Jak dobrać grzejnik elektryczny?

Jak dobrać grzejnik elektryczny?

Zapewnienie komfortu termicznego w budynku zależy w dużej mierze od instalacji grzewczej i zastosowanych w niej grzejników. Chcąc mieć pewność, że grzejniki pokojowe energooszczędne będą w stanie zaspokoić potrzeby użytkowników, należy dobrać odpowiednio ich moc. Jeśli zastanawiasz się, jak dobrać grzejnik elektryczny do poszczególnych wnętrz, pamiętaj, że ta kwestia będzie uzależniona od kilku czynników. Co wziąć pod uwagę, żeby ogrzewanie elektryczne pokoju było wydajne? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie.

Z artykułu dowiesz się:

  1. Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę wybierając moc grzejnika elektrycznego?
  2. Jaki wpływ na dobór mocy urządzenia ma wielkość pomieszczenia?
  3. Jakie rodzaje grzejników elektrycznych warto wziąć pod uwagę?
  4. Które elektryczne grzejniki łazienkowe warto wybrać do swojego mieszkania?

Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę wybierając moc grzejnika elektrycznego?

Ustalając rzeczywiste zapotrzebowanie na energię cieplną pomieszczenia, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów. Do najważniejszych należą rozmiar i typ okien oraz grubość i rodzaj przegród typu ściany, podłogi i stropy. Wybierając ekonomiczny i wydajny grzejnik elektryczny należy także wziąć pod uwagę temperaturę wewnętrzną, jaka ma panować w danym pomieszczeniu. Duże znaczenie ma także usytuowanie mieszkania względem kierunków geograficznych.

Wybierając ogrzewanie elektryczne pokoju, warto zwrócić uwagę na to, czy urządzenie posiada termostat, który pozwoli na zarządzanie jego pracą. Niektóre modele dostępne na rynku pozwalają na regulację temperatury z dokładnością do 1°C. W innych można spotkać regulację na kilku poziomach mocy. Najprostsze urządzenia grzeją zawsze z taką samą temperaturą.

Jaki wpływ na dobór mocy urządzenia ma wielkość pomieszczenia?

Wybierając grzejnik elektryczny, należy wziąć pod uwagę moc urządzenia. Eksperci zalecają, aby do nowych, dobrze ocieplonych budynków stosować kaloryfery, których moc wynosi 75 W na 1 m2. Jeśli chcesz zastosować ekonomiczny i wydajny grzejnik elektryczny w starszym budownictwie, wówczas musisz wybrać urządzenie, których moc będzie wynosiła 100 W na 1 m2.

Chcąc dobrze ogrzać łazienkę, moc kaloryfera powinna być równa 130 W. W tym wypadku należy uwzględnić wilgotność tego pomieszczenia, co oznacza, że temperatura w nim powinna być większa o 5°C wyższa niż w pozostałej części domu.

Farelka

Farelka / Termowentylator

Jakie rodzaje grzejników elektrycznych warto wziąć pod uwagę?

Istnieje wiele powodów, które sprawiają, że grzejniki elektryczne powinny znaleźć się w domu. Mogą występować jako dodatkowe lub jako główne źródło ciepła w budynkach, do których doprowadzono centralne ogrzewanie.

Wybierając elektryczny grzejnik do ogrzewania pokoju, warto zapoznać się z rodzajami urządzeń, jakie dostępne są na rynku i które będą w 100% spełniać oczekiwania użytkowników. Producenci tego typu rozwiązań proponują grzejniki:

