Jaki grzejnik do salonu wybrać? Zasady, o których warto pamiętać

Grzejnik do salonu Radox Nova Flat

Grzejnik do salonu to urządzenie, które nie tylko zapewni domownikom ciepłą i przytulną atmosferę, ale doskonale wkomponuje się w dominującą aranżację. Jaki grzejnik dekoracyjny wybrać do reprezentacyjnego pokoju? Kiedy postawić na model pionowy, a kiedy wybrać poziomy? I w końcu najważniejsze pytanie – co na pierwszym miejscu, design czy funkcjonalność?

Z artykułu dowiesz się:

Kaloryfer dekoracyjny może być dziś nie tylko centralnym elementem salonu, ale tym dodatkiem, wokół którego tworzymy całą aranżację. Modele od najlepszych producentów to nie tylko szeroka paleta barw, faktur i wzorów, ale także dodatkowych funkcji, z których możemy skorzystać, wybierając dekoracyjny grzejnik.

Jakie grzejniki wybrać do salonu

Wybierając ozdobne kaloryfery do salonu, niezależnie czy panuje w nim przepych stylu glamour, czy minimalistyczny industrializm, warto odpowiedzieć sobie na kilka dodatkowych pytań. Nowoczesne grzejniki dekoracyjne łączą dziś wszystkie najlepsze cechy sztuki użytkowej. Już nie musimy wybierać między wyjątkowym wyglądem a niezwykłą funkcjonalnością. Możemy postawić na detale, które mają dla nas kluczowe znaczenie.

Moc grzewcza

Zmieniając lub modernizując system grzewczy, warto najpierw określić moc grzewczą, która jest niezbędna, aby w pomieszczeniu panowała ciepła i przytulna atmosfera. Jeśli mieszkasz w bloku, zadanie jest prostsze. Nowy kaloryfer powinien być tej samej mocy, jak ten, który demontujesz. W przeciwnym razie zaburzony zostanie bilans cieplny całego budynku i nie dostaniesz na planowaną zmianę pozwolenia. Właśnie dlatego, zanim kupisz grzejniki do salonu, upewnij się, że będą odpowiednie i złóż stosowne pismo w administracji lub u właściciela budynku. Pamiętaj też, że jeśli myślisz nad całkowitym demontażem kaloryfera — nie otrzymasz na takie działanie zgody. Pomieszczenie bez ogrzewania sprawia, że grzejniki w pokojach lub mieszkaniach sąsiadujących pracują z większą mocą, aby wyrównać straty ciepła i przywrócić bilans cieplny budynku.

Jeśli urządzasz swój własny dom, to szczegóły systemu grzewczego ustalane są już na pierwszym etapie projektu. W nowoczesnym budownictwie dominują ekonomiczne systemy niskotemperaturowe, z którymi bardzo dobrze pracują dekoracyjne grzejniki do salonu czy łazienki. To ekologiczne rozwiązanie, które pozwala na realne oszczędności.

Jaki kaloryfer wybrać — pionowy czy poziomy?

Pionowy grzejnik dekoracyjny do salonu to jedno z modniejszych rozwiązań. Zajmuje znacznie mniej miejsca niż poziomy kaloryfer ozdobny, ale może prezentować się wyjątkowo i spektakularnie. To obowiązkowy dodatek do loftowych aranżacji. Świetnie prezentuje się przy wysokich oknach balkonowych w salonie i w sypialni.

To również pomysł na zagospodarowanie niewielkich przestrzeni, w których każdy centymetr powierzchni ma znaczenie, ale nie chcemy czuć się przytłoczeni sprzętami domowego użytku. Tego typu modele z płaską płytą lub ozdobne grzejniki dekoracyjne o kwadratowych profilach są optymalnym i bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem w łazienkach, lub wąskich korytarzach.

Dekoracyjne grzejniki poziome warto umieścić na ozdobnych ścianach, na których będą pełniły funkcję ozdobnego dodatku. Idealnie, jeśli możemy je zawiesić w miejscu, w którym stoi nasz ulubiony fotel, a w pobliżu znajduje się punktowe oświetlenie. Świetnie prezentują się na tynkach strukturalnych. Na ścianach z imitacją cegły warto postawić na czarne i matowe wykończenie, a na gładziach bardzo dobrze wyglądają błyszczące powierzchnie w intensywnym kolorze lub przedni panel, na którym widnieje ulubiona grafika lub reprodukcja znanego dzieła sztuki.

