Grzejnik dekoracyjny czy maskownica na kaloryfer? Co wybrać?

maskownica na kaloryfer

Nowoczesne grzejniki dekoracyjne są nie tylko sposobem na zapewnienie optymalnej temperatury w pomieszczeniu, ale również podkreślenie naszej wymarzonej aranżacji. Najnowsze modele ozdobnych kaloryferów sprawiają, że nie musimy już wybierać między wyglądem a parametrami grzewczymi. Grzejniki dekoracyjne można dopasować zarówno do ulubionego stylu, jak i wielkości i specyfiki pomieszczenia. Kiedy więc zdecydować się na zamaskowanie starego kaloryfera?

W tym artykule:

Grzejniki dekoracyjne dostępne w wielu opcjach kolorystycznych i różnych wykończeniach dają wręcz nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o aranżację pomieszczeń. Dopracowane w każdym szczególe modele sprawiają, że już nie musimy szukać ozdobnej osłony na kaloryfer, bo grzejnik może być z powodzeniem centralną ozdobą salonu czy łazienki. Jeśli jednak nie decydujemy się na wymianę kaloryfera, ale zależy nam na dopasowaniu go do naszej wymarzonej aranżacji, warto zakryć go dedykowaną maskownicą.

Maskownica czy nowoczesny grzejnik dekoracyjny?

Maskownica czy grzejnik dekoracyjny

Maskownica na grzejnik to rozwiązanie, które z pewnością wiele osób pamięta ze starego budownictwa. Ozdobne osłony na kaloryfer były sposobem na zakrycie brzydkich i żeliwnych kaloryferów, które poza funkcją grzania nie miały dodatkowych zalet. Dziś znacznie lepszym rozwiązaniem jest wymiana kaloryferów w bloku na nowoczesne grzejniki dekoracyjne, które można dowolnie wyeksponować. Warto też wspomnieć, że maskownica na grzejnik starego typu, wykonana z materiałów o niskich właściwościach przewodzenia ciepła zupełnie się nie sprawdzi… Zakryty kaloryfer nie dogrzewa wówczas właściwie pomieszczenia, a jeśli budynek generuje duże straty ciepła, we wnętrzu panuje zbyt niska temperatura. Nawet otwierana ozdobna osłona nie wyeliminuje tego problemu. Z czego powinna być wykonana nowoczesna osłona na kaloryfer?

Jeśli zastanawiasz się jak zabudować stary kaloryfer, postaw na ażurowe materiały, które dobrze maskują, ale umożliwiają swobodną cyrkulację powietrza i co najważniejsze — przewodzą ciepło.

Pamiętaj jednak, że znacznie lepszym rozwiązaniem w każdym przypadku będzie modernizacja instalacji grzewczej, która wcale nie musi być droga. Przygotowany przez nas ranking najtańszych grzejników dekoracyjnych 2022 r. to modele, które z łatwością można dopasować do każdego pomieszczenia, bez obciążania domowego budżetu. Inwestycja w komfort domowników, zawsze się opłaca. Tym bardziej że proponowane urządzenia od sprawdzonych producentów są nie tylko trwałe, ale również ekonomiczne w użytkowaniu.

Jak zakryć stary kaloryfer?

Stary kaloryfer

Decydując się na zakrycie starego kaloryfera, możemy skorzystać z gotowych maskownic, dostępnych np. w sklepach budowlanych. Wycięte na wymiar elementy mogą być wykonane z blachy stalowej, szkła, ale też gipsu, kartonu czy drewna — najlepiej jeśli materiał przewodzi ciepło. Decydując się na takie rozwiązanie, należy pamiętać, aby głowica termostatu zawsze pozostawała poza zabudową. Obudowa nie może też w żaden sposób utrudniać cyrkulacji powietrza. Dobrze, jeśli będzie lekka i ażurowa.

  • Najpopularniejsze maskownice to modele magnetyczne, które idealnie sprawdzą się na kaloryferach z płaską płytą. Niestety nie można ich zamontować na żeberkowych grzejnikach żeliwnych ani tych wykonanych z aluminium.
  • Do każdego rodzaju kaloryfera można też dobrać osłonę na uniwersalne zaczepy, którą po prostu nakładamy na grzejnik.
  • Osłona zabudowana pozwala zasłonić kaloryfer nie tylko od frontu, ale również od boków, z góry i z dołu. Taki zestaw składa się kilku elementów, które należy odpowiednio ze sobą połączyć.

Wybierając maskownicę na grzejnik, warto pamiętać, aby wcześniej sprawdzić jego rozmiar. Osłona powinna być nieco większa niż posiadany model kaloryfera.

Maskownica z płyty MDF

Jednym z częściej wybieranych materiałów do wykonania maskownicy na grzejnik jest płyta MDF — ma dużą wytrzymałość, jest łatwa w obróbce, a co najważniejsze można ją dowolnie przycinać, nawiercać i frezować, przez co jej powierzchnię często zdobią fantazyjne wzory i wycięcia. Zewnętrzną powierzchnię osłony na kaloryfer można uszlachetnić przez jej malowanie, fornirowanie, foliowanie czy lakierowanie. W ten sposób zyskuje na reprezentacyjnym wyglądzie i stanowi niebanalny dodatek. Płyta z włókien drzewnych ma też tę zaletę, że nie odkształca się pod wpływem wysokiej temperatury. Gotowe maskownice wyposażone są ponadto w elementy ułatwiające szybki montaż, dzięki czemu można ją samodzielnie założyć na kaloryfer w salonie czy sypialni.

Osłona na kaloryfer DIY

Gotowe maskownice na grzejnik nie są drogie, ale pozostając w duchy ekologicznych trendów i upcyklingu można też pokusić się o ich samodzielne wykonanie.

Osłona na kaloryfer

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić osłonę na kaloryfer zupełnie nową propozycją jest wydzielenie tej części salonu czy sypialni niską zabudową lub roślinnością. Pamiętaj, że naturalne kwiaty nie lubią suchego powietrza, więc należy je ustawić w dalszej odległości od grzejnika. Stworzenie swego rodzaju ścianki działowej czy przepierzenia sprawia, że optycznie grzejnik jest zasłonięty, ale powietrze cyrkuluje w pokoju bez przeszkód. W sypialni tę część można wydzielić ozdobnym parawanem, za którym warto ustawić prywatną garderobę.

Mając dostęp do odpowiednich narzędzi, maskownicę na kaloryfer można samodzielnie wykonać też ze wspomnianej płyty MDF, ażurowych paneli dekoracyjnych czy sklejki. W prosty sposób można wykonać też osłonę, której konstrukcja przypomina sztachety. Tzw. płotek będzie się dobrze prezentował zwłaszcza w pomieszczeniach z dominującym motywem florystycznym. Podobny efekt uzyskamy, wykorzystując palety.

Samodzielnie wykonana osłona na grzejnik ma jeszcze tę zaletę, że można pomalować ją na dowolny kolor. Jasne beże, odcienie szarości czy klasyczna biel podkreślą styl skandynawski, z kolei imitacja mosiądzu czy starego złota będzie idealnym dopełnieniem wnętrz rustykalnych. czy industrialnych. Warto jednak pamiętać, aby wybrać farbę o zwiększonej odporności na działanie temperatury, a wówczas jedynym ograniczeniem będzie wyłącznie nasza wyobraźnia.

Sprawdź inne porady