  • konwektorowe — inaczej nazywane kaloryferami z górnym nadmuchem. Praca tego typu kaloryfera polega a zasysaniu zimnego powietrza przez radiator, ogrzewanie go i oddawanie z powrotem do pomieszczenia. Elektryczny system zabezpieczeń, jaki zastosowano w tych urządzeniach grzewczych pozwala na bezpieczne ogrzewanie elektryczne w pokoju. Grzejniki konwektorowe nie powodują zagrożenia wybuchem, pożarem, czy zaczadzeniem, przez co można pozostawić je włączone nawet na czas długich wyjazdów. Kompaktowe wymiary rozwiązania sprawiają, że można je schować zarówno pod parapetem, jak i umieścić na wolnej ścianie. Należy tylko pamiętać, aby w danym miejscu był dostęp do gniazdka.
  • termowentylatory — nazywane też farelkami. Zasada działania nie różni się znacząco od działania konwektorów. Tutaj jednak wentylator znajduje się od strony frontowej, co znacznie przyspiesza przepływ powietrza przez grzałkę. Wentylator to z jednej strony zaleta tego rozwiązania, a z drugiej wada. Pozwala on na skierowanie strumienia ciepła w wybranym kierunku, co oznacza, że nie trzeba ogrzewać całego mieszkania. Niestety ten element pracuje głośno, przez co nie sprawdzi się nocą w sypialni.
  • olejowe — ich konstrukcja przywodzi na myśl tradycyjne grzejniki żeliwne retro. Czynnikiem grzewczym zamiast wody, jest w tym przypadku specjalny olej, który można ogrzewać elektrycznie. Ogrzewanie elektryczne pokoju za pomocą tego grzejnika odbywa się na zasadzie radiacji. Ten typ kaloryfera nie pobiera prądu przez cały czas pracy. Kiedy nagrzeje się do odpowiedniej temperatury, wbudowany w urządzenie termostat wyłącza dopływ prądu, a radiator oddaje ciepło zgromadzone w oleju, ogrzewając tym samym pomieszczenie.
  • na podczerwień (zwane promiennikami) – są to elektryczne urządzenia grzewcze, które emitują promienie podczerwone, czyli inaczej promienie elektromagnetyczne o długości fali między 0,74 a 2,5 mikrometrów. Promienniki ogrzewają wnętrza w sposób pośredni. Promienie podczerwone, które emitują, ogrzewają obiekty, od których się odbijają. To właśnie ciepło z tych obiektów podnoszą temperaturę w pomieszczeniu. Doskonale sprawdzają się do ogrzewania pomieszczeń z wysokim stropem lub półotwartych i otwartych przestrzeni.
Elektryczny grzejnik olejowy

Elektryczny grzejnik olejowy

Które elektryczne grzejniki łazienkowe warto wybrać do swojego mieszkania?

Wybierając grzejniki łazienkowe, które skutecznie ogrzeją wnętrze przed kąpielą, warto zdecydować się na konwektory energooszczędne. To właśnie one nagrzewają się szybko, dzięki czemu już po kilku chwilach w pokoju kąpielowym panuje przyjemna temperatura. Promienniki i grzejniki olejowe nagrzewają się dłużej, jednak dłużej oddają ciepło. Warto je zatem wykorzystać na większych powierzchniach.

Podsumowanie

Szukasz dopasowanego ogrzewanie, które pozwoli Ci efektywnie ogrzać wnętrze? Nie wiesz, jaki grzejnik elektryczny jest najbardziej ekonomiczny? Musisz wiedzieć, że są to urządzenia o dużej mocy, które generują sporą ilość ciepła. Kiedy wybierzesz ostatecznie grzejnik do ogrzewania pokoju, zapoznaj się koniecznie z jego instrukcją, w której znajdziesz kwestie dotyczące zarówno prawidłowego użytkowania, jak i zasad bezpieczeństwa.

Jeśli chcesz szukasz porady, jaki grzejnik elektryczny jest najbardziej oszczędny, skontaktuj się ze specjalistami ze sklepu internetowego artykulygrzewcze.com, którzy opowiedzą o dostępnych w sklepie rozwiązaniach i pomogą wybrać najlepsze, dopasowane do potrzeb domowników.

Sprawdź też:
Grzałki elektryczne do grzejników wodno-elektrycznych