik termiczny.

Temperaturą grzejnika można sterować ręcznie, a w nowoczesnych modelach również zdalnie, np. przez zintegrowaną z urządzeniem aplikację. Zaawansowane systemy sterowania można też zaprogramować, dopasowując pracę grzejnika do wymagań domowników i ustawiając przykładowo opcję grzania w konkretnych godzinach lub jeśli czujnik temperatury w pomieszczeniu zanotuje jej spadek poniżej zadanej wartości. To możliwość nie tylko zarządzania temperaturą w domu, ale również sposób na ekonomiczne gospodarowanie energią, bez generowania wysokich rachunków.

grzałki elektryczne biała i srebrna

Jak podłączyć grzałkę do grzejnika łazienkowego?

Grzałkę elektryczną umieszcza się w kolektorze grzejnika, najczęściej montuje się ją w pozycji pionowej, rzadziej poziomej, więc nie zajmuje wiele miejsca (jej głowica), a znacznie poprawia komfort domowników. Jeśli zastanawiasz się, jak podłączyć grzałkę łazienkową do posiadanego grzejnika, sprawdź w instrukcji danego modelu, czy jest to w ogóle możliwe. Większość kaloryferów drabinkowych umożliwia jej montaż.

  • Wybierając model grzałki, sprawdź, czy obok kaloryfera jest dostatecznie dużo miejsca, aby swobodnie operować pokrętłem głowicy. Chyba że urządzenie wyposażone jest w wyświetlacz (jednak on też musi się zmieścić). Grzałka elektryczna do kaloryfera jest co prawda niewielka, ale w ciasnych pomieszczeniach nie każdy model będzie mógł być swobodnie zainstalowany.
  • Budowa grzejnika łazienkowego również musi umożliwiać umieszczenie w nim grzałki, której pręt grzewczy jest sporej długości, około 50 cm. Zanim kupisz wybrany model, przeczytaj w specyfikacji, o ile dłuższy powinien być kolektor grzejnika, aby urządzenia sprawnie i prawidłowo pracowało. Tego typu informacje powinny znajdować się również w instrukcji kaloryfera do łazienki. Niektórzy producenci wymieniają też w niej kompatybilne i polecane modele grzałek grzejnikowych.
  • Jeśli zastanawiasz się, jakiej mocy grzałkę do grzejnika łazienkowego wybrać, te parametry również znajdziesz w specyfikacji obu urządzeń. Najczęściej moc grzałki stanowi 50 do 80% mocy kaloryfera. Grzałki o większej mocy można zamontować tylko wówczas, jeśli kaloryfery mają specjalne zabezpieczenie, np. ogranicznik temperatury.
  • Nowoczesne modle grzałek do kaloryfera od najlepszych producentów można dopasować do opcji wykończenia grzejnika, aby całość nadal prezentowała się atrakcyjnie. Właśnie dlatego, wybierając urządzenie, warto sprawdzić, czy dodatkowego wyposażenia tego typu nie oferuje producent grzejników.

Grzałki elektryczne w różnych kolorach

Jak działa grzejnik z grzałką?

Aby grzejnik z grzałką działał, musi być stale wypełniony wodą. Zanim uruchomisz urządzenie, zamknij zawór odcinający, aby woda pozostała w kaloryferze i nie krążyła po całej instalacji. Pamiętaj, że zawór wyjścia musisz zostawić otwarty.

Po co nam grzałka do kaloryfera łazienkowego?

W sezonie grzewczym łatwiej jest utrzymać temperaturę w łazience, która powinna oscylować w okolicy 24℃, aby w tym pomieszczeniu nie rozwijał się grzyb lub pleśń. Panująca w łazience wilgoć sprawia, że powietrze wymaga systematycznego osuszania i właściwej wentylacji. O ile wentylacja działa przez cały rok, o tyle w przypadku centralnego ogrzewania (zwłaszcza w blokach) kaloryfery pracują jedynie w sezonie grzewczym. Grzejnik z grzałką jest rozwiązaniem tego problemu, dlatego warto wiedzieć, jak podłączyć grzałkę do grzejnika łazienkowego i wybrać urządzenie o odpowiedniej mocy.

Sprawdź ceny grzałek elektrycznych