Nowoczesne poziome kaloryfery, przez wzgląd na swoją lekką konstrukcję nie muszą być montowane na odpornych na obciążenia ścianach nośnych. Można je zawiesić na przepierzeniach, czy ściankach działowych oddzielających, np. część jadalną od części wypoczynkowej salonu. Na takich powierzchniach idealnie prezentują się modele żeberkowe o okrągłych profilach w wyróżniających się odcieniach błękitu czy zieleni — najmodniejszych barwach tego sezonu.

Dominujący styl aranżacji

Dziś styl i Twoje wyobrażenie o tym, jak powinno wyglądać mieszkanie, nie mają w zasadzie żadnych ograniczeń. W ofercie najlepszych producentów dostępne są grzejniki retro, kaloryfery loftowe, a także modele, które kształtem przypominają fantazyjne dzieła sztuki. Możesz wybrać kaloryfer z płaską płytą, a także ten z lustrzaną powierzchnią, który sprawdzi się w łazience czy stylowym holu. Fantazyjne grzejniki dekoracyjne to zarówno rozwiązania do przestrzeni glamour, jak i przełamania klasycznego minimalizmu.

Grzejnik dekoracyjny do salonu INVISIBLE 40 WOOD

Grzejnik dekoracyjny do salonu INVISIBLE

Nie ma też ograniczeń, jeśli chodzi o dominujące w danej aranżacji barwy. Dekoracyjne grzejniki do salonu mogą wtopić się w przestrzeń lub stanowić dla niej rzucający się w oczy kontrast. Nie zapomnij też o najmodniejszym trendzie tego roku i złotych grzejnikach dekoracyjnych, które nie tylko zachwycają barwą, ale również trójwymiarową formą. Są idealnym dopełnieniem przestrzeni, w których dominują motywy geometryczne oraz tych, inspirowanych naturą.

Najtańsze grzejniki dekoracyjne i modele dostępne od ręki

Często przed wymianą grzejników do salonu wstrzymuje nas wizja wysokich kosztów, ale też długi czas oczekiwania na niektóre modele. Pamiętaj jednak, że inwestujesz na lata, a wydatek nie musi być tak wysoki, jak zakładasz.

Kaloryfer elektryczny vs grzejnik konwektorowy

Jeśli zastanawiasz się jaki grzejnik wybrać jako dodatkowe źródło ciepła, sprawdź nasz ranking najlepszych grzejników elektrycznych 2022 r. To modele nie tylko funkcjonalne, ale również ekonomiczne, jeśli chodzi o użytkowanie. Dzięki nim możesz zadbać o ciepłą i przytulną atmosferę niezależnie od sezonu grzewczego. Warte uwagi są także urządzenia wodno-elektryczne, które pracują w systemie centralnego ogrzewania, a w pozostałych miesiącach możesz po prostu włączyć je do zasilania i dogrzać pomieszczenie.

Czym wyróżniają się grzejniki konwektorowe?

Grzejniki konwektorowe to również sposób na dogrzanie pomieszczenia. Zasada ich działania jest nieco inna — urządzenia zasysają powietrze od dołu, które następnie ogrzewa się od płyt grzewczych i ciepłe, ucieka do góry. Działają efektywnie, a ponieważ nie generują bardzo wysokich temperatur, nie ma ryzyka spalania kurzu i nieprzyjemnego zapachu, który rozchodzi się po domu. Warto jednak pamiętać, że nie sprawdzą się w pracowniach czy domowych warsztatach, gdzie unoszący pył może wpaść do ich wnętrza. Do tych przestrzeni lepiej wybrać grzejniki jednopłytowe bez konwektora.

Planując system grzewczy w mieszkaniu czy domu, nie należy bać się rozwiązań zasilanych prądem. Najnowsze grzejniki elektryczne są ekologiczne i ekonomiczne, jeśli chodzi o użytkowanie. Świetnie sprawdzają się zwłaszcza z nowoczesnymi instalacjami ogrzewania podłogowego czy systemami odzyskującymi ciepło. W ergonomicznych domach sezon grzewczy zaczyna się dlatego znacznie później niż w blokach. Nowoczesne materiały budowlane długo utrzymują ciepło, a system rekuperacji sprawia, że pomieszczenia są właściwie wentylowane, ale nie wychładzają się tak szybko.

Zalecane grzejniki do salonu

Proponowane modele wykonane są nie tylko z najwyższej jakości materiałów, ale to urządzenia zachwycające designem i funkcjonalnością. Sprawdź naszą ofertę i przekonaj się, że dobre wcale nie musi być drogie.