Grzejniki w stylu retro w nowoczesnych aranżacjach

Nowoczesny grzejnik w stylu retro Irsap Tesi

Grzejniki w stylu retro to nowoczesne modele, które pozwalają na połączenie tradycyjnego wyglądu z najnowszą technologią. Idealnie komponują się w przestrzeniach industrialnych, boho i tych urządzonych w stylu vintage. Można je zamontować w salonie, ale świetnie wyglądają również w klimatycznych łazienkach i sypialniach.

W tym artykule:

Myśląc o kaloryferach retro często przed oczami stają nam stare żeliwne grzejniki żeberkowe, które kojarzymy z kamienic i bloków z lat 80. Nic bardziej mylnego! Grzejniki retro wykonane są w najnowszej technologii. To nowoczesne modele zamknięte w stylistyce minionych lat. Jeśli wybierzesz je do salonu lub sypialni, nadadzą tym pomieszczeniom unikalnego charakteru.

Grzejniki ozdobne do salonu w stylu retro

Styl retro wrócił po kilku latach nieobecności nie tylko do salonów, ale także łazienek i klimatycznych pomieszczeń użytkowych. Jego miłośnicy zwracają uwagę na każdy szczegół przestrzeni, który musi pasować do specyficznych wymogów aranżacji. Jednak obecnie odchodzi się od retro w wersji klasycznej na rzecz bardziej nowoczesnej mieszanki stylów, np. elementy retro przemyca się w przestrzeniach loftowych, a szczególnie w tych o surowym industrialnym charakterze. Grzejniki ozdobne do salonu będą zdecydowanie wyróżniającym się dodatkiem.

Kolorowe zasady stylu vintage

Styl retro nawiązuje do aranżacji, które inspirowały projektantów lat 50., 60. i 70. Właśnie dlatego poza granicami naszego kraju często jest określany jako midcentury, modern czy vintage. W Polsce błędnie przypisuje się do niego styl, który kojarzy się z transformacją systemu — smutnymi meblościankami czy wykładzinami w jednolitych barwach. Retro to natomiast mnogość mocnych kolorów, faktur i wzorów, których połączenia niekiedy zaskakują przypadkowością, ale właśnie w tym przysłowiowym szaleństwie tkwi metoda. Dobrze zaplanowane aranżacje w stylu retro są nie tylko widowiskowe, ale bardzo funkcjonalne.

W pomieszczeniach vintage świetnie wygląda kontrastowe połączenie bieli z czernią, czy zaskakujący miks czerwieni z miętą. Modernistyczne wnętrza lubią odcienie zieleni awokado, groszku i oliwki, a także musztardową żółć. Często dominuje w nich również czekoladowy brąz i pomarańcz. W nowym wydaniu styl midcentury lubi też fiolet, turkus i złoto, które cieszy się dziś ogromną popularnością.

Czy kaloryfer żeliwny jest retro?

Klasyczny kaloryfer żeliwny, który kojarzymy ze starszym budownictwem, nie jest w rzeczywistości tym, co mamy na myśli opisując styl retro. Ani jego żeberkowa konstrukcja, ani materiał, z którego jest wykonany, nie wpisują się w styl vintage. To właśnie pozostałość systemu transformacji i rozwiązań, które miały zapewnić komfort wszystkim obywatelom.

Grzejniki retro to modele o płynnie przechodzących liniach, z charakterystycznymi ozdobnymi złączkami i zaworami motylkowymi. Ozdobne kaloryfery często są połączeniem poziomych i pionowych profili grzewczych, a niektóre modele dostępne są w opcji grzejników wolnostojących. Dziś tego typu kaloryfery dostępne są nie tylko w wielu opcjach kolorystycznych i różnych wykończeniach, ale wykonane są z różnych materiałów. Wśród nich są oczywiście modele żeberkowe, ale o znacznie lepszej i estetyczniejszej jakości wykonania niż te z dawnych lat. Wybierając grzejniki retro do stylu vintage, warto postawić na wykończenie imitujące miedź lub stare złoto, z którym będą komponowały się dodatki do salonu czy łazienki. Modnym trendem w aranżacji łazienek jest dominujący motyw formy i barwa, jeśli chodzi o całą armaturę. Warto wykorzystać najlepsze inspiracje 2022 r. i wpleść w aranżacje te nietypowe grzejniki dekoracyjne.

Grzejniki retro w loftach

Biały grzejnik poziomy Irsap Tesi

Biały grzejnik poziomy Irsap Tesi

Między stylem retro a industrialnymi aranżacjami można umiejscowić lofty, które łączą oba trendy, dodając do nich nieco swojego charakteru — znakiem rozpoznawczym są wysokie sufity, otwarte przestrzenie, elementy elewacji czy odsłonięte belki nośne, a także duże przeszklenia. To również miejsca, w których idealnie wkomponują się grzejniki retro. Watro, jednak postawić na modele w matowym wykończeniu. Jeśli chodzi o barwę, to prym wiedzie tutaj klasyczna czerń, odcienie szarości, ale też chromowane wykończenia.

Czy są dostępne tanie grzejniki dekoracyjne?

Zastanawiając się nad zakupem grzejnika retro, często skłaniamy się do modeli żeliwnych ze względu na ich atrakcyjną cenę. Żeliwne kaloryfery sprawdzają się w klasycznych instalacjach centralnego ogrzewania, ponieważ długo utrzymują temperaturę i efektywnie oddają ją do pomieszczenia. Warto jednak mieć na uwadze ich ograniczenia. Szczególnie jeśli chodzi o montaż. Żeberka żeliwne są ciężkie, ich waga zależy również od wysokości, ale warto mieć na uwadze, że może sięgać aż ponad 40 kg. Należy pamiętać, że znacznie ogranicza to miejsce ich montażu, a także wysokość, na której chcemy zawiesić kaloryfery.

Żeberkowy grzejnik poziomy w stylu retro Irsap Tesi

Żeberkowy grzejnik poziomy w stylu retro Irsap Tesi

To jednak nie wszystko. Kaloryfery żeliwne nie współpracują dobrze z tzw. instalacjami niskotemperaturowymi, stosowanymi w nowoczesnym budownictwie. Temperatura wody w obiegu nie jest wystarczająco wysoka, aby pozwoliła na optymalne nagrzanie się kaloryfera, ale jego wydatek energetyczny utrzymuje się przez długi czas na wysokim poziomie, co przekłada się na rachunki za ogrzewanie.

Ceny nowoczesnych grzejników w stylu retro